• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
27 Nisan 2011 Çarşamba

Suriye ve tüm bölge kritik eşikte

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Suriye'de yaşanan olaylar İsrail açısından çok önemli zira Esad rejimi düşerse bu bölge çapında İran hegemonyasının sonu olabilir. Böylece Hizbullah da stratejik hinterlandını ve ideolojik velinimetini kaybedecek

Esad rejimi düşerse ve düştüğünde, bölge çapında İran hegemonyasının çöküşü de çok uzakta olmayabilir. Arap Sünni dünyası, dik başlı Suriye'nin Tahran Şii egemenliğindeki eksenden ayrılmasından büyük sevinç duyacaktır. Hizbullah da, stratejik hinterlandını ve ideolojik velinimetini kaybederek, sedirlerin ıssız diyarında güç ilişkilerinin yeniden düzenlenmesini harekete geçirecek bir darbeden musdarip olacaktır.'
Kudüs'teki İbrani Üniversitesi'nde Ortadoğu Çalışmaları uzmanı Dr. Mordechai Nisan, Dünya Bülteni adlı sitede yayınlanan analizinde aslında bir gerçeğin altını çiziyor.
Tunus'ta bir gencin kendisini yakmasıyla başlayan ve önce El Cezire sonra sosyal medya efektiyle tüm bölgeye saçılan 'Arap kalkışması'' şüphe yok ki Batılı sistem açısından çok şey ifade ediyor. Aslında vaat ediyor demek daha doğru...
Sessiz yığınların, Batı destekli despotların altında ezildiği bu çürümüş rejimlerden kurtulmasının zamanı gelmiş de geçiyordu. Ama acaba sokaktaki gerçek sahiden de böyle mi? Yoksa günün sonunda çöken bu despotik rejimlerin ve raf ömrü tükenmiş liderlerin yerini, sessiz yığınların 'özgürlük ve demokrasi uğruna''döktükleri bu kandan yükselecek Batı'nın yeni yerel muhatapları mı alacak?
Elbette bu soruların yanıtını tarih verecek ama her nedense 'Kitle İmha Silahları''nı arama bahanesiyle Irak'a giren Batılı güçlerin 'Özgürlük ve demokrasi adına'' bir milyondan fazla Iraklı'yı katletmesi gerçeğini hafızamdan silemiyorum.
Ortadoğu'da yaşananlar hakkında yapılan onca yayın arasında, sadece Yemen'de 38 göstericiyi öldürmeleri üzerine yakalanan İsveç pasaportlu keskin nişancıların soruşturmalarda domuz avına geldiklerini iddia etmeleri bilgisi ve onlarca vahim iddianın neden gündemde tutulmadığı gerçeği gibi...

SURİYE NEDEN ÖNEMLİ?
Suriye denkleminin neden önemli olduğunu sadece Lübnan'a bakarak bile anlayabiliriz. Lübnan sancılı tarihinin gölgesinde bölgenin politik olarak belki de en sallantılı ülkesi. 8 Mart koalisyonu ve 14 Mart koalsiyonu olarak bilinen iki ayrı cephe iktidar ve ülke geleceği için çekişiyor. Hizbullah'ın başını çektiği 8 Mart koalisyonu İran ve Suriye cephesinde ve İsrail ile ABD karşıtı... Şu anda başbakanlığa vekalet eden Saad Hariri'nin temsil ettiği 14 Mart koalisyonu ise tüm bu cephenin karşısında. Suriye'de olası bir rejim değişikliği Lübnan'ı doğrudan etkileyecek. Bu nedenle son haftalarda Suriye'nin Lübnan Büyükelçisinin Hariri yandaşlarına yönelik sert açıklamaları dikkate değer... Lübnan Ordusundan Emekli General Elias Hanna, Daily Star'a verdiği bir mülakatta, 'Lübnan ve Suriye'nin güvenliği organik olarak birbirine bağlıdır. Şayet Suriye'deki mevcut durum kaosa yol açarsa tüm Lübnan'a yayılması kaçınılmazdır.'' diyor.
As-Safir Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Satih Nureddin de Suriye'de yaşananların Lübnan'da bir mezhep savaşına yol açabileceğinden endişe ettiğini söylüyor, 'Suriye'deki karmaşa Lübnan'daki Suriye yanlılarıyla karşıtları arasında bir çatışmaya dönüşebilir. Zira her iki grup da zamanlama açısından ülke dengelerini lehine çevirmek için doğru zaman olduğunda hareketle bir hamle yapabilir...''
General Hanna, 'Şayet Esad, bu muhalefeti ezer ve olayları bastırırsa Lübnan'da 14 Mart grupları ve Gelecek Hareketi koalisyonu yepyeni bir baskı altına girecektir...'' Bu nedenle Suriye'de yaşanan olayların sonucu öncelikle İsrail açısından çok önemli zira Lübnan Hizbullah'ını doğrudan etkileyecek.

Demokrasi ve özgürlük lakırdısı
'Şam'daki özgürlük, Beyrut'taki özgürlüğün iyileşmesine katkı sağlayacaktır. İsrail'in kuruluşundaki fosilleşmiş görüşü reddederek inanıyorum ki, Lübnan'daki Suriye egemenliğinin sonu, İsrail için kesin olarak ahlaki ve makul bir siyasi menfaattir. Şam'da bir rejim değişikliği, çeşitli iç seçeneklerin ihtimalinin önünü açıyor: Sünni bir köktenci devlet, liberal bir yönetim, belki ülkenin jeo-etnik çoğulculuğu üzerine temellenmiş federe bir yapı. Suriye sokakları ve siyasetindeki çalkantıya rağmen, İsrail'in askeri gücü, devrimci değişikliklerin, karşısına çıkmakta olan ve çıkacak sonucu her ne olursa olsun, önümüzdeki günlerde Suriye'ye meydan okuyacak olan hem caydırıcı hem de taarruz kuvvetine sahip olduğundan, ülkenin güvenliğini güvence altına almaktadır.' Dr. Mordechai Nisan'ın bu analizini bir köşeye kaydetmek gerekir. Son olarak şunu da belirtmek gerekiyor ki Suriye'deki olayları Batı basınının sunduğu şekliyle bir dolma olarak yutmak pek akıllıca değil.
Zira şu anda Suriye rejimi bildiği yöntemle davranıp dünya medyasına kapılarını kapalı tutuyor.
Bu köhne üslup, elbette, kaynağı belirsiz onlarca şiddet vahşet çatışma içeren görüntünün internet üzerinden küresel medyaya servis edilmesine ve yorumlanmasına neden oluyor. Ancak şurası da bir gerçek ki sadece dün, 'barışçıl göstericiler''e müdahale eden 15 güvenlik görevlisi dün memleketlerinde toprağa verildi. Tamamı ateşli silaha bağlı ölümdü. Lazkiye'de, Dara'da ve Hums'ta da ele geçen onlarca silah ve yakalanan yabancı uyruklu insanlar var... Selefi grupların Lübnan'da artık göstericilerin arasına karışarak Suriye'deki güvenlik güçlerine karşı silah kullandığı da bilinen bir gerçek.
Bu nedenle Suriye'nin öncelikle İran ve Lübnan'dan ötürü ne denli önemli olduğunu görüp, olan biteni serinkanlılıkla okumakta fayda var.

<p>Samsun'da eski eşi E.M.'yi sokak ortasında 5 yaşındaki kızlarının önünde öldüresiye döven İbrahim

Samsun'daki caninin ifadesi ortaya çıktı: Bir anda gözüm döndü ve sinir krizi geçirdim

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Iğdır'da esnaf ziyareti yaptı

Mavi Vatan 2021 Tatbikatı'nın Seçkin Gözlemci Günü başladı

Başkan Erdoğan, Mavi Vatan 2021 Taktik Tatbikatı'na canlı bağlantıyla katıldı