• $8,5492
  • €10,0853
  • 495.469
  • 1351.59
18 Temmuz 2020 Cumartesi

Sınav sonucum kaderim değil

Psikolog Derya Yalçınkaya
Psikolog Derya Yalçınkaya
YAZARIN SAYFASI

Beklerken sabırsızlanan onca öğrencinin sınav sonucu açıklandı! Bazı öğrenciler çok mutlu olacakları tablo ile karşılaşırken, bazıları ise hayal kırıklığına uğradı. Zor süreçlerden geçerken sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin tam da ergenlik sürecindeyken tahammül sınırları oldukça zorlandı. Ne yapmak istedikleri, kariyer hedefleri ve tercih edecekleri meslekler hakkında sahip oldukları bilgiler onların motivasyonu için yeterli mi? Bu önemli konu üzerinde düşünmek, farkında olmak alınacak onca yanlış kararın da önüne geçmiş olacak… Doğru davranış tutumları için doğru bilgiler şart!

SINAV SONUCUNU KIYASLAMA YAPMAYIN

Kariyer hedefimiz her yıl yenilenen ve ne yapmak istediğimiz ile şekillenen, oldukça önemli bir konu. Üzerine şakalar kabul etmeyen hassas olunan bu gündem, özellikle de sınav sonuçları ile tekrar canlandı. Yeteneklerim ve yapmak istediklerimi belirleyip ait olmam gereken yerimi bulmam şu şartlarda oldukça zor gibi. Sırf puanı yetmiyor diye hayallerinden vazgeçmek zorunda kalan birçok kişi sınav sonuçları ile kendi varlıklarını sorguluyor. Olması gereken diye bir şey yok! 

Öncelikle lütfen çocuklarınızın sınav sonuçlarını diğer öğrenciler ile kıyaslamaktan vazgeçin! Onların yeterince stresli olduğu günlerin sınavdan hemen sonra bittiğini düşünmeyin. Özellikle de kaygı yaşayan öğrenciler sınav sonuçları açıklanırken var olan kaygı durumlarında artış yaşarlar. 

Onların duygu durumlarını, hislerini devreye katarak iletişimde kalıyor olmanız, çocuğunuzun yanlış kararlar vermemesini sağlamış olur. Aksi halde sınav sonucu kötü geldi diye tüm hayatının bu duygu durumu ile geçeceğini zanneden onca öğrenci kötü alışkanlıklara bile başlayabilir. Genelleme yapmadan yaşanılan pandemi stresini de devreye katarak düşünüp hareket edilmelidir.

YETENEKLER NASIL BELİRLENMELİ?

Yeteneklerini kullanabileceğin bir meslek seçimi zor değil. Türkiye’de birçok okul tarafından yapılan mesleki tercih envanterleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bir rehberin eşlik ettiği öğrencilerin adımlarını atarken dikkat etmesi gerekenler çok net! Önce istekler belirlenmeli ardından kişinin yetenekleri ile istekler şekillenmeli. Listede istek kısmında yer alan fakat kişinin kişilik özellikleri ile çatışan olumsuz içerikler ile karşılaşanlar listeyi yenilemelidir... 

Tüm meslekler öncelikle olumlu ve olumsuz yanları olmak üzere iyice araştırılmalıdır. Artık günümüzde her birey okuduğu okulun kaderi olmayacağını bilmeli! Kişisel gelişimini destekleyen ve üniversite vizyonuna sahip olan çok kişi alacağı sertifikalar ile birçok konu hakkında donanıma sahip olabiliyor. O yüzden kötü gelen sınav sonucuna değil hayat hedefine odaklan! Düşe kalka yürümeyi öğrendiğin bu hayatta başarılı olmak için kaybetmemen gereken en önemli şeyin motivasyonun olduğunu bilmen gerek!

“SEN VE KARARLARIN” HER ŞEYDEN ÖNEMLİ

Önce ne yapmak istediğine karar ver, ardından basamaklarını belirle, hedefine giden yolda seni engelleyen birçok olumsuzluk ile karşılaşman olası. Sınav sonucun senin hayatının yönünü belirlemez, yalnızca isteklerini tekrar gözden geçirmeni sağlar. 

Kendini geliştirdiğin her alanda ekmeğin hazır olabilir. Önce kendini tanı ve sev ki yapacaklarına karar veren de kendin olabil. Ait olduğun yerin istediğin yer olması seni hayatında çalışıyormuş gibi hissettirmez ve mutlu kılar. Geriye dönüp baktığında ders çıkarman gereken konuları bilirsen aynı hataları tekrarlamazsın. Hayat ileriye dönük yaşanır!

“Bir balıktan ağaca tırmanmasını beklerseniz hayatı boyunca kendisinin aptal olduğunu düşünmesine zemin hazırlarsınız.” Her insan kendine özgü ve özel, birbirinden çok farklı. Kişileri birbirleri ile kıyaslayarak onları yalnızca aşağılamış olursunuz. Kimi maddiyata önem verirken kimi de saygınlık ya da düzenli yaşama önem verir. 

Tercihlerimiz bizi farklı kılan ve hayatın renklenmesini sağlayan yanımızdır. Neticede bu dünyada aynı meslekten kaç kişi gerekiyorsa, diğer mesleklerden de birçok kişi gerekiyor. 

Herkesin yapabilecekleri doğrultusunda yönlendirilmesi gerekmektedir. Dilerim yaşamınız kendinizi görmek istediğiniz yerde şekillenir.

<p>Başkan Erdoğan Ayasofya Camii'nin ibadete açılışını sosyal medya hesabından video ile kutladı. Er

Başkan Erdoğan'dan 'Ayasofya'nın Dirilişi' paylaşımı

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak

Metabolizmayı hızlandıran besinler nelerdir?