• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Nisan 2013 Pazar

(Fenerbahçe-Kayserispor) Lizbon'u düşünmek...

 

Serkan YETKİN

Aslında maç başlamadan önce ortada var olan gerçekler bu maçın akışını da belirledi...
FB, UEFA Avrupa Ligi'nde yarı finale kalmış, ilk maçta çok iyi performans göstermiş, ligde bir önceki hafta Gençlerbirliği mağlubiyetiyle şampiyonluk mucizelere kalmıştı.Ayrıca Teknik Direktör Aykut Kocaman'ın sürekli yaptırdığı testlerde ana kadroda bulunan oyuncuların yorgunluk limitlerinin iyice zorlandığı ve futbolcuların bir şekilde dinlendirilmeleri zaruret olmuştu.

KOCAMAN'IN YAPTIĞI MANTIKLI

Peki siz olsanız ne yapardınız? Sizi bilmem ama bir tercih yapmak gerekiyorsa ana kadronun perşembeye odaklanması çok mantıklı geliyor bana da...

Sağ kanatta Krasic, sol kanatta Stoch olunca Fenerbahçe daha çok kanatlara yayılan ve çizgi oyununu tercih eden bir görüntüde maça başladı... Fakat bu kadronun en önemli handikapları; uyumsuzluk ve çıkarken kaptırdıkları topların savunmaya yaşatacağı büyük sıkıntılardı. Kayseri bunu çok iyi biliyordu. Oyunu kendi alanlarında kabul edip Fenerbahçe'yi sete karşı oynamaya mecbur ettiler ve yakaladıkları her fırsatta Bobo, Mouche, Cleyton ve Sefa ile rakip kaleye çok çabuk gittiler. Nitekim, Prosinecki'nin planı maçın daha 6. dakikasında meyvesini verdi ve Cleyton'la konuk takım 1-0 öne geçti.

ÇABUK YORULDULAR

Pas ritmini artırmak belki de Aykut Hoca'nın en çok çalıştırdığı antrenman dirilidir.Pas ritmini artırmak için oyuncuların kısa mesafede aksiyonlarının yüksek şiddette olması gerekiyor ki opsiyonlar da artsın... Anlayamadığımız şey de tam olarak bu... Fenerbahçeli oyuncular hep geniş alanı ve uzun mesafeli koşuları tercih ederek hem pas trafiğini oturtamadılar hem de çok çabuk yoruldular.Tabi sürekli beraber oynamamış olmanın getirdiği uyumsuzluk da bunda etkili oldu.

Gol sonrası doğal bir akış vardı sahada... Fenerbahçe gol için daha hırslı ve tempolu oynayarak baskısını arttırırken Kayseri ise daha da kapanarak aldığı topları hızlı hücumlarda değerlendirme yoluna gitti. İlk yarı bu senaryonun farklı görüntüleriyle tamamlandı ama başka gol izleyemedik.

2. YARI SOW VE KUYT

2. yarının başında Fenerbahçe'de Orhan Şam yerine Moussa Sow, Krasic yerine Dirk Kuyt oyuna dahil oldu. Bu değişikliklerin ardından sarı lacivertli futbolcular birbirlerine yakın oynadılar ve uyumlu hücum organizasyonları yapabildiler. Bunun sonrasında da Kuyt ile beraberlik golünü buldu Fenerbahçe.

BARONİ BU KEZ PENALTIYI ATTI

Kuddusi Müftüoğlu maç boyunca seyirci tepkisi gelmeden karar veremedi. Tek basına zaten karar alamıyor. Penaltı kararını bile verirken tereddütten ölecekti.

Dramatik bir andı aslında Baroni'nin penaltı kullanması. Sarı lacivertli taraftarların desteği ile penaltıyı attı bu kez Brezilyalı. Benfica maçı öncesi modu daha da yükselecektir böylelikle

Sonuç olarak Lizbon'u düşünüyordu oyuncular, Aykut Kocaman, teknik heyet , yönetim ve taraftarlar... Ne olursa olsun Lizbon'a galibiyetle gitmek moral oldu Fenerbahçe'ye. Ligde şampiyonluk bitti zaten hedef Uefa Avrupa Ligi ve herkes bunun farkındaydı Şükrü Saracoğlu Stadı'nda.. Tezahüratlar bile Amsterdam içindi

 

 

 

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!