• $28,9038
  • €31,2407
  • 1864.61
  • 7913.76
30 Ocak 2021 Cumartesi

Partisiz Cumhurbaşkanı mı Erdoğansız AK Parti mi?

Muhalefetin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” önerisinden bir şey anlayan var mı?

Yok.

Neden?

Çünkü içi boş... Kimse ne olduğunu bilmiyor. Bilmediği için de anlatamıyor. Muhalefet cephesine göre Türkiye’nin tek sorunu Cumhurbaşkanının partili olması. Yani Cumhurbaşkanı partisinden ayrılırsa hepsi rahata kavuşacak. Özal ayrıldıktan sonra Anavatan Partisi’nin Demirel’den yoksun Doğru Yol Partisi’nin ne hale geldiğini hatırlıyor olmalılar. “Partisiz Cumhurbaşkanı” söylemlerinin altında “Erdoğan ayrılsa da AK Parti güç kaybetse” beklentisi var.

Hani “Partisiz Cumhurbaşkanı” diyorlar ya…

Siz ondan “Erdoğansız AK Parti” anlayın.

Neden?

Çünkü baş edemiyorlar. Güçleri yetmiyor. Girdikleri tüm seçimleri kaybediyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı olmasını tüm sorunların kaynağı olarak görüp/gösterme çabalarının sebebi bu. Hiç konuşulmadı ama Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi aslında “Partisiz Cumhurbaşkanı” uygulamasına olanak tanıyor. Çünkü bir aday Cumhurbaşkanı seçildikten sonra parti üyesi ya da genel başkanı olmak zorunda değil. Böyle bir mecburiyet yok. Bu bir imkan sadece. Kullanılır ya da kullanılmaz. Muhalefet gerçekten tarafsızlığın ancak partisiz bir Cumhurbaşkanı ile mümkün olabileceğini düşünüyorsa yol açık.

Bir araya gelirler. Hayatı boyunca hiçbir partiye üye olmamış, siyaset ile uğraşmamış, dernek faaliyetlerinden bile uzak durmuş birini bulup aday gösterirler. O aday seçilirse parti üyesi ya da genel başkanı olmaz muhalefetimiz de rahata kavuşur. Ama gösterecekleri adayın seçim kampanyasına en ufak bir katkı yaptıkları görülürse iş değişir.

Niye?

Çünkü bu sefer siyasi partilerin desteği ile seçim kazanmış bir Cumhurbaşkanı için birileri de çıkıp haklı olarak “tarafsızlığı bozuldu” diyebilir. Seçilmesini sağlayan partilere karşı kendisini borçlu hissedecek bir Cumhurbaşkanı tarafsız olamayacağına göre!

Neyse…

Şu an için “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”ne itiraz eden muhalefet partilerinin hiçbiri her derde çare olarak gösterdikleri “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem”in nasıl bir şey olduğunu bilmiyor. Oysa beraberce kameraların karşısına geçebilirler ve tek bir açık nokta bırakmadan o üzerinde mutabık kaldıkları mucizevi sistemin kerametlerini tane tane anlatabilirlerdi.

Görmedik. Göremeyiz de. Çünkü Yahya Kemal’in “Mehlika Sultan” şiirindeki gibi bir hikaye var ortada. Rüyalarına giren hayali güzel uğruna Kaf Dağı’na giden ve orada can veren 7 âşık genç misali bizdeki muhalefet partileri de ne olduğunu bilmedikleri bir hayalin peşinde koşturup duruyorlar.

“Yok öyle değil” diyorlarsa…

Bir zahmet çıkıp ne önerdiklerini anlatabilirler mi?  

<p>Edinilen bilgiye göre, merkez Mezitli ilçesi Menderes Mahallesi'nde N.E.'ye ait 33 A 4155 plakalı

Yanan otomobili balkondan söndürmeye çalıştı

Taraftar bu transfere çok şaşıracak! İşte Fenerbahçe'nin stoper listesi

Yargı'nın Ceylin'i Pınar Deniz'in eski hali görenleri şaşırttı! Estetiğim yok diyordu ama...

Davinson Sanchez'den Falcao itirafı! ''Her şey söylediği gibi oldu''