• $8,6414
  • €10,1402
  • 492.995
  • 1393.72
27 Haziran 2020 Cumartesi

Zehirli maya

Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin “Ak Parti gelene kadar kadının adı yoktu” dedi. Herkes tartışmaya girişti.

Ak Parti öncesinde kadının adı var mıydı, yok muydu?

Ben işin orasında değilim. Orasında değilim derken işin bu kısmıyla ilgili “söylenebilecek her şey söylendi” diye düşünüyorum.

Ama bu meselede dikkatimi çeken başka bir nokta var.

Nedir o?

HDP milletvekillerine yönelik sözlere tepkinin CHP’den gelmiş olması.

***

Hatırlayalım.

Ak Partili Özlem Zengin HDP sıralarına dönenerek “Siz kadınları bizden çok mu tutuyorsunuz, HDP kadınları bizden daha fazla savunacak son partidir” demişti.

Bu durumda beklenen neydi? HDP’li bir milletvekilinin çıkıp Ak Partili Özlem Zengin’e cevap vermesiydi.Hatta HDP’li bir kadın milletvekili bunu yapabilir ve konu kendi mecrasında kalırdı.

***

Ama medya ve sosyal medyaya yansıyan tepkilere bakınca gürültüyü daha ziyade CHP’lilerin çıkardığını gördük.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya aldı konuyu Atatürk’e kadar götürdü. CHP’de kenara itildiği için YAN Parti Genel Başkanı kıvamında siyasi varlığını sürdüren Muharrem İnce bile “Ak Parti öncesinde taş devrindeydik” diyerek tartışmaya dalıverdi.

***

CHP kendisine yönelmeyen ve tamamıyla HDP’yi hedef alan bir söze niye bu kadar köpürmüş olabilir?

CHP yönetimi “HDP’ye yönelik tepki ve eleştirileri kendimize yapılmış kabul ederiz” gibi bir prensip kararı almış olabilir mi?

Ya da CHP acaba HDP’li kadın milletvekillerini “yeterince kadın” olarak kabul etmiyor mu?

***

Yıllar yılı başörtülü kadınları “yeterince kadın” kabul etmeyen ve bu yüzden hayatın her alanından dışlamak için her türlü çirkefliği yapan zihniyeti biliyoruz.

Bu zihniyetin hangi zehirle mayalandığını hatırlayınca aslında tüm soruların cevapları da kendiliğinden ortaya çıkıveriyor.

Ankara’nın yıllarca hem valiliğini hem de belediye başkanlığını yapan (o zamanlar öyleydi) Nevzat Tandoğan adlı bir CHP’li vardı. Bu adam “Ulan öküz Anadolulu, sizin milliyetçilikle komünizmle ne işiniz olur. Bunlar lazımsa biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var. birincisi çiftçilik yapmak ikincisi de çağırdığımızda askere gelmek” demişti. Bu sözler söylendiği yerde kalmadı “CHP zihniyeti nedir” sorusuna cevap olageldi.

Yani CHP’nin hamurunda var bu maya...

CHP’nin ortaklaştığı HDP’nin yerine kendisini koyup “Ak Partiye cevap verilecekse onu da biz veririz” tavrını görünce hatırlayıverdim. 

<p>Pas tutmuş, oksitlenmiş demirler ve  bakımsızlıktan dökülen bir üst geçit. Bölge sakinlerinin tan

Avcılar'ın korku üst geçidi

Sabit kanatlı vurucu İHA Alpagu talep topluyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Eylül 2021)

Adıyaman'da heyecanlandıran keşif