• $16,4266
  • €17,6481
  • 974.668
  • 2432.66
20 Haziran 2013 Perşembe

Bağzı sorular!

Gezi direnişinin her açıdan isabetli final resmi; “duran adam”. AKM’nin önünde Taksim’de başladı bu duruş ve hızla yayılmaya başladı. STV Haber (“camide içki” iddiasını ortaya atan kanal), ilk duran adam ve gözaltına alınan destekçilerin Otpor örgütünden olduğunu iddia etti (“Otpor da ne?” diyenler, bkz. The Revolution Business video - youtube). Duran adamların/kadınların durmadan artması ise yeni bir sorun oldu hükümet cephesinde. Neden durduklarını hiç anlamıyor olmalılar ki; “8 saat durmak nedir, ayakları ağrımıyor mu? 8 dk dursun işine gitsin, işi yok mu, okulu, sınavı yok mu bunların?” mealinde reçete yazdı Bülent Arınç. “İdeal duran adam”ın 8 dk duran olduğu da ilan edilmiş oldu böylece.
Dünyanın en sessiz, en kendi halinde protesto şekline bile 8 dakika tahammülü var demek bebek demokrasimizin. Peki acabağ… 

- Gidecek bir işi olmasını çok istediği halde İŞ bulamadığı için duran adam/kadın olmaya mahkum olanlar kaç dk/gün/ay/yıl durmalıdır? İdeali nedir?  
- Gidip evlerinde mi dursunlardır?  
- Gözden uzak olsunlar, isterlerse bir ömür durdukları yerde dursunlar mıdır?  

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ 

Yasak değil düzenleme (ağaç değil çalı - kesmek değil sökmek - yıkmak değil taşımak - AVM değil müze) söyleminin yeni alanı sosyal medya. Sebep ileri dezenformasyon. Haklı bir gerekçe. Peki acabağ… 
- Twitter, facebook üzerindeki kişisel paylaşımlar yeni yaptırımlarla düzenlenirken, dezenformasyona boğulan geleneksel medya ne olacak? 
- Yoksa profesyonel medyada (rutin olarak icra edildiği gibi) yalan/provokatif haber, çakma röportaj, aleni hedef gösterme, taraflı haber yayıncılığı YASAL mı? 
- Profesyonel medyanın bağımlı suskunluğu ve haber çarpıtması sebebiyle çığrından çıkan sosyal medyaya mı kesilecek yoksa bütün fatura? 
- Basın yayın ilkelerine uygunsuzlukta sınır tanımayan “kirli medya” halkın haber özgürlüğünü alenen gasp ederken, sıradan tw-fb kullanıcılarından basın-yayın etiği beklemek adil mi? İnandırıcı mı? Demokratik mi? 
- Gerçekleri aktarmasının baskılandığı gerekçesiyle; çalıştığı gazetenin (Sabah’ın) önünde 6 saat durma eylemi yaptıktan sonra istifa eden Alper Bahçekapılı, bir şey ifade ediyor mu size?  

GEZİ’NİN BÜYÜK ÇOCUKLARI 

“Gezi çocukları” deyişinin, isyanın ruhunu keşfetmek kadar direnişi küçümsemek için de kullanıldığına tanık oluyoruz. Öyle ki, tuvalet alışkanlıkları bile sorgulandı eylemcilerin (!) ama özgürlük ve demokrasi talepleri hala havada. Aynı şekilde, nerdeyse kimse “Gezi’nin büyük çocukları”ndan söz etmedi/etmiyor. Her yaş, meslek ve dünya görüşünden binlerce insan. Keza, Vali Mutlu’nun değerli katkılarıyla Gezi’yi çembere alan anneler… 
- Hiç merak etmiyor mu mesela Başbakan, karılı-kocalı-çocuklu halde Gezi’de ne arıyordu o aileler? 
- Ya da o anneler; çocuklarını eve çağırmak yerine niye Gezi’ye koştular? 
- Sokakları, mahalleleri, siteleri tencere tavayla pencere/sokağa döken sebepler neler? 
- Direnişi bu derece büyütenin; maddi/manevi şiddet kadar da BAĞIMLI ve KİRLİ MEDYA olduğunu fark edecek ve bu temel sorunla yüzleşecek mi artık siyaset? 

SEFERİHİSAR İYİ FİKİR...

Türkiye'nin ilk "sakin şehri" (cittaslow) Seferihisar'da birbirinden ünlü yazar ve şairleri biraraya getiren 1. Seferihisar Edebiyat Günleri başlıyor. 22 - 28 Haziran arasında gerçekleşecek etkinlik boyunca yazı atölyeleri ve şiir-edebiyat-söyleşi gecelerine ev sahipliği yapacak Seferihisar. Katılımcılar; Murathan Mungan, Bejan Matur, Küçük İskender, Emrah Serbes, Murat Uyurkulak gibi isimlerin söyleşilerinin yanı sıra; Pınar Kür, Mario Levi, Ayfer Tunç, Buket Uzuner, Neslihan Acu, Latife Tekin gibi yazarlarla atölye çalışmalarına katılabilecek. Yazmak, düşünmek, nefes almak, Seferihisarı yaşamak üzere etkinliğe katılmayı arzu edenler; 0 (232) 473 3960 no'lu telefondan Seferihisar Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü'ne başvurabilir. 

 

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Zigana Tüneli'nde sona gelindi! Türkiye'nin en uzun tüneli olacak

2 bin 800 yıllık mühür, ilk kez İzmir'de ziyarete sunuldu

Tarım arazilerinde çekirge istilası! Salgına dönüşmesinden endişe ediliyor