• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
30 Ekim 2013 Çarşamba

Gerçekten rüyaya bir Brezilya hikayesi

Mahkeme kararıyla ‘hüküm yemiş şikeye’ rağmen, Türk futbolundaki pisliğin tek sorumlusu olarak Aziz Yıldırım ve ‘ekibini’  görmek nasıl bir at gözlüğü tanıtımı gibi duruyorsa, Milli Takım düzeyindeki çöküşün tek sorumlusunun Abdullah Avcı olduğunu söylemek de olsa olsa oryantalist bir teselli arayışı olur. 

Avrupa’nın ve Dünyanın en pahalı 7. Ligi olmakla övünen TFF futbol liginin, milli takımlar düzeyindeki ‘dip balığı genetiğinin’ utancı da TFF’ye  kotedir. 
Dünya’nın şeref  kürsüsünden yıllardır inmeyen İspanya’da, misalen, Barcelona’nın,  alt yapılara ayırdığı bütçe genel bütçenin yüzde 10’u düzeyinde iken, bu oran ülkemizde yüzde 1 bile değilse , bu farkı ve sonuçlarını ‘okumak’ da herhalde kasaplar derneğinin değil  ‘özerk’  TFF’nin işi olsa gerek. 
Ancak bu ‘okuma’yı yapabilmek için de asgari bir ahlak, adalet ve vizyona ihtiyaç duyulur ve bu evrensel değerlerin İstinye civarlarında, maalesef,  tutunamadığı rahatça söylenebilir. 
Barcelona’nın ilk 11’inde alt yapısından asgari 5 oyuncuyu ezbere sayarken, ligimizin kalbur üstlerinde alt yapıdan bir oyuncu görmek bile bir bayram havası yaratıyorsa, şapkamızı önümüze koymaktan fazlasını yapma vaktidir artık. 
Parayla her şeyi satın alabileceği yanılgısındaki Türk aklı, işe başarının satın alınamayacağını öğrenmekle başlamalı. 
Senin paran var ama ruhun yok şımarık ve zavallı Türk Futbolu!

İstinye isyanı

Binlerce Trabzonsporlunun sözüm ona ‘özerk’ futbolumuzun merkezine yönelik demokratik isyanı bazı fincancı katırlarında ürküntüye neden olmuş. 
Kısa süre önce FİFA’dan UEFA’ya gönderilen ve TFF’nin de cc’ lendiği bir resmi yazıdan söz ettim ve belgede Türk Futbolunun ‘gereği yapılmazsa’ ağır bir bedel ödeyeceğinin yazdığını söyledim 
Her zaman olduğu gibi TFF yine sessiz kaldı, işi gargaraya verdi ama bu yazıya ‘yok gelmedi’ diyemedi. (Bu belgenin de diğer bazı belgeler gibi , anahtarı ‘özel bir kişide’ duran  özel odadaki faxa geldiğine  ekleyelim) 
Temiz futboldan, saha içinde kora kor ve mertçe mücadeleden, saha dışında sportmenlikten ve kardeşlikten yana olanların bu ve benzer yürüyüşlerden ürkmelerine, korkmalarına hiç gerek yok. 
Ama futbolu kişisel zenginleşme, çete ikbalinin aracı ya da siyasetin kuklası olarak görüp, şikeyi hak, utanmazlığı normal bir insanlık hali olarak yorumlayıp yaşayanlar İstinye’ye yürüyüp göndere tüp asan bu taraftardan korksun evet. 
Trabzonspor zaten bunun için var.

İHO’nun ekibi? 

Başkan Hacıosmanoğlu ile TFF’ye yapılması beklenen başvurularını konuştuk. Ama esasa geçmeden önce kendisine, ismini burada vermeyeceğim bir avukatın Trabzon adına görev yapmasının ‘muhtemel’ sakıncalarını söyledim. 
Söz konusu avukat şike davasının sanıklarından Zafer Önder İpek’i savunmuş ve bunu da ‘Sahaya yansımayan şikenin’ mucidi olarak bilinen TFF eski Hukukçusu Kemal Kapulluoğlu gözetiminde yapmıştı. İpek’in ceza almamasının tek nedeni eylemini 6222’den önce işlemiş olmasıydı. Yani midenizi tutabilirsiniz. 
İHO,  kendisini kimsenin yanlış yönlendiremeyeceğini çok net bir şekilde söyledi. Eyvallah.  Lakin Haluk Ulusoy’la yakınlığını bildiğim İHO’nun, Ulusoy’un ‘has’ hukukçusu Kapulluoğlu’nu da yeterince tanıdığını umalım. 
İddia şu ki, Trabzonspor TFF’den kupasını isteyecek, TFF de red cevabı vererek TS taraftarını yeniden sokağa dökecek. Birkaç ‘Ismarlama haber ustası’ da Fenerbahçe taraftarını provoke edecek haberler yaptırarak iki taraftarı karşı karşıya getirecek. Yaratılan puslu kaos ortamından da şikeciler lehine zaman kazanılacak. Ancak Trabzonspor Başkanı İHO, başvurularını kupa istemek gibi bir basitlik üzerine değil, UEFA ve CAS kararları ile tescillenen şike ve yeniden yargılama isteyecek.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi