• $7,5091
  • €9,002
  • 409.134
  • 1538.04
07 Nisan 2011 Perşembe

Hızlandırılmış Valencia turu - I

İspanya'nın üçüncü büyük şehri   Valencia. Comunidad Valenciana özerk bölgesinin başkenti. Kentin öz çocuğu olan fütürist Mimar Santiago Calatrava'nın inşa ettiği dev şehir kompleksi 'Ciutat de les Art i de les Ciencies' şehre ultra-modern bir kimlik kazandırmış. Sellere neden olduğu için nehir yatağını taşıdıklarından söz etmiştim önceki yazıda. Eski nehir yatağını tamamen yeşillendirmiş, orta yerine de kocaman bir doğal yaşam alanı 'Bio-Park' kurmuşlar. Kahve molası için oturduğunuzda önünüzde akan dereye zürafalar gelip su içiyor, o kadar enfes. Avrupa'nın en büyük akvaryumu da şehrin hazineleri arasında. Palmiyeleri, uzun sahilleri ve kıyı restoranlarıyla İspanya'nın İzmir'i adeta bu şehir.

VIVA LA          TURUNCU
Narenciye cenneti olan Valencia'da portakal-mandalina ağaçlarının yaydığı mis kokuları soluyorsunuz şehrin havuzlu meydanlarında. Halkın İngilizce'yle arası yok. Katalan diline benzeyen 'Valenciana'yı kullanıyorlar. İspanyolca'dan biraz farklı. Şehirdeki tabelaların geneli de bu dilde. Ancak gözünüzü korkutmasın. Güler yüzlü ve sıcak insanlar, İngilizce konuşmasalar da derdinizi anlamaya çabalıyorlar.

'PAELLA'         YENİR
Geleneksel İspanyol yemeği 'paella'nın (paeya okuyunuz) doğum yeri Valencia. Safranlı pilavın içine deniz ürünleri, tavuk ve sebze katılarak yapılan bir yemek. Kalıntı pilavları değerlendirmek amacıyla icat edilmiş zamanında. Çeşit çeşit ekmekler ve tatlı çörekler çok lezzetli burada. Taze meyvelerle süslü anne turtalarıyla dolu pastane-fırın vitrinlerine yapışıp kalabilir insan. Kahvaltının baş elemanı ise taze rendelenmiş domates. İçine kendi nefis zeytinyağlarını gezdirip kızarmış ekmeğin üzerine sürüyorlar. Bol karabiberle mis gibi yiyorlar. Bizim damak zevkimize de biçilmiş kaftan.

HORCHATA-SANGRIA      İÇİLİR
'Horchata' dedikleri (horçata okuyunuz) bebek maması tadında, kıvamlı bir içecek var. Herkes her yerde onu içiyor. El arabalarında, dükkanlarda, pastanelerde satılıyor. İçine çikolatalı puding katılmış hali de tatlı niyetine restoranlarda karşınıza çıkıyor. 'Sangria' ise neşe dolu bir İspanyol kokteyli. Kırmızı şarabın içine portakal, limon, elma parçaları, rom, buz, şeker ve gazoz ilave edip, sürahiyle servis ediyorlar. Bittikçe söylenesi ferah bir yaz kokteyli. Sütten de söz etmem şart, inanılmaz süt tüketiyorlar. Bir market arabasını genel ihtiyaçlarıyla, ikinci market arabasını da sütle dolduruyorlar. O derece. Devam edeceğim. Bilmeniz gereken daha çok şey var.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi