• $13,4075
  • €15,2039
  • 792.46
  • 2014.21
21 Şubat 2012 Salı

Alternatif 'Fetih 1453' izlenimleri

- Kapalı gişe oynayan filmleri rezervasyonsuz izlemek zor fakat imkansız değil. Pazar günü dahi olsa, ilk seansa yetişme azmini gösterdiğiniz takdirde, çıkışta; gişe önündeki mahşeri kalabalığın arasından muzaffer bir kumandan edasıyla geçebilir... 'Kahve-tatlı mı, yoksa gündüz birası ve zararlı şeyler tabağı mı?' tasasına düşebilirsiniz.
- Müjdeler olsun ki, İstanbul'un fethi nihayet tarihimiz kadar sinemamız için de bir 'dönüm noktası' olmuş durumda, sayın iyi haberlere hasret kalan! 
- 17 milyon dolarlık bütçesiyle 'en pahalı yerli film' olarak şimdiden tarihe geçen filmi izlerken, 'sırf şu sahne yemiştir şu kadar bin dolar', 'bu sahne nerden baksan 1 milyon, hadi diyelim sekiz yüz bin' türü KOBİ kafasına kaptırıp filmi mundar etmeyin, aman diyeyim. Yapımcı-yönetmen Faruk Aksoy parayı doğru harcamış, helal olsun.
- Baştan sona bir Hollywood destanı gibi akan filmdeki en zorlayıcı konu, Fatih Sultan Mehmet'in (Devrim Evin) cerrah marifetiyle düzeltilmiş gibi görünen profiliydi. 'Burnu kemerli bir oyuncu seçilmeli ya da makyaja başvurulmalıydı' diye düşünmeden edemedim. Ancak bu, yönetmenin bize 'bütün bu gördükleriniz tarih değil kurgu!' deme şekli de olabilir pekala. Gelebilecek eleştirilere karşı zekice bir tedbir olabilir yani, diyecek bir şey yok.
- Kostümler muhteşem. Tasarımda ecnebi bir isim arayan gözlerin Canan Göknil imzasıyla karşılaşması tek kelimeyle gurur verici. Kılıç sahnelerindeki tiril tiril mintanlar ve Era'nın (Dilek Serbest) savaşta giydiği o müthiş deri ceketler akım yaratmaya aday hatta. Bu Fetih modası trend olmayı kesinlikle hak ediyor, sayın yaza damga vurmaya hazırlanan.   
- Ulubatlı Hasan (İbrahim Çelikkol) ile Justiniani (Cengiz Coşkun), 'Biscolata erkekleri'nin çıtkırıldım pabuçlarını dama fırlatacak kıvamda bu arada! İkilinin dövüş sahnesindeki 'hayvani' performansı ise unutulacak gibi değil.
- Karakterlerin derinliği, anlatımdaki tarih dersi havasının yoğunluğu vs. gibi konulara hiç girmiyorum, orası sinema yazarlarının işi. Son kullanıcı olarak fikrim; bu film iddiasının hakkını veriyor, fragmanıyla yarattığı rüzgarı layıkıyla taşıyor ve yükselen tarih trendinin de gücüyle, Türk sinemasına kuantum sıçraması yaptırarak 'büyük düşünmeye' sevk ediyor! Daha ne olsun? 
- Son bir not: Sinemaya giderken pişik kremi almayı sakın ihmal etmeyiniz. Zira 160 dakikalık fetih, reklamlar sayesinde 'bir ömür' kadar sürüyor aşağı yukarı.

Cımbız
MASALLAR ve GERÇEKLER:
Ben ve benim gibi kadınlar pantolonlarımızı giydik, 'Oh, ne kadar rahat hareket ediyoruz' dedik ama bu özgürleşmenin sonucunda 'beyaz atlı prensesler'e dönüştük. Hem mutluyuz hem mutsuz! Keşke herkes atıyla kendisine eşlik edecek gerçek bir prens bulsa... (Oyuncu Akasya ASLITÜRKMEN'in, rol aldığı 'Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler' oyunu hakkında Ece SARUHAN'a verdiği röportajdan.)

Home Tweet Home:
'Hem kemer hem pantolon askısı takan birine kim güvenir? Adam daha kendi pantolonuna güvenmiyor.' (Deniz Aktaş)

<p> </p>

Meteoroloji'den İstanbul'a yoğun kar yağışı uyarısı

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında