• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
10 Ekim 2012 Çarşamba

4 Büyükler'e acil sol bek aranıyor

Türk futbolunda son dönemlerde yaşanan sol bek krizi büyük takımların başını ağrıtmaya devam ediyor. Aslında sadece ülkemizde değil, dünya futbolunda da bu kriz yaşanıyor.
8-10 sene öncesine kadar ülkemizde 3-5-2 sistemi ağırlıktaydı. Bu nedenle sol kanat oyuncularının ofansif gücüne daha fazla önem veriliyor ve o tarz oyuncular tercih ediliyordu. 4'lü savunma anlayışına geçildikten sonra, ofansif yönü güçlü oyunculardan devşirme sol bek yaratılmaya çalışıldı. O nedenle de sol bek sıkıntısı yaşıyoruz. Alt yapılarda da artık bu sisteme geçildiği için ilerleyen yıllarda bu sıkıntının azalacağını düşünüyorum. Yalnız o zaman gelene kadar sola takviye yapmamız şart!
HEPSİNİN DE KARIN AĞRISI
Bakıyoruz Beşiktaş'a, savunmanın solu sıkıntılı. İsmail Köybaşı sakat - ki oynadığında da savunma yönü zayıf - Uğur Boral ve Escude ağır kalıyor. Samet Aybaba, Ersan Gülüm'ü bile çaresizlikten o bölgeye koydu. G.Saray yabancı sınırı nedeniyle tercihini sol beke kullanmamasının sıkıntılarını yaşıyor.
Hakan Balta'nın kanadı her maç kırılıyor. Balta da aslında stoper çıkışlı. Riera oynadığında kendi bölgesi olmadığından tutarlı değil. Çağlar forma şansı bulduğunda değerlendiremiyor. F.Bahçe, Brezilya Milli Takımı'nın sol beki Santos'u getirdi. Savunma yönü çok iyi olmasa da iş yaptı ama gitmek istedi, gitti.
İyileri tutmak da zor. Ziegler'den sonra Hasan Ali Kaldırım transfer edildi. Hasan Ali Kaldırım aslında hücuma dönük orta saha olarak yetişti Almanya'da. Birkaç senedir o bölgede oynuyor. Ve savunması zayıf. Trabzonspor da yıllardır sol bekte sıkıntı yaşıyor.
ALIN SİZE YABANCI BEKLER
Türkiye'de sol bek sıkıntısı olduğu çok açıkken o bölgeye neden iyi yabancı transfer yapılmıyor! 'Kim var ki dünya futbolunda alınabilecek sol bek?' diye soranlar vardır aranızda. O kadar yüksek rakamlara da değil üstelik. Lyon'un sol beki Aly Cissokho sezon bası 6 milyon euroya İspanyol kulübü Valencia'ya gitti. Milan'dan Taiwo Dinamo Kiev'e kiralandı. Goias'dan Rafael Toloi, QPR'den Armand Traore, Porto'dan Alex Sandro, Palmeiras'tan Granada'ya giden Gabriel Silva, Roma'dan Real Sociedad'a kiralanan Jose Angel, Rennes'den Kevin Theophile-Catherine...
Örnekleri artırmamız mümkün!
Sol beklerin az olmasının en büyük nedeni sol ayaklı olmak durumunda olmaları. Sol ayaklı oyuncular genellikle özel oyuncular oldukları için, çoğunlukla hücuma yönelik oyuncular oluyorlar. Hem sol ayaklı olup, hem savunma yönlü oyuncu bulmak zor ama aslında hiç de imkansız değil.
Biz ülke olarak ilk etapta santrfor transferi bekleriz hep. Ama  forvet kadar sol bek de lazım bizim takımlara. Hepsi adına ilanı ben buradan veriyorum; Acil Sol Bek Aranıyor!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak