• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
21 Şubat 2021 Pazar

Büyük balık kaçmasın!

Küresel salgın bezdirdi. Kısıtlamalar hayatı çekilmez kılıyor. Umudumuz aşıda... Tutarsa güzel aksi halde kimsede dayanacak hal kalmadı. Esnaf başta olmak üzere tüm kesimler kısa vadede rahatlama beklentisi içinde.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından 1 Mart itibariyle kısıtlamaların kademeli olarak gevşetileceğini anlıyoruz.

Ekonominin çarklarını döndüren sektör temsilcilerinin "bir an önce" duygusuna hak vermemek mümkün değil ama zamanlama hatası "büyük balığın kaçmasına" sebep olabilir.

Eğer Mart, Nisan ve Mayıs aylarında salgınla mücadeledeki başarımızı rakamsal olarak Dünya'ya gösterebilirsek turizmde muazzam bir çıkış yakalama ihtimalimiz çok yüksek. Kısıtlamaların kaldırılması Haziran'da Türkiye'yi yüksek riskli ülkeler sınıfında gösterecekse ve bu durum turizmden beklediğimiz kazancı zora sokacaksa durup düşünmekte fayda var.

Houston bizde sorunun yok!

NASA Mars'a araç indirdi ve Dünya meraklı gözlerle bu tarihi olaya şahitlik etti. Hem de ABD'de uzay araştırmalarının merkezi konumundaki Houston şehri bir haftadır elektrik ve su kesintileri ile perişan durumdayken... Kimsenin çıkıp "elimizi yıkamaya su yok, 50 kişi donarak öldü, ne işimiz var Mars'ta" dediğini duymadık. Üstelik yaşanan sıkıntıların yönetim ve planlama hatasından kaynaklandığı bilindiği halde...

Çok farkında değiliz belki ama geçtiğimiz hafta ABD'de yaşanan sıkıntının benzerini biz de yaşayabilirdik. Zira enerji nakil hatlarını çalışamaz hale getirebilecek kadar kötü hava koşulları söz konusuydu. Ama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 21 şirket ve 72 doğalgaz dağıtım şirketinin koordineli çalışmasıyla örnek bir kriz yönetimi sergilendiği için Türkiye dondurucu soğukları kesinti yaşamadan atlatabildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın öncülüğünde ulaşım, sağlık, enerji başta olmak üzere her alanda hayata geçirilen devasa alt yapı yatırımlarının kıymetini her geçen gün daha fazla hissediyoruz.

İyi ki "ne gerek var" zihniyeti ile yıllarımız boşa geçmemiş.

Heybet...

Bayram ziyaretiydi.

Tam bir hafta önce bugün toprağa verdiğimiz Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte bugün toprağa vereceğimiz büyük alim M. Emin Saraç hocamızın Fatih'teki evindeydik.

"İlim heybeti" denilen şeyin ne olduğunu işte o ziyaret sırasında gördüm.

Hedefli, kararlı ve dipdiri bakışlarla muhatabının iç derinliklerine sirayet edip dağınık düşünceleri dikkat çektiği noktada toplayan ve ortamı malayaniden temizleyerek ciddiyete boyayan heybet.

Hiçbir dünyalık zenginliğin ya da makam/mevki kudretinin yanına yaklaşamayacağı, Allah rızasına yol vermiyorsa kilidini hiçbir anahtarın açamayacağı ve "İzzet Allah'a aittir" hakikatini idrakten nasipsiz zihinlere bile çivi gibi mıhlayan heybet.

Ömre bedel bir gündü.

Ziyaret sırasında orada bulunan herkes gibi Kadir Bey'in de elleri dizlerinin üzerinde ve parmakları birbirine muntazaman bitişik, başı hafif yana doğru eğik, gözleri ayak parmaklarının ucunda, büyük bir saygı ve hürmet ifadesiyle oturuşunu hatırlıyorum.

Yıkılmış, ortadan kaldırılmış, büyük ihanete maruz kalmış İstanbul'daki tarihi camilerin yeniden ihyasının ehemmiyetine işaret ederken tek nefeste sayısız isim ve adres belirterek asırlık hafızasını davası için nasıl keskin tuttuğuna şahit oldum.

Allah cennetiyle, Cemaliyle şereflendirsin.

Yakınlarının, sevenlerinin ve tüm İslam Alemi'nin başı sağ olsun...

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak