• $16,5636
  • €17,5807
  • 972.193
  • 2529.26
21 Haziran 2012 Perşembe

Bizim aklımıza nasıl gelmedi

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Türk'ün pratik zekasına zirve teşkil eden açıklamasıyla dünün yıldızı oldu. Alkış! Köprü onarım çalışmalarının başlamasıyla kabusa dönen trafikten muzdarip ahaliye şehri terk etmeyi, bu zahmetli günlerde İstanbul'dan uzak durmayı tavsiye etti. Dahiyane fikir, sayın müdür! İstanbul'da boş boş gezeceğimize(!) gidip şöyle tatlı, minik, rüzgarlı bir sahil kasabasına sermek var postu sahiden... O kumsal senin bu şezlong benim, kızgın kumlardan serin sulara misss bir yaz geçirmeyi kendi kendimize akıl edemedik ya ben ona yanıyorum. Herşeyi ama herşeyi devletten bekliyoruz. Suçluyuz. Tek bildiğimiz mızmızlanmak. Ne diyor halbuki adam; trafiğe tıkılacağınıza uzayın şöyle biraz Ege'ye, olmadı güneye... Çok güzel söylememiş mi? Hiç bilmiyoruz canımızın kıymetini hiç. 
ŞEHİR İŞKENCESİ MEVSİMİ
Keyfimizden duruyoruz çünkü biz şu tadilatın içinde. Bayılıyoruz çünkü belimiz/bacağımız tutulana kadar arabalarda oturmaya. Metrobüs filan demesin kimse rica ederim. Tırman tırman bitmeyen üst geçitler, patikalar, yokuşlar ve inişlerle örülü metrobüs hattı kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler için neredeyse imkansız bir parkur. Bir yerini burkup kırmadan, eteğin uçup kafana filan geçmeden kat etmen zor o engellerle dolu parkuru. İndiğin yerde karşına dikilecek ehli keyif taksici ve o beğenmediğin taksiyi bile kapmak için girişeceğin müsabakaları var daha bunun. 'Kullanabilen' için iyi ki var metrobüs. Ama o kadar. 'Ulaşım sorunu' diyen herkese metrobüsü göstermek abes. Lastik pabuç, kot pantolon standardına uymayan/uyamayan için 'seçenek' değil çünkü. Kendi başımızın çaresine kendimiz bakmak zorundayız her zamanki gibi.
ADINI FERİHA KOYDUM İSTANBUL!
'AFK İstanbul!' da diyebiliriz pekala, bu türlü üç harfliler pek revaçta malum. Bakınız geçen yıl bu zamanlar ne yazmışım: 'Yaz gelsin de İstanbul boşalsın diye bekleyen her İstanbullu işkenceyi düzenli olarak tadacaktır. Kurtuluş yoktur. İlkokulun kaygısız günlerine gömdüğümüz 'yaz tatili' konseptinden uzakta geçen şu ömrü hayatımızda, yaz kış çalışan sıradan İstanbullunun adı 'Feriha' konsa yeridir yani sayın dert dinleyen... O biçim bir çile. Yazlıkçılar tatilden döndüğünde şehri pırıl pırıl bulsun diye ha babam çile çeker Feriha, güzel gözlerine keder sine sine. Yollara dubleler çekilir, kavşaklar, kaldırımlar, asfaltlar yenilenir, apartmanlar yalıtılır, dış cepheler kaplanır, çatılar aktarılır, binalar iyileştirilir, kapı cam çerçeve değiştirilir. Bitmez oğlu bitmez bir inşaat...' Ve işte bir yaz daha böyle geçecek, değişen bir şey yok canım İstanbul. Sıradaki şarkı, şehri terk edemeyen tüm İstanbullulara gelsin; Bulutsuzluk Özlemi, 'Güneye Giderken'...

Hope Tweet Hope: 'Güzeldir denizcinin denize aşkı... Fırtınaya olan saygısı ve bilgeliği gibi.' (@eksenkarakter)

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını