• $13,4729
  • €15,3335
  • 765.737
  • 1876.83
31 Mart 2013 Pazar

(Fenerbahçe-Akhisar) Kanarya'nın kanatları

Fenerbahçe - Akhisar Belediyespor maçı öncesi yazmıştım. Fenerbahçe Emre ve Salih’in yokluğunda topu rakip yarı alana taşımakta güçlük çekiyor. Maça Akhisar karşısında hırslı ve iştahlı bir oyunla başlayan Sarı-Lacivertlilerin bu oyunu becerikli ayak eksikliğine takılınca sonuç alması da zorlaştı.

Şu bir gerçek ki eğer üst düzeyde oynamak ve sonuca gitmek istiyorsanız sizi önce stoperleriniz sonra ön liberolarınız adam da eksilterek taşıyacaklar. Siz takımı bu ayaklarınızla ileriye taşıyamazsanız önce rakip yavaş olduğunuz için pozisyon alacak zamanı buluyor, sonra alan daraltıp 3. bölgeye topun geçişini engelliyor, sonra da zaman geçtikçe morallenip özgüven topluyor.

Fenerbahçe iyi gibi göründüğü maçlarda bile bu sıkıntıları hep yaşadı. Orta alan bireysel yetenekleri ve topun hızını artırarak pas opsiyonları oluşturamadığında sizin hücum aksiyonu olarak elinizde sadece kanatlar kalıyor. Evet öyle olmalıydı ve öyle de oldu ama kimlerle…? Gökhan’ın yokluğunda can simidi M.Topuz, önünde çizgiye inmekten ziyade içeri kat eden Kuyt’la ve hücum etkinliği çok az olan Ziegler ve önlerinde yine sıfıra inmek yerine merkezden hücum etmeyi tercih eden Caner’le…

İLK GOLÜ BULMAK ÖNEMLİYDİ

Bu isimlerle kanat organizasyonu yapmanız da zora giriyor. Ceza alanına yüksek top bekleniyor ama gelmiyor. Bu kez orta işini ve kanat organizasyonu yapıp defansın dengesini bozma işi diğerlerine kalıyor. Bakınız ilk gol… Mehmet Topuz ortaladı, Webo bitirdi. Bu tür maçlarda ilk golü bulmak çok büyük önem taşıyor.Çünkü her şeyden önce rakibin direncini kırmak zorundasınız. Rakip biraz daha önde  oyunu kabul ettiğinde sizin Sow gibi, Webo gibi ayaklarınız merkezden gelen hücum aksiyonlarında kendilerine daha çok boş alan bulmaya başlayacaklar.Bakınız 2. yarının tamamı…

Maçın 2. yarısında Fenerbahçe gol sonrası özellikle rakibin biraz daha golü düşünerek oynamasından kaynaklanan avantajları yaşadı.Sow ve Webo daha çok boş alan buldular.Merkezdn atılan derinlemesine paslar ve savunma arkası uzun toplar bunun bir göstergesiydi.

LAZİO MAÇINDA DİKKAT

Sonuçta 2. gol de böyle bir ataktan gelince Fenerbahçe rahatladı.Ama unutulmaması gereken 2 konu var;

1- Fenerbahçe maçı nasıl olsa kazanırım psikolojisinin acılarını çok çekiyor.Bu maçta da gördük ki özellikle hücumlarda daha hareketli ve pas opsiyonu üretmesi gereken oyuncular yine çok durgun ve sakinlerdi.Yani katkı çok azdı.

2- Fenerbahçe, maçın süresi geçtikçe boyu uzayan bir takım, özellikle Lazio maçında oyun disiplini çok daha üst düzeyde olmak zorunda. Orhan büyük bir disiplinle çalışmanın karşılığını asistle aldı. İyi bir profesyonel olduğunu bir kez daha gösterdi.

Fenerbahçe’nin Lazio maçında takımı öne taşıyacak oyuncuya çok daha fazla ihtiyacı olacak.Çünkü onlar pozisyon bilgisi ve oyun disiplini özellikleri çok daha gelişmiş bir takım. Eğer alternatifler çoğalmazsa Sarı-Kanarya'yı çok zor bir eşleşme bekliyor.

<p class='MsoNormal'>Dizi; Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi projelerini hayata  geçiren Osman Sınav imza

Yeni 'Kurtlar Vadisi' olmaya geliyor! Yalnız Kurt'un konusu ve oyuncuları neler?

Türkiye'nin en yüksek barajında geri sayım başladı!

Tahtaköprü Barajı'nda korkutan görüntü! Su seviyesi yüzde 2'ye düştü

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu