• $9,3459
  • €10,8764
  • 533.593
  • 1433.22
16 Ekim 2016 Pazar

Takım savunması ve Muslera!

Galatasaray'ın Ankara deplasmanında ilk 11'ini gördüğümde ilk etapta Riekerink, Yasin ve Sabri ile neden başlıyor diye düşündüm. Hatta antrenman performansları ve dayanıklılık bu tercihlerde etkili olabilir diye düşündüm. Son maçtan sonra özellikle 2 gol atan Podolski'yi Yasin'in yerine 11'de görmek şaşırtıcı olmazdı. Ama demek ki hazır değil. Olmasa neden yedekte tutulsun ki. Hamle oyuncusu olarak da iş yapar o ayrı.
Aynı durum Sabri için de geçerli. Antalyaspor maçında Cavanda oyuna girdikten sonra Sabri'ye oranla daha iyi sinyaller vermişti. Riekerink belki de devamlılık ve rakip analizi nedeniyle Sabri'yi tercih etti. Sol kanatta Aydın ve ön alanı çok zorlayan Uğur ile o kanadı devamlılığı olmayan bir oyuncu ile kolay savunamazsınız. Cavanda'yı kazanamadan kaybedebilirsiniz oynatarak. Zira oyuna girdikten sonra gördük. Riekerink, Josue'ye 'Sneijder yoksa sen varsın' diyerek mesajı verdi. Doğru bölgede doğru zamanda oynattı. Futbolcuyu kazanmak için bu da önemli bir nokta.
Süper Lig'in ilk 6 haftasında rakiplerine en az pozisyon veren takımdı G.Birliği. Ama G.Saray o kadar doğru başladı ki gol geliyorum demişti zaten. Sol kanadı dağıttılar adeta. Bununla birlikte kontra ataklar da doğru pas trafiğiyle gelişti. 2. toplar açısından da önemli bu. Bruma'nın attığı goller dışında gole fazla katkı sağladığı bir sezon geçirmesi de çok büyük bir avantaj sarı kırmızılılar için.
Rakip analizi iyi yapılmış. Takım savunmasını ilk yarıda doğru uygulayan bir G.Saray vardı. Geçişler oldukça hızlıydı. Ve tempo da düşük degildi. Sneijder ile böyle takım savunması yapmanız kolay değil ama yerine oynayan Josue de çok fazla top ezdi. Detaylarda boğuldu diyebiliriz.
2.yarıda skor avantajı olsa da 1-0 riskliydi. Bir gol daha lazımdı G.Saray'a.
Ankara ekibi sarı kartlı Sabri'nin kanadını zorlayınca Cavanda hamlesi geldi hemen. Bu hamle yeterli olamazdı. Ama unutmamak lazım Muslera da acil durumda camı kırınız misali devreye giriyor hep. Hamleler üstü bir durum yani. 2. Hamle de bence biraz geç kalınsa da Josue-Podolski değişikliğiyle geldi. Riekerink bence rakip analizini genelde doğru yapıyor.
Doğru tercihlerle ve taktik anlayışlarla maçlara başlıyor. Ancak 45 dakikalık bir performansta hala. 2. yarılarda hem taktiksel hem de oyuncu değişikliklerinde ya geç kalıyor ya da net bir etki yapamıyor. Bu konuda da gelişim yaşarsa G.Saray'a çok daha fazla katkı sağlar. 2. yarı kabuslarından kurtulması lazım.
Sonuç olarak ilk yarıda takım savunmasını iyi yapan ikinci yarıda da Muslera etkisi ile kazanan bir G.Saray izledik.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi