• $13,797
  • €15,5914
  • 788.632
  • 1927.39
11 Nisan 2020 Cumartesi

Patili dostlar

Zor zamanlar dediğimiz sadece insanoğluna mı zor? Süreçten etkilenen onca evcil ve sokak hayvanları, onlar için neler yapılacağını bilmek alınacak önlemler kadar önemli. Hepimizin bildiği gibi hayvanların, insanların bağışıklık sistemini güçlendirdiği hatta stresi azalttığına dair birçok bilimsel kaynak mevcuttur. Evlerde ki stresimizi azaltan dostlarımız şuan ne durumda? Yapılan araştırmalar ve alınan önlemler dâhilinde; kendimize dikkat ettiğimiz kadar onlarında sağlığını korumak için dikkatimizi arttırmamız yönünde.

Ortaçağ Avrupa’sında, veba hastaları yer altında yaşamak için zorlandığı süreçte insanlar kölelik yapıyordu. Durumu iyi olanların, durumu kötü olanları sömürdüğü vakitlerde bile bu topraklarda ki hayvan sevgisi tüm Avrupa’da alay konusu olacak kadar fazlaydı. İnançları gereği sadece hayvana değil tüm yaratılan şeylere saygı duyuyorlardı. Peki ya şimdi? Değişen hiçbir şey olmamalı ve hayvanların rahat yaşamalarını, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak gerekmektedir. Evde ya da sokakta nerede olursa olsun onların da yaşam hakkı olduğu unutulmamalıdır. İnsana onca faydası dokunan hayvanların kişiler üzerinde sorumluluk duygusunu arttırdığını, kişinin kendini daha mutlu hissetmesine katkı sağladığını, duygusal durumunuzu anlayıp “her zaman yanındayım” mesajı verdiğini, daha duyarlı davranışlar sergilemenizi sağladığını, sosyalleşmenizi kolaylaştırdığını hatırlatmak isterim.

BU SÜREÇTE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Köpek eğitmeni Cem Okan: “Şimdilik köpeklerden insanlara covid-19 geçmedi ama zaten hayvanlardan insana geçmiş bir virüs olduğunu unutmamak gerek, evet korona pozitif çıkmış köpek bilgileri bize ulaşıyor ama sahibinin zaten koronaya yakalanmış olduğu haberin detayları arasında.” diyerek önlemsiz kalmamamız gerektiğine vurgu yaparak tavsiyelerde bulundu. Bu süreçte hijyen sağlık bilgisi tedbirlerini maksimumda tutarak köpeğinizi günlük gezdirmenizi, fiziksel ve mental olarak yormanızı tavsiye ediyorum. Aksi takdirde köpeklerimizde ciddi davranış sorunları görmemiz muhtemel(söz dinlememe, agresif ya da çekingen tavırlar sergileme, depresyona girme gibi).

Köpeklerin de insanlarla bire bir aynı psikolojik rahatsızlıkları yaşayabildiği hatırlatmak isterim. Zaten bu sürecin sonunda iyice size bağımlı olmuş köpeğiniz siz iş hayatına dönünce sizin yoksunluğunuzu çekecektir, buna dikkat etmeliyiz.

Yorgun köpek mutlu köpektir dolayısıyla tekrar tekrar üzerinde durmak istediğim şey köpeğinizi yormanız gerektiğidir.

PEKİ, NASIL GEZDİRMELİYİZ?

İnsan trafiğinin yoğun olmadığı saatlerde gezdirmek, eve dönüşlerde sabunlu suyla ayaklarını yıkamak, köpeğimizi kontrolde tutarak etraftan bir şey yemesini ve sürünmesini engellemek başlıca tedbirler arasında olmalıdır.

EVDE NELER YAPABİLİRİZ?

Köpekler sakla-bul, saklambaç, bul karayı al ödülü gibi birçok oyunu becerebilirler. Önemli olan köpeğe bir şey yaptırmak değil, köpekle birlikte bir şey yaptığınızı köpeğe hissettirmenizdir. Köpeğinizi mutlu edecek şey budur.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Her birey evlerinin önüne bir kap su ve yiyecek koyarak onların aç kalmasını engelleyebilir. Hatta onları sahiplenebilirsiniz. Gerekli bakımı veteriner tarafından yapılarak endişelerinizi de giderebilirsiniz. Kuşlar için cam kenarlarına ekmekler koyabilir, onlarında değişen düzende hayatta kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Hiçbir şey yapamıyorsanız onları severek başlayıp ilk adımı atmış olursunuz. Unutulmamalıdır ki yeryüzünde yaşayan her canlıya yapılan merhamet en önemli erdemlerden biridir.

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri