• $13,5813
  • €15,4069
  • 775.94
  • 1809.65
22 Nisan 2018 Pazar

CHP’ye zurna aranıyor

Muhalefet dediğin zaman her şeyden önce “lider” bellidir. Programı, projeleri, yol haritası, kadrosu nettir. Yönetmeye hazır olduğu için seçimi “hemen” ister. Bunu iddia ile seslendirir çünkü seçim muhalefete bayramdır. “Hadi seçime” der “sandık” görününce “yandık” diyemez. Kimse kusura bakmasın böyle bir ucubeye her şey denir de muhalefet denemez.

***

Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan erken seçimi ilan etti. Bekledik CHP sevinecek hatta sokaklara dökülüp coşkuyla kutlayacak. Ama nerede? Sevinir dediğimiz CHP döndü cenaze evine.

***

Biz dinlemekten sıkıldık, CHP söylemekten bıkmadı. Her seçim aynı türkü “Sandık gelmiş neyime kan damlar yüreğime...” Erken diye yakınıyorlar. Aday bulmak için “ooo piti piti” modeliyle sağa sola bakınıyorlar.

***

Ortada aday yok. CHP’ye “bu seçimin geleceği belliydi referandumdan bu yana niye hazırlık yapmadınız” diye sorulsa cevap verecek muhatap yok. Kılıçdaroğlu’na “aday mısın” diye soruyorsun, mırın kırın, çiçek böcek, erik kiraz... Türkiye hak etmiyor böyle cıvıklığı lütfen ciddiyet biraz.

***

CHP lafta Türkiye’yi yönetmeye hazır ama seçime hazır değil. Kılıçdaroğlu CHP’yi yönetmek için yeterli ama Türkiye’yi yönetmek için yeterli görülmediğinden aday olup olmayacağı net değil.
CHP hangi parti ya dapartiler ile ittifak yapacak belli değil. Durum buBillahi şaka değil.

***

Kemal Bey “aday mısınız” sorusunu “ağaçlar kiraz verecek” diye yanıtlıyor. Herhalde Cumhurbaşkanı değil manav seçilecek sanıyor. CHP’de vidalar gevşemiş, çiviler sökülmüş. Sabah erken kalkan, ipini koparan, gaza gelen, rüya gören CHP’li yırtık yer bulup fırlıyor. Bildiğimiz CHP işte... Kılıçdaroğlu aday olsa ne getirecek olmasa ne götürecek? Erken seçim kararının ardından eli ayağına dolaşan bir parti Türkiye’yi daha iyi yönetmeye hazır olduğuna milleti nasıl ikna edecek?

***

CHP yalan yere atar gider yapmasın. Baykal aylar evvel “Kemal Bey aday olacaksan çık ilan et hepimiz sana destek verelim eğer aday olmayacaksan bari süreci kilitleme iyi bir aday belirleyip çalışmaya başlayalım” uyarısını yaptı. Kılıçdaroğlu bu çağrıyı ciddiye almak yerine “Adalet yürüyüşü” diye bir şey uydurup kendini yollara vurdu. En son “Oturak Eylemi” icadıyla topluca yere çöküp havaya bakıyorlardı ki; erken seçim kararı çıktı. Bu saatten sonra CHP aklını başına alıp değişir mi? Değişir... Tas aynı hamam aynı kurna değişir, şarkı bildiğimiz şarkı zurna değişir.

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor