• $15,9185
  • €16,8575
  • 941.851
  • 2393.61
15 Haziran 2013 Cumartesi

Gözler mitinglerde

Heyetlerle görüş üstüne görüş yaptı evet ama hala anla-ya-madı Başbakan, Gezi direnişinin niteliğini. Bülent Ersoy’la Hülya Avşar’dan söz ettiğine göre anlamaya da gönlü yok. Hafta sonu mitingleri belirleyecek artık yeni tabloyu. Somut durum ise şöyle: 

TÜRK TABİPLER BİRLİĞİ’nin 12 Haziran tarihli Gezi raporuna göre: 4 kişi hayatını kaybetti  ve hayatını kaybedenlerden 1’i polis memuru. 55  ağır yaralı var. 91  kişi kafa travmasına uğradı. 1’i Ankara’da, 3’ü İstanbul’da, 1’i Eskişehir’de olmak üzere 5 ağır yaralının hayati tehlikesi mevcut. 10 kişi gözünü kaybetti. 1 kişinin dalağı alındı. Toplamda; 13 ilde 7478 kişi yaralı olarak sağlık kurumu ve revirlere başvurdu. Ulaşılan bilgilere göre bilanço bu çaptayken… Sağlık Bakanlığı’nın Türk Tabipler Birliği’ne “soruşturma” açacağı haberi büyük sarsıntı yarattı. Direnişçilere “gönüllü” tedavi desteği veren tabiplerin, sağlık ekiplerinin suçlanmaları var gündemde! 

Cam çerçeve, kaldırım tahribatının hesabını eksiksiz tutan (ve soran) çevre uzmanı (!) devletin umurunda bile olmayan bir başka acı bilanço da şu: Hayvan Hakları İnisiyatifi’nin raporuna göre Taksim’de 17 günde biber gazından 8 köpek, 63 kedi, 1028 kuş ölümü tespit edildi. Gaz bombalarından! Ses bombalarından! Başlarına ne geldiğini bile anlamadan! Öldüler! 

KARANLIK İDDİALAR 
Başbakan Erdoğan, orantısız polis şiddetiyle ilgili görüntü/kayıt istemiş heyetteki sanatçı ve temsilcilerden. Gülsek mi, ağlasak mı? Sağır sultan bile duydu, izledi yerli yabancı televizyonlarından, yığınla youtube videosundan. Fakat hükümetimiz esrarengiz biçimde “habersiz”. Cevapsız bırakılan tüm şiddet bilançosuna karşı ne yapıldı şimdiye kadar? Dev bir vandalizm ve “polis katili” etiketi asıldı direnişin boynuna. Camide içki iddiaları üretildi Samanyolu Haber kanalı tarafından. Gazete yazılarında, camide grup sekse kadar vardırdılar iddiayı (!) Gezi Parkı’nın sidik koktuğu, hatta büyük tuvaletlerin bile parka yapıldığı söylendi Başbakan tarafından. Habervaktim sitesi, gece ikiden sonra parkta fuhuş yapıldığını iddia etti, kanıt olarak kendi gözlerini gösteren bir yazıyla (!) “Kendi gözlerimle gördüm” başlıklı yazıyı bulup okuyun, hala okumadıysanız. Yanısıra akıl almaz bir şiddet skandalı iddiası gelişti. “Kabataş’taki gelin” başlığıyla bulup okuyabilirsiniz Yeni Şafak ve Star gazetelerinden paralel olarak hikayeyi. (Twitter’da dilden dile dolaştığı sürece de şahidim. Nihal Bengisu Karaca yerine Elif Çakır’dan okuyunca şaşırdım o sebeple de manşet haberi.)   

KABATAŞ SKANDALI!? 
İddiaya göre polisin Gezi’den ilk çekildiği ve Beşiktaş olaylarının ilk başladığı gün olan 1 Haziran’da, Kabataş iskelesinde; başörtülü, bebekli bir genç anne Gezi eylemcilerinin şiddetine uğramış. 25-30 yaşındaki kadınlar küfür ederek kışkırtmış ve 70-100 kadar çıplak deri eldivenli erkek “eylemci” genç anneyi ve bebeğini darp ederek yerlerde sürümüş. Ve hatta üzerine işemiş. Mobese kayıtları mevcutmuş. Perşembe günü CNN Türk’te Vali Mutlu’ya soruldu bu olayın mobese kayıtları, ancak Vali’den cevap alınamadı. Twitter’dan takip ettiğim kadarıyla, “Evet, izledim” diyen tanınmış bir gazeteci var bu arada; İsmet Berkan. İzleyenler olduğuna göre, neden bu “vahşetin” mobese kayıtları komuoyuyla bir an önce paylaşılmıyor? Genç bir anneye ve bebeğine bunları kimler yaptıysa derhal ifşa edilmeli ve cezalandırılmalı. Şeffaflaşma ihtiyacı bunca acilken… Böyle bir skandal neden havada bırakılıyor miting öncesi? Başbakan’ın söz ettiği “cuma kaseti” bu muydu acaba? Ancak saat 18:00 ve cuma kasedi henüz yok. Takipte kalmaktan başka seçenek de yok. Dirençli ve umutlu hafta sonları. 

Hello Tweetheart:
“Bana vicdansız bir medya temin et; sana bilinçsiz bir halk sunayım - Joseph Goebbels, Nazi Propoganda Bakanı” (@djbarthez) 

 

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister