• $9,4553
  • €10,9945
  • 548.27
  • 1507.73
4 Nisan 2013 Perşembe

(Fenerbahçe- Lazio) Hırs, disiplin, güç ve futbol şansı…

Serkan YETKİN

Aykut Hocayı tebrik etmek gerek.Lazio ancak bu kadar iyi etüt edilir ve bir takım bir maça ancak bu kadar iyi hazırlanabilirdi.

Her şeyden önce bu kadar yüksek tempoda ve bu kadar iştahlı futbol oynayan Fenerbahçeli futbolcuları tebrik etmek gerek. Fenerbahçe 3 kulvarda mücadele etmenin bütün dezavantajlarına rağmen yüksek tempoda kazanmak için maksimumu zorlayarak oynadı. Özellikle ilk 20 dakika bu şekilde geçti. Fenerbahçe aradı, Lazio ise daha çok Fenerbahçe’nin hata yapmasını bekleyerek bulduğu fırsatları değerlendirmeye çalıştı. Fenerbahçe, önde presle rakibi bir hayli zorladı ve olgun ataklar yapmasını engelledi. İtalyan temsilcisi için geriye sadece kontrataklar ve duran toplar kalıyordu. Bu noktada ise Fenerbahçe’nin özellikle ön liberolarının oyunun her iki tarafındaki üstün çabaları sonuç verdi hızlı ataklarda rakibe izin vermediler, duran toplarda ise belkide sezonun en başarılı maçını çıkardılar diyebiliriz. Fakat tüm bu olumlu görüntüde iki şey eksikti.

1- Kazanmak için öncelikle futbol şansına ihtiyacınız vardır.Ve Fenerbahçe’nin yanında futbol şansı yoktu. Sadece direklerin içine çarpıp çıkan toplar bile bu konuyu özetliyor.

2- Kanat organizasyonlarınız için çizgiyi iyi kullanan, korner çizgisine inen ya da içeri kat edip pozisyon bulan etkili kanat oyuncularına ihtiyacınız var. Fenerbahçe’nin iki kanadında da bu özelliklerde oyuncu yok. Çünkü Sow da Kuyt da forvet özelikleri daha ön planda ve orta yapmaktansa kendi gitmeyi ve içeri girip kaleyi karşısına almayı düşünen futbolcular. Böyle olunca zaten çok kalabalık bir savunmayla Fenerbahçe’yi  karşılayan Lazio defansının içinde ataklar eridi.

ONZAİ'NİN ATILMASI VE ATAKLAR

Lazio ikinci yarının hemen başında 10 kişi kalınca İtalyan ekibinin özellikle savunma dengesi de büyük oranda bozuldu. Kırmızı kartı gören genç oyuncu Onazi yüksek tempoda ve oyunun her iki tarafında da Lazio’nun nefesini güçlendiren bir oyuncuydu. Onun yokluğu diğer oyunculardan herhangi birinin yokluğu gibi olmayacaktı. Belki de Petkoviç’e 'kim kırmızı görmesin?' diye sorsanız önce, 'Onazi' derdi. Çünkü Fenerbahçe’nin tehlike oluşturacak ataklarını ilk karşılayan ve hızlı hücumlarda ilk topla buluşup atağın son hamlesine kadar oyunun içinde olan Onazi’ydi kısaca. Futbol şansı belki de orada Fenerbahçe’ye göz kırptı.Sarı Lacivertliler de bu jestin ardından tekrar gaza yüklendi ve amansız atakların birinde penaltı geldi.

TEMPO BU KEZ DÜŞMEDİ

1-0'dan sonra da Fenerbahçe tempoyu düşürmeyerek ve rakibi baskı altında tutarak çok önemli bir başka engeli aştı. Engel diyorum çünkü Fenerbahçe özellikle ligde golü bulduktan sonra tempoyu düşürmenin acısını çok çekti. Ama bu kez farklılardı. Yüklendiler ve maç öncesi yazımda anlatmaya çalıştığım şey ortaya çıktı.Duran toplarda oluşan karambolde Cıanı ve Cana’nın ağır kalması Sarı Lacivertli takıma 2. golü getirdi. Bu sonuç çok ama çok iyi bir skor. Çünkü ilk maçta gol yememek turu büyük ölçüde almak demektir.

Ha unutmadan, şu futbol şansı artık sadece göz kırpmakla kalmasa da keşke artık kollarını bize açsa diyorum.

<p>Evi alev alev yandı. Tabloları küle döndü. O, gözyaşları içinde basın açıklaması yaptı.</p><p>Ola

Çevreci ressamın evi yandı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu

Dev timsah ve köpek balığı karşı karşıya gelirse...

Tam 4 bin 250 yıllık! Anadolu'dan kaçırıldı, Londra'dan Türkiye'ye iade edildi