• $15,8563
  • €16,6758
  • 931.393
  • 2403.97
25 Ekim 2012 Perşembe

F.Bahçe şok presle kazanır

Son yıllarda Avrupa kupalarında aldığımız başarısız sonuçlardan sonra genel sıralamada Güney Kıbrıs ile çekişiyoruz. Önümüzdeki yıllarda takım sayımızın azalmasını önlemek için bu ülkeyi geride bırakmamız gerekiyor. O nedenle F.Bahçe'nin görevi daha büyük, Limassol karşısında.
Ligde namağlup olabilirler ama ligin kalitesini de gözardı etmeyelim. Çok ağır ve kötü defansları var. Özellikle yan ve yüksek toplarda bununla birlikte adam paylaşımında sıkıntıları var. Savunmanın arkasına atılan toplarda geri dönüşlerde sorun yaşıyorlar. Orta sahada organize olabilen ve oyunu çift yönlü kullanabilen oyuncuları yok desek yeridir.
FİLDİŞİLİ'YE DİKKAT!..
Bebe, Sergio ve Miguel teknik kapasite olarak diğer futbolculardan daha önde. Brezilyalı Bebe iyi bir sol ayak. Ters kanattan içe driplinglerle girip şut atmayı deniyor ve tehlikeli olabiliyor. Forvet hattında Fildişili oyuncu Vohou en önemli gol silahı Limassol'un. Adam eksiltebilen ve hava hakimiyeti olan bir futbolcu. 5 golle takımın en golcüsü. Son Lig maçında AEL 1-0 gerideyken attığı 2 golle hem takımına maçı kazandırdı hem de namağlup serisini devam ettirdi.
Gelelim F.Bahçe'ye. Gökhan Gönül ve Mehmet Topal'ın oynayacak olması çok önemli. Böylece Aykut Kocaman istediği düzene dönebilecek. Sarı-Lacivertliler önde pres yapmalı ama 2. bölgenin bittiği yerden başlayarak. Yani rakip oyunu kurduktan sonra o alanı kapatmaya yönelik şok pres bu.
Sow, Kuyt, Caner ve Cristian'a büyük iş düşüyor. Kuyt ile Sow zaman zaman yer değiştirerek birbirini rahatlatmalı. Top Limassol'dayken bu pres anlayışıyla 4-2-3-1 uygulanmalı. Savunmaya çekilmiş bir panter gibi tehlikenin geleceğe yöne doğru pres.
Bu şekilde basan oyuncunun arkasındakiler de çoğalıyor böylelikle merkez ve kanatlar kapanıyor.
HAKEMLE OYNUYORLAR
Top F.Bahçe'deyken ise 90'lı yılların vazgeçilmez sistemi 3-5-2'ye dönülmeli. Cristian daha öne çıkmalı ve Gökhan Gönül de orta alan oyuncusu rolünü üstlenmeli. Kanatları kullanıp orta alanı kalabalık tutar böylelikle F.Bahçe. Limassol kendi sahasında hakemi de etki altına almak için çok sert oynuyor. Sarı-Lacivertli takımın da şok presle birlikte sert oyuna aynı şekilde cevap vermesi lazım.
AEL Limassol asla F.Bahçe'nin kalibresinde bir takım değil. Sarı- Lacivertliler'in  puan veya puanlarla denebileceği bir maç. Yeter ki saha dışı psikolojik baskı ve olaylardan etkilenilmesin....

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...