• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
25 Temmuz 2020 Cumartesi

Kendi travmanı başka bir bedende devam ettiremezsin

Psikolog Derya Yalçınkaya
Psikolog Derya Yalçınkaya
YAZARIN SAYFASI

Seçimlerimiz değil mi bizi mutlu ya da mutsuz kılan! Hayatımıza alacağımız insana karar veren kim? Neden şimdiki aklım olsa yapmazdık der dururuz… 

Hatayı karşımızdaki bireyde arayarak neyi çözdük ki bunu çözelim! Yapmasaydın, bunu bana nasıl yaparsın diye bitmek bilmeyen şikâyetler nereye kadar bizimle var olmaya devam edecek? 

İnsanları yargılamak çok kolay dimi, onunla birlikte olursan şöyle olur, şunu yaparsan böyle olur diye verdiğimiz aklımız neden hep başkasının anısında! 

Türkiye’nin çalkalandığı, dünyanın çözüm bulamadığı şiddete duyarsız kalamadım! Bizim el bebek gül bebek yetiştirdiğimiz evlatlarımız değil mi bunca suçu işleyen? Kimine göre öyle kimine göre böyle diye yargıladığımız hayatları yaşayan bizim bebeklerimiz değil mi? Hani düşmesin diye elini bırakmadığımız, yemeğini yemedi diye üzüldüğümüz… Peki, ne oluyor da melek olan bu canlı vakti gelince şeytana dönüyor?

SEÇİMLER TESADÜF DEĞİLDİR

Lütfen, partner seçimlerinize şöyle uzaktan bir göz atın, ortak olan noktaları değerlendirin. Hangi ihtiyaçlarınızı karşılıyor; sevgi, saygı, kişisel gelişim, cinsellik, para, şöhret, emek, var olmak… daha sayacağım onca ihtiyaç. İlişkiler ihtiyaçlar üzerine kuruludur. İlişkiler hayatınızda bir boşluğunuzu mutlaka tamamlayandır. Seçimleriniz tesadüf değil, neden bir insana ‘Kanım ısındı’ derken bir diğerinden hiç hoşlanmazsınız…

EVLİLİKLERDE SORUN NEDİR?

Aldatan kişinin eşini neden aldattığı muamma, hiç soruyor mu kendine ‘Hangi ihtiyacımı karşılıyorum?’ diye! Evli adamla birlikte olan kadının hayatında ne eksikti? Asıl sorun insanın kendine yetemeyeceğini düşünmesidir. Tüm ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayabilirsiniz oysa, evrene ne verirsen onu alırsın, sevgiye sevgi, paraya para…

Çok derine inmeden yüzeysel düşünmek gerekiyor. Belki kendi ayakları üzerinde duran bir erkek ya da bir kadın saygı duyulacak adımlar atmalı, hatta doğururken, yanlış yanlışa gebe kalıyor. 

Anne ya da baba çocuğuna şiddet uygularken, çocuk oyuncağına öfke kusuyor. Dünyayı gözlemleyerek öğrenirken bilmediğin bir adımı nasıl atabilirsin? Başa gelmiş olmasından ziyade duymak yetiyor. Şiddetin kabul edilir yanı yok! Kendi fantezileriniz yüzünden bir başkasının yaşamını, umutlarını yok edemezsiniz. Bir annenin, bir babanın üzülmesine sebep olamazsınız. Burada ele alınması gereken en önemli nokta ise ‘Kendine olmayan saygını başkasına duymak zorundasın.’. Hele de can almaya gelince; bitkiye zarar veren çocuğunu uyarmak zorundasın! Bir hayvana şiddet uygulayan çocuğunu da… 

Her canlının yaşam hakkı vardır ve bunu her birey kendi evladına öğretmek zorundadır. Bu toplumsal bir sorumluluktur. Bu durumun patoloji ile açıklanamayacak kadar vahşi olduğunu ve cezası olduğunu çocuklara öğretmek bizim görevimizdir.

NEDEN BİRİNE ZARAR VERMEK İSTİYORSUN? 

Neden bir başka bedene zarar verme eğilimindesin? Çok yüzeysel soruların basit cevaplarıyla yüzleşmek zorundasın. Kendi travmanı başka bir bedende devam ettiremezsin! Bugün kızarak izlediğin haberin yarın başına gelmeyeceğini nereden biliyorsun?

 Ruhsal dengendeki dengesizliği düzeltebilmen için attığın adım ne? Şiddeti destekler yorumların ile neyi bitirmeye çabalıyorsun? Tüm dünyanın çözemediği kadına yönelik şiddetin nedenleri arasında gösterilen en önemli etkenler; yetersiz kalan anne-baba-çocuk ilişkisi, aile şefkati ve şiddet içeren davranışlardır. O zaman düzenlemeye evlat yetiştirmekten başlamak şarttır. 

Hayatta bir duruş sergilemesine yardımcı olamayacağın çocuğun günahına da girme! Sözünü dinlemedi diye döverek yola getirmeye çalıştığın çocuğun, istediğini yapmadı diye şiddet uygulayan eşe dönüşmesini görmen an meselesi.

EŞ SEÇİMİ NASIL OLMALI?

Seçimlerinizde karşınızda ki insanın size ne katacağına odaklanırsanız gerçek seçimleriniz ile mutlu olursunuz. İhtiyaçlarınız üzerine tercih ettikleriniz ile günün sonunda uyumsuzluk gösterebilirsiniz. Bir birey olarak onurlu yaşam tercihini seçenler, seçtikleri ile hatalı adımlar atmamayı garantilemiş olurlar. 

Kişisel gelişiminizi destekleyen, sizi daha iyi yerlerde görmek için çaba sarf eden, kendi egoları uğruna sizi harcamayan, aşağılamayan ve ne olursa olsun yanınızda olacağına inandıklarınızla harcayın vaktinizi. Vakit boşa geçirilmeyecek kadar kıymetli ise bu kıymeti bilen biri ile var olmaya çalışın. Çünkü kıymet veren zararda veremez! 

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı