• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
6 Mart 2021 Cumartesi

İstanbul bu kadar yalanı hak ediyor mu?

Bilmeyen neyse de...

"Bilmediğini bilmeyen" hiç çekilmiyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan söz ediyorum.

Anlamadığı konulara girmekte ısrar ettikçe komik duruma düşüyor.

Sorsan "restorasyon, restitüsyon, renovasyon, reintegrasyon, rekonstrüksiyon nedir" bilmez, şunca zamandır İBB Başkanlığı koltuğunu işgal ediyor da "tek bir tarihi eseri projelendirip ihya etmiş değil" ama çıkıp Ulaştırma Bakanlığı'nı İstanbul'daki bir tarihi eseri yıkıp yok etmekle suçlayabiliyor.

Nedir mesele?

İmamoğlu twit atmış, "Yol geçmeyecek ama Bakanlık ısrarla Osmanlı mirası yapıyı yıkıyor, tüm ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Ulaştırma Bakanlığı yol bahanesiyle Kasımpaşa'daki Divanhane'yi yıkmaya başlamıştı, UTK kararıyla artık yol geçmeyecek ama ecdat mirasını yıkmada ısrarcı" demiş.

Yakışır...

Osmanlı mirasına nasıl da duyarlı değil mi?

Değil...

Çünkü meseleyi bilmiyor.

AK Parti İBB Grup Başkanı Tevfik Göksu anında yanıtladı ve "İBB Başkanı, yine algı ve yalana başvurmuş Divanhane'de yapılan işlem yıkım değil Rekonstrüksiyon (yeniden yapım)'dur, 1950'li yıllarda yapılan eklemelerle betonarmeye dönüştürülen eseri, en özgün haliyle ihya ediyoruz. AK Parti tarihi yıkmaz, inşa eder buna milletimiz şahittir" diyerek mumu söndürüverdi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe de "İBB Başkanı yine en iyi bildiği şeyi yapıyor, yalan söylüyor... Ecdat yadigârı Divanhane'nin yıkımı söz konusu değil. Yapılan eklemelerle betonarme yapıya dönüştürülen Nizamiye Binası özgün haliyle ihya ediliyor. Koruma Kurulu'nun da onayladığı projeyle ecdat mirası korunacak" ifadeleriyle duruma açıklık getirdi.

Yani... İmamoğlu'nun iddia ettiği gibi Divanhane yıkılmıyor. Orada bir karakol binası var. Yıkım yapılan yer de işte o karakolun orijinal yapısına dahil olmayan, sonradan eklenen bölümler... Yapılan iş binayı asli haline dönüştürmekten ibaret. Ama gel bunu İmamoğlu'na anlat.

Peyami Safa "suçlamak, anlamaktan daha kolaydır, anlarsan değişmen gerekir" demişti. Öğrenmeye açık olan için yani bilmediğinin farkına varabilene iş kolay.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2015 yılında başlattığı ve hali hazırda devam etmesi gereken uzun soluklu "İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri" çalışmasını açıp okuyabilirsin. Dahası, Türkiye genelindeki taşınmaz kültür varlıklarının neredeyse yüzde 35'ine sahip İstanbul'da İBB'nin bugüne kadar hangi eserleri ihya ettiğini, Zeyrek'ten Anemas Zindanları'na, Tekfur Sarayı'ndan Küçük Ayasofya'ya kadar hangi işlerin nasıl yapıldığını (eğer kovulmadılar ise) belediyedeki uzman isimlere sorup öğrenebilirsin.

Herhalde bunları İmamoğlu da düşünebiliyordur.

Peki, neden yapmaz?

Anlamaya çalışırsa Peyami Safa'nın dediği gibi "değişmek" zorunda kalır da ondan.

Yalanla, dolanla, ajans numaralarıyla günü kurtarmak varken çalışmanın, terlemenin, emek sarf etmenin ne gereği var değil mi efendim!

Eski bir siyasetçi dost sohbetinde "siyaset 2 şey ile yapılır ya bilimle ya filmle" demiş...

İstanbul keşke böylesine kötü bir filme sahne olmasaydı!

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak