• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
27 Kasım 2010 Cumartesi

Bir 'Çay Partisi'ne var mısınız?

Serdar Akinan
Serdar Akinan
YAZARIN SAYFASI

Aslına bakarsanız 1773 yılında tam da Britanya'nın uyguladığı yüksek vergileri protesto edenlerin başlattığı hareketten bahsediyorum.
'The Tea Party'' olarak bilinen başkaldırıdan...

İngilizlerin içeceği çayları Boston'da denize dökerek yüksek vergilere karşı isyan başlatan hareket bugün, bir kez daha yeni dünyayı sallıyor.
Bugünlerde Amerikan siyasetinin yükselen hareketi de sembolik olarak bu isimle anılıyor.

(Taxed Enough Already; TEA) adını kendilere seçen bu hareketin bilinen bir lideri ve adresi yok...

Tea Party hareketi, devletin ve kamu harcamalarının küçülmesini, vergilerin azaltılmasını istiyor ve kendisini bir halk hareketi olarak tanımlıyor. Tam anlamıyla Obama karşıtılar.

2.300 yerel grup kendilerinin Tea Party organizasyonu içerisinde olduğunu söylüyor.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler iki temel siyasi aktördür. ABD imparatorluğu yavaşça çökerken radikal bir oluşum filizleniyor.
Cumhuriyetçi kanadın geleneksel siyasetçileri, koltuklarını Tea Party hareketini desteklediğini söyleyen fanatiklere yavaş yavaş terk ediyor.
New York Times'ın aktardığına göre,'Çay Partisi' adaylarının bazıları, savunma, adalet, hazine gibi anayasal işlevleri olan bakanlıkların dışındaki, tarım, eğitim, içişleri, konut ve kent geliştirme, ulaşım ve enerji gibi bakanlıkları tasfiye ederek daha 'saf bir yönetim yapısına' ulaşmak istiyorlar.

'Çay Partisi' hareketi yükseliş enerjisini, dinci evanjelik gruplarla, federal hükümet düşmanı milis hareketiyle, 'neocon' çevrelerle, İsrail yanlısı çevrelerle, petrol ve savunma sektörleriyle, silah lobisiyle, kürtaj karşıtı örgütlenmelerle, göçmen ve yabancı düşmanı ırkçı akımlarla yakın ilişkilere sahip olmasından alıyor.

Ortadoğu'da İsrail'i kayıtsız şartsız destekliyorlar...
İran, Hamas ve Hizbullah açıkça düşman ilan edilmeli ve çok lüzumluysa derhal bombalanmalı diyorlar.

2007'den bu yana 6 milyon Amerikalı'nın yoksulluk sınırı altına düştüğünü düşünürseniz bu hareketin temel sosyal nedenini de tahmin edebilirsiniz.
Peki tüm bu fotoğrafta Türkiye'yi daha doğrusu AKP'yi ilgilendiren ne var derseniz... Yanıt oldukça karmaşık ve uzun. Ama orta vadede önemli... Zira gördüğüm o ki Obama sonrası Ankara'nın muhatabı Sarah Palin olacak ve bu hareket yüzde 99 Palin'ci... Veya tersi doğru...
Kısaca şu kareyi görelim ve önemseyelim.

Demokratlar, Netanyahu'dan hazzetmiyorlar... Netenyahu, Obama tarafından sıkıştırılıyor.

Aynı Netanyahu, daha dün, Washington'da başkaları tarafından müthiş sıcak karşılandı.

Kongre'nin yükselen yeni yıldızı; Cumhuriyetçi Eric Cantor dün manşetlerdeydi... Eric Cantor kim mi? Tea Party'ci bir siyasi figür ve Amerika başkentinde yüzüne son dönemde en çok flaş patlayan isimlerden biri...

Devam edeceğiz şu Tea Party meselesine...

<p>Karma komisyona sevk edilen ve çoğunluğu HDP milletvekillerine ait 33 dosyanın ayrıntıları netleş

PKK'nın siyasi uzantısı HDP'lilerin dokunulmazlığı kaldırılacak mı?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı