• $15,9341
  • €16,7516
  • 932.397
  • 2393.61
21 Kasım 2018 Çarşamba

İstanbul’a hizmet Türkiye’ye bereket

Yerel seçimler yaklaşıyor, gözler İstanbul’da...

Nasıl olmasın?

Devlet ölçeğinde bir şehir.

İstanbul’da partiler kimleri aday gösterecek?

Günlerdir “isim-şehir” oynuyoruz.

İyi de asıl tartışmanın “İstanbul’u layıkıyla kim yönetebilir” sorusu etrafında şekillenmesi gerekmiyor mu? Sonuçta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başkan seçeceğiz. Peki bu belediyenin uhdesindeki yatırım ve hizmetleri verimli, doğru ve hızlı şekilde hayata geçirebilecek başkan adayı hangi nitelikleri taşımalıdır?

Bu soruya yanıt aramadıkça yaptığımız tartışmanın bizi faydaya götürmesi mümkün olamaz. İstanbul her şeyden önce Türkiye ekonomisinin itici gücüdür. Yani “İstanbul’a hizmet, Türkiye’ye bereket” demektir. Durmasına, duraksamasına, fren yapmasına, yavaşlamasına göz yumulamaz. Açık kaynaklardan takip edebildiğimiz kadarıyla bir yıl içinde 15 milyar liradan fazla yatırım (eski hesapla 15 katrilyon) İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle hayata geçiriliyor. İlan edildiği üzere İstanbul’un kent içi ulaşımda 1000 kilometre raylı sistem hedefi var. Ve yine yapılan açıklamalardan anladığımız kadarıyla şu an 100’den fazla şantiyede 300 kilometre civarında raylı sistem inşaatı bütün hızıyla devam ediyor. Çoğunluğu belediye eliyle yürütülen bu büyüklükte bir raylı sistem yatırımı dünyanın hiçbir şehrinde yok. Türkiye’nin 2023 hedefleri diyoruz ya, İstanbul 2023’te yani sadece 4 yıl sonra “iş bilmez birileri gelip sabote etmezse” hemen hemen 500 kilometrelik raylı sistem ağına kavuşmuş olacak. Bunun ne anlama geldiğini gidin Japonya Başbakanı’na, Güney Kore Devlet Başkanı’na, Almanya Şansölyesi’ne filan sorun size hayranlık ifadeleriyle karşılık vereceklerdir.

Şimdi bu işlerden hiç anlamayan, hayatı boyunca tek bir eser üretmemiş, bu ölçekte yatırımlarla uzaktan yakından ilgisi olmayan bir ismin İstanbul’a belediye başkanı seçildiğini ve o ismin belirlediği kadroların işbaşı yaptığını düşünün.

Bırakın iş yapıp hizmet üretmeyi, “neyin ne olduğunu öğrenmeleri bile” yıllar alır.

Sadece raylı sistem yatırımları değil, İstanbul’u dünyanın bir numarası yapacak bunun gibi yüzlerce proje var.

Sallamıyorum bilerek söylüyorum.

Gerekirse sayar dökerim.

Bunlar Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın 1994’ten bu yana ortaya koyduğu hedefler doğrultusunda ya devam ediyor ya da yapım aşamasında.

Bu çalışmalardan haberdar olmayanlar seçim sürecinde çıkıp muhtemelen Amerika’yı kendileri keşfetmişçesine atıp tutarak komik duruma düşecekler.

Tamam gülmeye de ihtiyacımız var ama yatırımlar anlamında “İstanbul için saat gibi tıkır tıkır işlemesi gereken bir süreçten” söz ediyoruz.

Türkiye’nin geleceği açısından işin ciddiyetini çok net ortaya koymak lazım.

Farkındayım, saplantılı rahatsızlara ne anlatırsanız anlatın boş...

Ama sorumluluk duygusuna sahip olanlar nezdinde bilenler ile bilmeyenlerin aynı kefeye konulmasına müsaade edilecek zaman değil.

Ezgi Aşık soruyor, Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. <span style='font-size: 1.6rem;'>Eray Güç

isveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği…

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister