• $8,7788
  • €10,3273
  • 493.515
  • 1401.46
19 Haziran 2021 Cumartesi

Maceraya mı hasretiz?

Muhalefet medyası "mafya odaklı" iddialara teslim... Haftanın 7 günü 24 saat aralıksız hep aynı konuları konuşuyorlar.

O şunu demiş...

Bu böyle yapmış...

Tam gaz dedikodu...

Atan, tutan ne ararsanız var. Ama büyük sorun olarak görüp/gösterdikleri meselelerin nasıl çözüleceğine dair hiçbir fikirleri yok. Birbirinin rakibi ya da alternatifi olamayacak kişileri ve yapıları karşı karşıya getirme yoluyla sürdürülen tartışmalardan siyasi sonuç çıkarmak istiyorlar. Bu yöntem milyon kere denendi, tutmadı.

Yine tutmaz.

Ne diyorlar?

-Her şey çok kötü tek çare erken seçim...

Hani olmaz da, iktidar çıkıp "hadi seçime" dese...

Yere çömelip havaya bakacaklar.

Niye?

Muhalefetin hangi "hedef ve prensipler" çerçevesinde ittifak oluşturacağını anlayan olmadığı gibi anlatabilen kimseye de rastlamıyoruz. Erdoğan'ın karşısına çıkarabilecekleri ve hepsinin "tamam" dediği bir adayları var mı?

Yok.

Çok istedikleri erken seçime nasıl bir kompozisyon ile gireceklerini izah edebiliyorlar mı?

Hayır.

Ağızlarda bir sakız: Güçlendirilmiş parlamenter sistem... Ne niyetle yersen o tada gelen muz gibi bir şey herhalde. Sorsan "yeni bir devlet düzeni" vaat ediyorlar ama kendi aralarında bile düzen tutturabilmiş değiller.

Başkan adayı CHP'li olacak. Diğer ittifak ortağı partilerin genel başkanlarına da başkan yardımcılığı ve bakanlık verilecek. Böylelikle güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için kısa süreli bir yönetim ortaya çıkacak. Şimdilik CHP'ye yakın çevrelerden duyabildiğimiz bu öneriye diğer ortaklar sıcak bakmıyor.

İyi Parti, "HDP dışarıda kalsın" ısrarında. HDP "bizi dışlayan kaybeder" havasında. Saadet, Gelecek ve Deva'ya fikirlerini soran olmadığı gibi önerilerini merak eden de yok.

Nasıl olacak bu iş?

Seçmen parçalı bulutlu muhalefet korosuna haliyle "kimsin, kimlerlesin, neredesin, neyi, nasıl yapacaksın" diye soruyor.

Cevap gelmiyor.

Siyasetin öznesi hatta nesnesi bile olamayacak kişi ve konular üzerinden yönetim değişikliği talebiyle ortaya çıkıyorsun, "beni seç" diyorsun ama sen yoksun.

Muhalefetin açmazı bu...

Erken seçim talepleri de bu yüzden karşılık bulmuyor.

Belirsizlikten şikayet edenlerin kendi pozisyonlarını bile belirlemekten aciz oldukları belirginleştikçe geriye tek bir soru kalıyor:

Maceraya mı hasretiz?

<p>Minibüste uyudular. Araçları bir  anda alev aldı. Yaşlı çift, ölümden son anda kurtuldu.</p><p>Ol

İçinde uyudukları minibüs yandı

Özkan Demir'in gözünden TEKNOFEST İstanbul Festivali

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Eylül 2021)

Lüfer tezgaha çıktı: İşte ilk fiyatlar