• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
21 Kasım 2016 Pazartesi

Derbiyi kazanmak mı Total Futbol mu?

Mehmet Topal ve Lens'in yokluğu Fenerbahçe için,Serdar Aziz tercihi de Galatasaray için analiz kaynağımızdı derbide. Bunun üzerine yorumlar yaptık. Şöyle olursa şöyle böyle olursa böyle diye.

İlk yarıda sıkıştı kaldı oyun orta alanda. Bir tık daha iyi olan Fenerbahçe Van Persie ile golü buldu. Van Persie hem baskı hem pas tercihleri hem de golde ceza alanındaki pozisyon alışıyla en dikkat çeken isimdi.

2. yarıda hamleler geldi. Penaltı kazandı Fenerbahçe. Ve Van Persie maçın manşeti benim diyerek sonucu ilan etti.Daha iyi mücadele eden Fenerbahçe'yi Derbideki galibiyetinden dolayı kutlarım...

Futbolda Hollanda deyince aklımıza klasikleşmiş Total Futbol gelir hep. Hollandalı Rinus Michels nasıl oluşturdu bu total futbolu? Alan kontrolü ve kullanımını öne çıkararak. Top sendeyken alanı genislet,top rakipteyken alanı daralt. Felsefe bu. Sahanın her alanında pres de olmazsa olmazıydı bu sistemin. Ligimizin en önemli maçı vardı dün. Fenerbahçe-Galatasaray. İki takımın başında da Rinus Michels'in memleketlisi Hollandalılar. Dick Advocaat ve Jan Olde Riekerink. İki Teknik Adam da oturmuş,izlemiş, rakiplerinin analizini yapmış.

Ve karar vermişler. Top daha fazla rakipte kalsın biz de kazandığımız toplarla hızlı çıkıp golü atalım. Başka çözüm bulamamışlar.Tedirginlerdi ikisi de. Çünkü öncelikli hedef gol yememek,kaybetmemek burada. İyi futbol oynamak değil. Teknik adamlara kızıyoruz ama eldekiler bunlar biz de. Devamlı kazanmak isteyip,anlık kararlarla bu hale geliyor işte. Teknik direktörünüz ya Advocaat gibi geçici veya Riekerink gibi kalıcı değil. Şimdi biz total futbolu nasıl izleyebiliriz ki bu şekilde?
Hocalar da geliyor,bakıyor ve buradaki sisteme uyuyor. Biri kendi sahasında pas yapma derdinde,ileriye çıkma düşüncesi yok. Diğeri rakibin top kaybetmesini bekliyor. Ligimizin en değerli maçından bahsediyoruz. Dünya derbisi tartışmalarının ışığında. Ligimizin değeri şu kadar bu kadar. Ortada iyi futbol olmayınca hakeme sarıyoruz. Yabancı oyuncular da teknik adamlar da görüyor bunları. Böyle yaparsak tribünü arkamıza alırız diye. Onlar da bize katılıyor. Sonra neden futbol konuşmuyorsunuz? Diye soruluyor üstüne. Oyuncular kendini geliştirmekden uzak. İyi gelen de ortama uyup standarta dönüyor. Tembellik diz boyu. Tribüne oynamak daha kolay zira.

Size keyif veriyorsa saygı duyarım ama bana keyif vermiyor oyun. Bu mantıkla da zor olur bu iş. Aman yanlış anlaşılmasın... Amacım Fenerbahçe'nin galibiyetine gölge düşürmek değil. Sadece en dikkat çeken derbide bile güzel oyun görememek derdim... Derbiyi kazanmak mı? total futbol izlemek mi? diye sorsam total futbol cevabını kac kişi verirki zaten...

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi