• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
26 Mart 2011 Cumartesi

Alternatif Rusya notları

Evet fazla gezemedim St. Petersburg ve dolaylarını. Ama gözümü budaktan da sakınmadım. İşte başka bir yerde okuyamayacağınız orijinal Rusya notları:

PLAZMA ETKİSİ
Bir kere bu Rusya, insanı en az 10 kilo fazla gösteriyor! Bildiğiniz kabus. Kızların bacakları normal bir kadının ancak kolu kadar. 'Peki kolları ne kadar?' diye soracak olursanız onlar da aşağı yukarı Ebru Şallı'nınki kadar. İnsanın sinirlerini harap edecek kadar inceler. Hepsi mi? Evet, maalesef.

YURTTAŞLIK BİLGİSİ
Halk arasında 'vestiyer' bilinci son derece yüksek. Çünkü müzeden restorana her mekanda vestiyerler ücretsiz. Devletin onlara sunduğu bu konforu her fırsatta yüceltiyor ve sizden de yürekli bir katılım bekliyorlar. 'Yok ben gocuğumla mutluyum' felsefesine hiç iyi gözle bakmıyor, şapka kaşkol çanta ne varsa sökülmeniz için diretiyorlar. Yalnız dikkat edin hiç de göründüğü kadar masum bir hizmet değil bu. Eğer görevliden aldığınız vestiyer numarasını kaybederseniz bir kadeh Rus şampanyasına vereceğiniz ruble kadar ceza kesiyorlar!

YEMEKLER
Yemeklerin güzel olmadığı tamamen palavra. Borç Çorbası'nın olduğu yerde yemek sıkıntısından söz etmek olacak iş değil. Kaldı ki yemekten önce masaya gelen ekmek-tereyağı ve tadımlıklarla bile doyabilirsiniz. Vejetaryen değilseniz, özellikle de av eti seviyorsanız Demidoff gibi elegan bir yerde yemelisiniz. Ki 'geyik', 'ayı' gibi seçenekler mevcut menüde. Hiç bana göre değil ama siz ille de sipariş edecek olursanız tabağınızdaki her şeyi bitirin lütfen. Arkanızdan uluyacakmış gibi nahoş hisler içindeyim.

ENERJİ
Otellerdeki sinek vızıltısı saç kurutma makinelerine takıntılıysanız valiz yaparken yaşayacağınız bir sıkıntı da, yeni doğmuş çocuk ebadındaki saç kurutma makinenize yer bulmaktır. İyi haber şu ki, Vasilievsky adasındaki Courtyard Marriot otelde kalacaksanız böyle bir derdiniz yok sevgili seyahat severler. Karşılaştığım en kuvvetli saç kurutma makinesine sahip otel bu. For for iki dakikada kurutuyor.

KIZ KIZA
Malum Rusya ile vizeler kalkıyor. Eli kulağında. Türk erkeği enflasyonu yaşanacak pek yakında Rusya'da. Seyahat sever adamların peşinden dedektifliğe soyunacak kız kardeşlerime tavsiyem, hiç durmamaları yönünde... Ama eltinizi ama görümcenizi takın kolunuza, doğru Rusya'ya! 'Kolunuza takın' demem de lafın gelişi değil, burada kızlar tıpkı çocukluğumuzdaki gibi gruplar halinde kol kola geziyor.      

GERİLİM-KORKU
Burada insanın yüreğine korku salan yegane şey 'kadınlar'. Fesatlaşmayın rica edeceğim, müze ve tarihi eserleri bekleyen kadın görevlilerden söz ediyorum. Turist güruhuyla başa çıkmak için özel olarak eğitilmiş bu tecrübeli hanımlar gün boyu kendilerine verilen sandalyede oturarak en küçük bir yanlışınızı kolluyorlar. Gaflete düştüğünüz anda da herkesin içinde avaz avaz bağırıp canınıza okuyorlar. Vazonun kaidesine gereğinden fazla yaklaştım diye bir azar işittim. Arkamdan terlik atmadıkları kaldı yemin ediyorum.

Uçak dedikodusu
Medyatik-depresif bir işadamıyla aynı uçaktaydık dönüşte. Bundan birkaç yıl önce flört ettiği, gözlerinin rengiyle ünlü taçsız güzelimiz sayesinde tanımıştık kendisini. İşte bu bey, yolculuk boyunca herkesi rahatsız etmeyi başardı. Ekstra sipariş vermediği halde 'balık isterim' diye tutturdu ve uzun uzun tartıştığı kabin personelini çıldırttı. Kaptanın yemeğini vererek sakinleştirebildiler neden sonra kendisini.

<p>Belarus'ta askeri darbe planladığı iddia edilen kişilerin videosu ortaya çıktı. Belarus'ta gizli

Belarus'ta gizli kamera ile kayda alındı: 1 numaralı görevin onu ortadan kaldırmak

Bakanı Karaismailoğlu, Hasankeyf-2 Köprüsü Açılış Töreninde katıldı

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı