• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
24 Ocak 2021 Pazar

Fırsatçılar teşhir edilsin!

Gıda fiyatları zıpladıkça vatandaşın yüreği hopluyor.

Bir hafta önce 3 liraya alınan ürün bugün 5 lira olmuş.

Neden?

Baş sebebi “Küresel COVID-19 Salgını” nedeniyle Çin, Hindistan ve Rusya başta olmak üzere kalabalık ülkelerin büyük çaplı stoklama faaliyetleri, yine COVID-19 kaynaklı ihracat kısıtlamaları, kuraklık, Dünya çapında gıda üretiminde yaşanan daralma...

Ürün zaten az. Olanı da çekip depoluyorlar. Ortada güncel ihtiyaca cevap verebilecek ürün kalmayınca fiyatlar zıplıyor. Yani gıda fiyatlarında küresel sıkıntılardan kaynaklanan artışlar söz konusu. Aşılama süreci ile birlikte küresel salgının etkileri azaldıkça gıda fiyatlarında da rahatlama eş zamanlı olarak hissedilecek. Dünya’daki durum özetle budur.

Ama içeride bu durumu fırsat görüp olması gerekenin de üzerinde fiyat artışları ile haksız kazanç sağlama derdinde olanlara rastlıyoruz. Rastlıyoruz dediysem öyle üç beş adresten söz etmiyorum. Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde fahiş fiyat artışı yapan 400’e yakın firmaya 12 Milyon lira civarında para cezası verdi.

“Devede kulak” deyip geçmeyelim.

Niye?

Çünkü bu sadece “2 günlük” denetimlerden çıkan sonuç. Yani 2 günde 400’e yakın firmadaki uygunsuzluğu tespit edebilen bir mekanizma yaygın ve sürekli denetimlerle Türkiye’nin tamamında sonuç alabilir, almalıdır.

Ticaret Bakanlığı’nın duyurusundan anlaşılan şu: Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu artan şikayetler üzerine denetimleri Türkiye geneline yayarak sürekli hale getirecek.

Güzel ama yetmez.

Ahlaklı olanın kazandığını, ahlaksızlığın ise hem para hem itibar kaybettirdiğini herkes iliklerine kadar hissetmeli.

Vatandaşın aşına ekmeğine göz diken fırsatçıyı, stokçuyu bilmek hakkımız değil mi?

Tarım ve Orman Bakanlığı gıdada taklit ve tağşiş durumlarında sorumluları nasıl listeleyip teşhir ediyorsa Ticaret Bakanlığı da etiket cambazlarına aynı muameleyi yapabilir.

Şikayet olsun ya da olmasın, fırsatçıya, stokçuya, vatandaşın aşına ekmeğine göz dikene para cezası ile yetinilmemeli.

Gözünü para hırsı bürümüş tiplerin, kısa yoldan köşe dönme hevesine kapılanların “çok kazanayım” havasındakilerin ellerindekini de kaybettiklerini görebilsek fena mı olur?

Hem kanun vatandaştan yana hem de ilgili kanunu uygulamak ile görevli birimlerin eli güçlü. Pandemi ile birlikte yasa değişti, fahiş fiyatlara 100 bin, stokçulara ise 500 bin liraya kadar ceza var.

-Efendim bu cezalar yetersiz...

Değil.

Yeter ki ilgili bakanlık işin üzerine gitmekten vazgeçmesin, denetimler kesintiye uğramasın, kimsenin gözünün yaşına bakılmasın, gör bak neler oluyor!

Ceza üstüne ceza yemeyi göze alamayacaklarına göre ya yola gelecekler ya da piyasadan defolup gidecekler!  

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!