• $9,2282
  • €10,7717
  • 528.435
  • 1432.8
15 Ağustos 2020 Cumartesi

Seçimlerin senin kalitendir

Çıkar ilişkilerinin arttığı günümüz 2000’li çağın ilişkilerine göz attığımızda gözü yorduğunu düşündüğüm şeye değinmeden geçemeyeceğim. Sürekli eleştirdiğimizi düşündüğümüz hayatı kim yaşıyor? Yargılarken ya da aşağılarken keyif aldığın fakat senin de yaptıklarından bahsediyorum. Sürekli hayatında bir şeylerin değişmesini istiyorsun fakat değişmesini istediklerin için hiçbir adım atmıyorsun! Gerçekten bir şeylerin değişmesini istiyor musun?

İnsan, yanlışı kendi radarına çok kolay takarmış. Kendi yaptıklarına hiç bakmadan… Dolaştığın arkadaşların, yaşadığın ilişkilerin, sevdiğin müziklerin ve gittiğin yerler senin kalitendir. Olmasını istediğin şekilde edindiğin çevren sana hizmet ederken, eleştirdiğin bir hayatı yaşadığını gözlemlediğin ilişkilerin seni dibe çeker. Bunca bilgiyi bildiğin farkındalığını yaşamına yansıtmadığında, üzerine hiç düşünmediğini fark ederek başlayabilirsin.

Hayatında yapmak istediklerin ve keyif aldıkların arasında kalıyorsan, henüz isteklerini gerçekten istiyor olamazsın. Seçimlerin seni hedefine götürsün istiyorsan, attığın adımların o hedefe hizmet ettiğinden emin olmak zorundasın. Aksi halde üzüldüğün hayatı yaşarken ve korktuğun kapıları çalarken bulursun kendini. Gerçekler ile yüzleşmek der dururuz. Peki, bu gerçekler ile yüzleşmek ne demektir? Gerçekten yüzleşebiliyor muyuz? Yoksa alıştık diye kolay mı telaffuz ediyoruz!

Değişim; bir başkasını eleştirdiğin nokta değildir. Değişim; senin hayatının adımıdır. Başkası ile değil kendi inancın ile başlamalısın. Zaten senin değişimin ile çevren şekillenmez mi? Senin isteklerin ile değer bulmaz mı insanlar? Bugün kafana taktığını düşündüklerin ile mi yaşarsın tüm hayatını yoksa değişimin seni götürdüğü anınla mı?

Tüm ilişkilerin ihtiyaçlar üzerine yaşandığının farkındaysak, bugün ki çevremizi şekillendiren acaba bizim ihtiyaçlarımız olabilir mi? Belki de yargıladığın bir hayattır isteğin ya da ihtiyacının hizmet ettiği çıkarın vardır hikâyende! Bırak ona buna laf yetiştirmeyi dön kendi seçimlerine. Hala vakit varken kurtar hayatını, bırak artık sana sen olduğun için güzellikler sunmayanları. Herkesin biricik olduğu hayatında bırak başkalarını, kendin ol kendi değerlerin ile var ol!

Hayatında kalmak isteyenlere kucak açmadan sorgula, bak bakalım hangi ihtiyaçlarınız yollarınızı kesiştirdi? Hangi ortak kaderler var hikâyelerinizde. Sana, sen olduğun için emek veren bir seçime saygın olmalı her şeyden önce. Menfaat ve çıkarların volta attığı bu günlerden geçek değerlerini koruyan o kadar az insan kaldı ki! Gerçek sevginin yitirilmediğini gördüğümüz az sayıda ilişkiler…

Bir duruşu olmalı insanın; önce kendine saygı duyduğu adımlarını attığı, sonra yaptıklarından değer bulduğu. Yüreği ile konuşan, çıkarına bakmayan kaç kişi kaldık? Sen tam anlamıyla doğru yaşadın da yanlışı mı kabul etmiyorsun, yoksa empati mi kurmuyorsun!

Haklı olduğun noktalarla ilgilenirken, yaralarını fark etmemiş olabilir misin? Vermenin almadan daha önemli olduğu inancına ancak sevgini verip sonucunda mutlu olduğunu gözlemleyerek varabilirsin. İsteklerin seni ileriye değil geriye atıyorsa dönüp dinlenmen yoluna öyle devam etmen gerekir. Her seçiminde mükemmel olmak zorunda olmadığın gibi seçtiklerinin bilincinde olman ise seni diğerlerinden farklı kılandır.

Zamane gençlerinin değer yargılarını gözlemlediğimde kendilerine değil ailelerine sormak istediğim bir cümle; ‘Senden geriye ne bırakmak isterdin?’. Yaraların bugün seni sen yapan değerlerini oluştururken, seçimlerinin ne olduğuyla ilgilenmek zorundasın. Boş verdiğin bir hayatın bedelini sadece sen ödemiyorsun… Kalite tesadüf değildir!

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor