• $13,4661
  • €15,2545
  • 799.689
  • 1945.07
4 Aralık 2016 Pazar

Yine derbi ve hayal kırıklığı

Fenerbahçe'de Advocaat Rize deplasmanında farklı kazanan 11'i bozmadı. Zaten savunma ve defans önünde oynayan futbolcular standart. Öndeki 4'lü devamlı yer degistirerek ve baskı yaparak oynuyor klasik. Yani bildiğini,denediğini oynayacaktı. Alper,Atıf,Sow ve Van Persie ile kazanılan toplarla pozisyon bulma durumu. Beşiktaş'ta ise Şenol Güneş risk alarak başladı. Tamamen Fenerbahçe'nin genelde yaptığı topu rakibe bırakma düşüncesiyle seçilmiş bir 11 ve oyun anlayışı. Defansta beklemek yerine önde oyunu kurmaya çalışmayı deneyecek bir takım. Gökhan Gönül ve Adriano hücuma katkı verecek. Tolgay ve Oğuzhan onde basacak. Kerim ve Quaresma kanatlardan topu öne taşıyacaktı. Tutarsa iş yapar ama tutmazsa tam bir hayal kırıklığı olabilecek cinsten. Ben topu rakibe vermeyeceğim, önde basarak oyunu kontrol edeceğim diye başladı siyah beyazlılar.

Orta saha direnci derbinin kaderini belirleyecekti. Ama pozisyon zenginliği yoktu ilk yarıda. Fenerbahçe,sert ve ?zik gücünü kullanmaya çalıştı. Daha sonra da Beşiktaş bu duruma ayak uydurdu ve dengeledi. Sarı lacivertliler Atiba,Tolgay ve Oğuzhan bağlantısını kesince üretemedi konuk ekip. Şutu dahi yoktu. Beşiktaş bu kadar ofansif futbolcuyla hücum yerine ilk yarıda daha iyi savunma yaptı diyebiliriz. Daha yakın oynayabilse birbirine Fenerbahçe'li futbolcular iş degişebilirdi.

İlk yarı beklenen derbiyi izleyemedik yine. Hamlelere kalmıştı işimiz. Advocaat'ın 2. Yarı başındaki Volkan Şen hamlesi gibi. Sola etkinlik getirdi. Şenol Güneş inat edince aynı kadro konusunda pozisyon verme şansı arttı. Zorunlu Quaresma-Aboubakar değişikliği sonrası ilk şutunu buldu siyah beyazlı ekip. Lens girince hareket arttı oyunda. Zaten yedek kulübesi daha tehlikeli olan Fenerbahçe'ydi. Orta sahalar Fenerbahçe-Galatasaray Derbisindeki gibi kilitlendi. Kanatlar da işlemeyince tatsız tutsuz bir derbi izledik. Hücum aksiyonu yok. Duran toplara kalmış iş. Vs..

Ama buna sebep olan iki teknik adam. Şenol Güneş kaybetmemeye odaklanmış. Oynamaktan ziyade oynatmayayım stratejisi. Normal tabi Kadıköy'de yenilmek istemedi. Advocaat da risk almadı. O da kaybetmek istemedi. Oyunu tutayım dedi. .Kazanmak isteyen Hocalar böyle oynatmaz veya tercihlerini böyle yapmaz zaten.

Aslında o kadar analiz yapmaya çalışıyoruz da 90 dakika itibariyle ne Fenerbahçe'nin ne de Beşiktaş'ın isabetli şutunun dahi olmaması futbol kalitesini bir kez daha gözler önüne seriyor. Aman kaybetmeyelim düşüncesi keyif vermiyor işte. Biz de baskı buna izin vermiyor. O nedenle Teknik Adamlar yenilmek istemedi. Denk gelirse bulurum işte. Ama denk gelmedi. Yine bir derbi yine güzel futbol yok maalesef...

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar