• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
15 Nisan 2018 Pazar

Arabaya taş koyduk biz bu yola baş koyduk

ABD, Suriye’de çizilen karizmasını füze sallayarak tamir ediyor. Trump sosyal medyadan sallayıp tutturamayınca şimdi iş mecburen ciddiye bindi. Fransa ve İngiltere “yan partiden çay içer miyiz” havasında. Rusya hesapta ABD’yi “en sert şekilde” kınamış. İran on yüz bin milyonuncu kez “İsrail”i haritadan sileriz” demiş. Trump en son “Suriye’de kalırız ama Suudi Arabistan masrafları çeksin” lafıyla torbayı açmıştı. Bulgar polisi misali çorbaya çıkmış bir dünya devinden söz ediyoruz. Televizyonlar cayır cayır üçüncü dünya savaşı havası pompalıyor. Başkentler endişeli, kışlalar hareketli. Ben de tedbirliyim. Arif Şentürk’ten “At martini Debreli Hasan dağlar inlesin” türküsünü dinliyorum. Endişemin boyutlarını varın hesap edin artık. Niye mi rahatım? Afrin’de günlerdir 3 öğün sıcak yemek dağıtıyoruz ya işte o yüzden.

***

Afrin’den canlı yayınları izliyorum. Mehmetçik sahra fırınlarında ekmek pişiriyor, sıcak yemek dağıtıyor. Doktorlarımız yaraları sarıyor. Sivil toplum kuruluşlarımız yardım yarışında. Türkiye insanlığın son umudu. Yaşatmak için yaşama idealini diriltiyor Türkiye...

***

Gurbete düşen mülteciler evlerine kavuşacak. Çocuklar yeniden okulları ile buluşacak.PKK ve DEAŞ terörü masumları rahatsız edemeyecek. Bugüne kadar Türkiye’den başka hangi ülke yaptı bunu? Dünya devleri ne yapıyor? ABD’nin, Fransa’nın, Almanya’nın, İngiltere’nin, Rusya’nın, Çin’in Suriye’deki insani yardım faaliyetleri nedir? Var mı böyle bir şey? Şimdi bunlara “ne yüzle Suriye’desiniz” diye soruyorum daha bir tanesi dönüp cevap veremedi. Onlar sustukça ben üzerlerine üzerlerine gitme taraftarıyım. Pek muhterem Dünya devleri, hangi yarayı sardınız? Açları mı doyurdunuz? Evsizleri mi barındırdınız? Hangi yüzle Suriye’desiniz? Bu soruları ağızlarına ağızlarına inşaat küreğiyle vurmak lazım.

***

Dünya devi ya bunlar. Trilyon dolarları var. Ama akıllarına hastane kurmak, okul açmak, garibanın karnını doyurmak gelmiyor. Bir tek Türkiye’nin aklına geliyor. Hepsi bundan rahatsız. Korkutmak, yıldırmak, işgal edip yağmalamak varken gönülleri kazanmak niye? Ne bozarsın tezgahımızı Türkiye? Dertleri bu. Kendilerine dünya devi diyen cücelerin yönetme becerilerinin sıfırın da altında olduğunu, Irak’ta ve Suriye’de girdikleri her yeri perişan ettiklerini, terörle mücadelenin nasıl yapılması gerektiğini cümle aleme gösterdik. İnsanlığın saygısını kazandık. Mazlumların duasını kazandık. Umulur ki, Hakk’ın rızasını kazandık. Ne diye endişe edelim, niye rahat olmayalım?

***

Finansal füzelerle ekonomimize saldıracaklarmış. Başımızı ellerimizin arasına alıp “eyvah” dememizi istiyorlarmış. İnsanlık onuruna, inancımızın izzetine aykırı bir şey yapmadık ki eyvah diyelim. Hakikat ile gelmiyorlar ki boyun eğip eyvallah çekelim. İçimizdeki şebeleklere “ yandık, bittik, kül olduk” şarkıları söyletiyorlar diye bin yıllık iddiamızdan vaz mı geçelim? Yine de tedbirli olmak lazım. Ben bunlara karşı Arif Şentürk’den “Arabaya taş koydum, ben bu yola baş koydum” türküsünü dinliyorum. Artık gerisini onlar düşünsün.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler