• $13,5426
  • €15,342
  • 800.376
  • 1910.29
14 Kasım 2020 Cumartesi

Yeni reform dönemi

Lideri lider yapan özellikler nelerdir? Saymakla bitmez. Yazsak ansiklopedi olur. Ama “şaşırtabilme kapasitesi” bu özellikler arasında ayrıcalıklı bir yerde durmalı. Zira ezberden okuyanlar yönetici olabilir ama liderlik için “ezberleri bozabilmek” şart. Erdoğan güçlü, karizmatik bir lider olmasının yanı sıra futboldaki tabiriyle “terse yatırma” becerisini de konuşturarak oyunun gidişatını istediği zaman değiştirebiliyor. Sadece gidişatı değil oyunun kendisini de değiştirebildiğini biliyoruz.

Söz gelimi satrancın etrafına dizilmiş seyrediyorsunuz ve bir anda tabla ters çevriliyor ve kendinizi tavla seyrederken buluyorsunuz. Şaşırırsınız tabii. Türkiye’deki siyasal muhalefetin iflah olmaz şaşkınlığı da bu yüzden. Siyasetin hangi zeminde, ne zaman, neyi, nasıl tartışacağına Başkan Erdoğan karar verdiği müddetçe muhalefetin “şaşkınlıktan” kurtulabilme ihtimali maalesef yok. Şaşırıp kalıyorlar. Bu gidişle şaşırıp kalmaya devam edecekler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son günlerdeki konuşmalarında dikkat çeken ve hem içeride hem dışarıda ciddiyetle takip edilen “yeni dönem” vurgusu sadece gündemi değil hemen her alanda ve özetle söylemek gerekirse “her şeyi önüne katıp sürükleyecek bir sürece” işaret ediyor.

Erdoğan dün Tekirdağ’da “Ekonomide ve hukukta reform dönemi başlıyor” diyerek bunun startını verdi. Ayrıca “yeni sorunlara karşı yeni stratejiler” ifadesiyle de gündemi tekeline almış oldu. İlgi ve dikkat dağınıklığının ortadan kalktığı, siyaset sahnesinde herkesin Başkan Erdoğan’ın hamlelerini takip edip konuştuğu “yeni süreç” elbette gündemin üst sıralarında uzun süre yer tutacak. Çünkü Türkiye’nin yakın gelecekteki durumunun genel hatlarını belirleyecek adımların bu yeni süreçte atılması gerekiyor. Başkan Erdoğan’ın dünkü konuşmasındaki özetle “Ak Parti kaybederse Türkiye istikrarsızlığa sürüklenebilir, Türkiye kaybederse Ak Parti yerle yeksan olur” şeklindeki ifadeleri “herkes aklını başına alsın” diye de okunabilir.

Tabii “Yeni süreç” denilince “iyi de ne olacak” sorusu gündeme geliverir.

Galiba şu aşamada olacaklardan önce olamayacakları işaretlemek daha doğru olur. Terörün her türlüsü ile içeride ve dışarıda mücadeleye sonuna kadar devam edilir bu BİR... Türkiye’nin menfaatleri söz konusu olduğunda cesur, atak ve kararlı duruştan taviz verilmez bu İKİ... Her alanda hız verilen yerli ve milli hamleler asla sekteye uğratılmaz bu ÜÇ... Cumhur İttifakının varlık sebebini ifade eden ve Ak Parti ile MHP’nin ortak imzasını taşıyan beyannamedeki temel hedeflerden sapılmaz bu da DÖRT... Bunlar dışında “ezberlerin bozulduğu “ günlerin yakın olduğunu düşünebiliriz. 

Ezgi Aşık soruyor, Gazeteci-Yaza <a href='https://twitter.com/idriskardas' role='link' style='font-s

Muhalefet neden Erdoğan'ı hedef alıyor?

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor