• $9,3148
  • €10,8391
  • 529.442
  • 1429.85
11 Ekim 2020 Pazar

Hatay'ı kim yaktı?

Terör örgütü PKK 2019 yılı içinde tam 218 ayrı örtü/orman yangınını üstlendi.

Yangınlar başladığında ortalığı birbirine katan çevre sevicilerden bir tanesi bile sabotajları PKK üstlendiğinde orta yere çıkıp tek söz edemedi.

Nedense hepsi dillerini yuttu.

“Hatay’ı kim yaktı” diye ortalığı inletenlerin hallerine, tavırlarına, duruşlarına, irtibatlarına, iltisaklarına, ittifaklarına, sözlerine, gözlerine, özlerine bakın...

Ne demek istediğimi anlarsınız.

Hatay’daki yangının sebebi belli değil. Trafo patlaması da olabilir sabotaj da...

Ama son zamanlarda orman yangınlarını PKK’nın taşeronluğunu yapan ve kendilerini “Ateşin Çocukları” olarak tanıtan terörist grubun üstlendiğini biliyoruz. Literatürde bu tür sobatajlar “Pyro-Terrorism” yani “Ateş Terörü” diye isimlendiriliyor. Köşeye sıkışan terör örgütleri dikkat çekmek, yeni hareket alanları kazanmak, “henüz bitmedik” mesajı vermek için bu yola başvuruyor. Terörizm insanlığın baş belası. Akıldan, vicdandan, ahlaktan yoksunluğun örgütlü hali. Bir değil bin türü var. Terörizmin yeni nesil yöntemleri üzerine yapılmış akademik çalışmalarda “çevre terörizmi” kavramına bile rastlıyoruz.

Çevreyi koruyan terör...

Mutluk veren intihar gibi bir şey herhalde.

Mesela Earth Liberation Front (ELF) isimli bir terör örgütü var. Güya çevreyi korumak adına kafalarına göre her şeyi yakıp yıkıyorlar. ELF’nin sözde “Vaşakları korumak için” 1998 yılında Colorado’daki bir kayak merkezinde bulunan 5 bina ile 4 teleferiği patlayıcı maddelerle havaya uçurduğu biliniyor.

San Diego’daki bir toplu konut kompleksi inşaatının bütünüyle tahrip olduğu 2003’teki terör saldırısının arkasında da aynı terör örgütünün olduğu konuşulmuştu. ABD’de FBI bu örgütün üzerine özel birimler kurarak gitmeyi tercih etti. Çünkü eylem tarzları bilinen terör örgütlerinin alışageldik yöntemlerine benzemiyordu.

Demokratik hak ile suç arasındaki çizginin belirsizleştiği alanlar...

Sahnede ağacı, doğayı, hayvanları koruyan gençler...

Ama perde arkasında idealizmini kullandıkları gençleri karanlık hedeflerine yönelten asıl güç odakları...

Sözüm ona çevreyi ya da hayvanları korumak adına yangın çıkartan, bomba patlatan bir terör örgütü...

Yakalanan teröristlerin yargı süreçlerindeki pahalı savunma masraflarının nasıl karşılandığı sır. Örgütün dünya çapındaki organizasyonunun arkasındaki para kaynağı bilinmiyor. Sorulduğunda “bağışçılar” deniyor ama kim bunlar belli değil.

“Çevre Terörizmi” aslında uyuşturucu ticaretinden insan kaçakçılığına kadar küresel suç ağının her noktasında yer tutan terör örgütlerine eleman devşirmek için bir nevi “hazırlık sınıfı” işlevi görüyor.

Suça bulaşanların bir sonraki adımda tercih hakları kalmıyor çünkü.

Demokratik ülkeler, gerçek çevrecilerin de net şekilde karşı durduğu bu yeni nesil terörizme karşı çok sert yaptırımlar uyguluyor.

Ve bu ülkelerdeki siyasi parti liderlerinden hiçbiri bu tür örgütler ile iltisaklı şahıslara “şeref madalyası” takmaya yeltenmiyor. 

<p> </p>

Beşiktaş - Lizbon Maç Önü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu