• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
29 Eylül 2012 Cumartesi

Dostum! Ölüm yasası peşimizde...

Eli kulağında olan yeni Hayvanları Koruma Yasası'na karşı eylem var pazar günü (yarın) ülke çapında. Sokakları 'hayvansızlaştırmayı' hedefleyen yeni yasaya göre, sokak hayvanları sürek avıyla toplanıp 'Doğal Yaşam Alanları'na transfer edilecek. Eskisi gibi aşılanıp, kısırlaştırıldıktan sonra geri dönmek yerine de ölene kadar oralarda kalacak! Bakım ve koruma şartları, işletme-yürütme ve en önemlisi 'şeffaflık' ile ilgili endişeler diz boyu dolayısıyla... İlle 'Panter Emel' olmaya gerek yok endişe duymak için. Bu dünyanın/sokakların/parkların/suların ve geri kalan nimetlerin sadece insana değil tüm canlılara ait olduğunun farkında olmak yeter! 'Hayvansızlaşınca' şimdikinden daha mı yaşanır olacak sokaklar, ne olacak sahi? Çok mu AB olacak dört bir yanımız?
- Engellilerin eve hapsolmasına yol açan şehirci barikatlar kalkacak ve özgürleşecek mi sokaklar (hayvansızlaşınca)?
- Yeşil alanlar artacak, betonlara sıkışan obez eğilimli çocuklar neşeyle mi dolacak (kedi-köpekler şehirden şutlanınca)?
- Toplu taşıma ağı dantel gibi örecek her yanı ve şehir insanının direksiyon köleliği sona mı erecek (gelişimizi dört gözle bekleyen dört ayaklı dosttan ayrılınca)?
- Kaşlarını çatmadan yürümeye cesaret eden şık şıkıdım kadınlar mı göreceğiz caddelerde (martılarla arkadaş tekirler uzaklara hapsolunca)?
- Günübirlik gezmeye geldiği hey yeri çarçur edip canına okuyan 'sonradan şehirlinin' kente olan öfkesi sona erecek mi (bir lokma yemek için bütün şehri gezen Karabaş yakalanınca)?
- Çalı görünce mangal yapmayı, çimen görünce çorapları atıp yatmayı, içtiği şişe bitince sahile savurup patlatmayı eğlence bilenler, saygı duymayı öğrenecek mi ekmeğini kazandığı kente (pencere önünde beslediğimiz yaşlı sarman bizden alınınca)?
- Öpüşüp koklaşanı linç etmeyi görev bilen 'memur' zihniyet kafa göz dalmaktan vazgeçecek mi başkalarının hayatlarına (bilge Çomar önünde yattığı dükkandan olunca)?
- Sevgi, saygı, şefkat bilmeyen, 'ihtiyar' görünce ağlayan yeni nesil çocuklar bilgisayarda birbirini öldürüp puan kaybedince sinir krizi geçirmekten vazgeçecek mi (kedi-köpekler eski birer anı olunca!)?
AB standartlarına uyuma hayvanlardan başlamak kolay tabii. Ağızları var dilleri yok. Allah acısın tüm kimsesizlere. İnsanın merhametine terk edilmekten acısı yok şu dünyada.

Bugün SALT Beyoğlu'nda
Bu bir duyurudur, sayın cumartesi gezgini. İçinde bulunduğum güncel sanat performansı 'Dönüşüm Muhteşem Olacak', bugün saat 18:00'de SALT Beyoğlu sahnesinde cereyan edecek. Kentsel dönüşüme dikkat çeken proje, gazeteci ve performans artisti Işıl Eğrikavuk'un imzasını taşıyor. Canlı ve seyircili talkshow formatında icra edilecek performansın TAKSİM topraklarında gerçekleşiyor olması inceden bir ipucu, haliyle. İçinden duvarlar, meydanlar ve çılgın projeler geçen buluşmamızda sizleri de aramızda görmekten memnuniyet duyacağız. Bu yarı kurgu - yarı gerçek senaryoda, rap üstadı Fuat (Ergin) da gıcır bir şarkıyla seslenecek şehre. Olaylar olaylar... İyisi mi SALT'ta buluşalım, sayın merak eden. Çıkışta Hazzopulo'da demli bir çay içer Beyoğlu Sahaf Festivali'ne bağlarsınız, oh miss.
Not: SALT Beyoğlu'nda gerçekleşek olan 'Dönüşüm Muhteşem Olacak' ücretsiz olup, herkese açıktır.

Pazar keyfi Küçükçiftlik'te
Lounge FM 96 ve FG kardeşlerin geleneksel Urban Festival'i İstanbul'un en klas event'lerindendir. İyi müzik, cool ortam ve 'kuzum, sen İstanbul'un neresindensin?' dedirten seçme katılımcılar her yıl Urban Festival'de buluşur. Yüksek frekanslı şehir kafası tam benlik diyorsanız, yarın Küçükçiftlik'te olmaya bakın sayın pazar keyifçisi. Kaçırmak müsriflik olur.

ARTİST için ekran vakti
Çanlar yeni sezon için çalıyor. Pazartesiden itibaren kültür sanat kuşağı 'Artist' ile yeniden karşınızdayım. Hafta içi her gün, saat 17:00'de SkyTürk360'ta... Kültür sanat gündemine bekliyoruz. Soru, görüş, öneri ve desteğinizi eksik etmeyiniz. Bereketli bir sezon olsun hepimize.

Hope Tweet Hope:
'Her şeyden biraz kalır. Kavanozda biraz kahve, kutuda biraz ekmek, insanda biraz acı. - Turgut Uyar' (@gafebesi)

<p> </p>

'İBB Engelleniyor' algısı neden yapıldı?

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti

İşte kilo verdiren besinler! İşte listede yer alan yiyecekler...