• $13,5041
  • €15,2509
  • 801.32
  • 1945.07
25 Aralık 2012 Salı

Çok basamaklı bir evlilik komedisi

Fındıklı'dan Cihangir'e çıkan merdivenlerden birinin tam 126'ncı basamağındaydı evim. Taş duvara gömülü mavi bir demir kapıdan giriliyordu o saklı Cihangir evine. Mutfak ve bir tek odadan ibaretti dairenin tamamı. Klozet büyüklüğünde bir de banyo tabii. Fakat şu işe bakın ki; içinde üst sokağa uzanan bir ağacın olduğu taş bir avlu, mis kokulu siyah üzümler veren bir asmanın sardığı koca bir balkon ve çok sürprizli ve çok uluslu komşular da kontrata dahildi. Hemen önündeki dünya şirketinin film kaplı pencerelerinden görülen kibrit kutusu büyüklüğündeki Boğaz manzarası da bonus. Üç uzun, güzel yıl geçirdim o saklambaçlı evde. Kendimi sığıştırmakla kalmayıp evlendim bir de. Olaylar olaylar yani sayın Leyla ile Mecnun. Şahsi evlilik komedimin rakamıdır yani 126, bu açıdan. 'Ee, ne alaka'sı şu ki; pazar günü Profilo sahnesinde izlediğim Neil Simon oyunu ışınladı beni o dik basamaklara.

"ckbsmk1.jpg"

'AŞKA 103 ADIM'
Tiyatrokare'nin yeni oyunu 'Aşka 103 Adım' büyük sürpriz oldu anlayacağınız. Tiyatro, bazen de, insanı insana basamaklarla ve sayılarla anlatma sanatı deseniz gıkım çıkmaz yani, o derece. Bana özel göndermelerini bir kenara bırakırsak, ful dolu salondaki herkes çok eğlendi, çok alkışladı oyun boyunca. Yeni evli ve zıt karakterli bir çiftin henüz taşındığı, 103 basamakla tırmanılan bir Cihangir çatı evinde geçiyor macera. Amerikalı yazar Neil Simon'ın 50 yıl önce yazdığı oyunu enfes bir isabetle uyarlayan ve sahneye koyan, Nedim Saban. Başrollerde; Özge Özberk, 'Fatmagül'ün ağabeyi' olarak tanıyıp bayıldığımız Bülent Seyran, genç yetenek Koray Kurt, 37 yıllık Almanya hayatından sonra Türkiye'de yeniden sahneye çıkan Umran Ertok ve elli yıldır kesintisiz sahnede olan eşsiz kadın Suna Keskin var.

SARI IŞIK KURALI
Çok tatlı, komik ve akıllı bir oyun olan 'Aşka 103 Adım', romantik ilişkiler hakkında önemli şeyler söylüyor. 'Sarı ışık' kuralı da onlardan biri: Yeni evli Meltem'in (Özge Özberk), her şeyi bilen ve kızı için yaşayan annesi Saadet (Suna Keskin); insanların artık sadece kırmızı ve yeşil ışık yaktığını halbuki en önemli ışığın 'sarı' olduğunu söylüyor. Nedir sarı? Dur ve yol ver... Bekle ve yol ver... Demode sayılacak ilişki sorunları hakkında hala öğrenilecek, formüle edilecek şeyler olması ilginç değil mi? Eskimeyen evlilik komedisi Barefoot in the Park'tan uyarlanan Aşka 103 Adım'ı mutlaka izleyin... Harika vakit geçirecek, kendi çılgın komedinizle yüzleşecek ve alkışlamaya doyamayacaksınız. Defalarca filme de alınan oyunun 1967 tarihli beyazperde çifti, Robert Redford  Jane Fonda bu arada.

Hope Tweet Hope: 'Yaşamak şakaya gelmez, büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın bir sincap gibi mesela  Nazım Hikmet Ran' (@835Satir)

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik yanıtlıyor</p><p><

İstanbul'da kar yağışı devam edecek mi?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar