• $13,3979
  • €15,2652
  • 767.221
  • 1857.4
31 Temmuz 2013 Çarşamba

Ersun Yanal ve Fener geleneği

F.Bahçe değişim ve dönüşüm sürecinde. Her ne kadar oyuncular aşağı yukarı aynı isimler de olsa Aykut Kocaman'ın oyuna ve rakibe bakış açısıyla Ersun Yanal'ın bakış tarzı arasında ciddi farklar var. Kocaman, belki de kafasındakini sahaya yansıtamamanın verdiği etkiyle daha kontrollü, garanti ve kendi yarı alanındaki paslardan kurulu bir oyun anlayışını tercih etmişti. Yanal'ın kafasındaki futbol ağırlıkta rakip sahada oynanacak, önde basan, hücum pres ağırlıklı, çok adamla savunma ve hücum esasına dayalı. 2003 yılından sonraki 10 yıllık süreçte garanti pas ve yavaş olgunlaşan ataklar anlayışının kalıplaştığı F.Bahçe'de Ersun Yanal'ın bunu nasıl uygulayacağı merak konusu. 
Ersun Hoca bakalım savunmada 4-1-4-1 hücumda 4-3-3'e dönen tempolu futbolun temel şart olarak görüldüğü oyun anlayışını Salzburg karşısında oyuncularına ne kadar uygulatabilecek.
Yanal ve öğrencilerinin şansı, Salzburg gerçekten de pamuk gibi yumuşak bir takım. Sert ikili mücadeleler yok kademe anlayışıyla. Blokların oluştuğu savunma anlayışı yok. Tekniği çok yüksek futbolcular yok. Şampiyonlar Ligi standardında bir rakip yok. F.Bahçe kafasındakileri rahatlık ve büyük cesaretle 180 dakika uygulayabilir. Çünkü çok rahat gol yiyen defansında çok açıklar veren bir ekip Salzburg. 
Yanal ritmi yüksek, önde basarak rakibi hataya zorlayan futbol istiyor. Hemen geri gel hemen çık diyor. Futbolcular alışkanlığı bozmak için ne kadar gayret gösterecek acaba? F.Bahçe'yi bekleyen en büyük tehlike aşırı özgüven. Taraftar desteğinin rakibe göre her iki maçta da daha fazla olacağı Sarı-Lacivertliler işi ciddiye alıp kendi futbollarını oynarlarsa turu geçmemeleri için hiç bir sebep yok. Benim asıl merak ettiğim bir nokta var. O da Ersun Yanal'ın kafasındaki futbolun ne kadarını sahada görebileceği. Çünkü bu maçlar aynı zamanda yeni sezona da ışık tutacak.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı