• $31,1398
  • €33,8434
  • 2036.4
  • 9334.13
19 Aralık 2020 Cumartesi

Hayat yolculuğunuza yeni yılın etkisi

İnsan zor zamanlar geçirdiği günleri unutmak, hatta mümkünse hatırlamak bile istemez. 2020 yılı yaşanılan zorluklar, insanların yeni yıla karşı umudunu besledi. Her yıl daha iyi olsun diye beklentisi olanlar bu yıldan kurtulmak için gün sayar halde. Artık ‘bitsin bu yıl’ derken geleceğinin daha iyi olmasını umanlar, içlerindeki motivasyonun onları zorluklara karşı dirençli kıldığının farkında bile değil. Hadi gelin önce bir değerlendireme yapalım, ardından yeni yıl içinde hedeflerimize atacağımız adımlara bir bakalım…

İnsan ne yaşarsa yaşasın her şeye çok kolay adapte olan bir varlık. Kötü günler diye adlandırdığımız, yargıladıklarımızı yaşadığımız ve hatta rüya gibiydi deyip unutmak istemediğimiz günleri de… Zordur zor zamanın sıradanlaşması. Her birey yara alır ama bazılarının canı yanmamıştır. Acı eşikleri o kadar yüksektir ki, yaşanmışlığı ondaki asıl gücü belirlemiştir. Bu zor yılın bitiminde sadece Türkiye değil, tüm dünyanın daha güçlü olacağını düşünüyorum. Hele de acı eşiği yüksek olanların! Bir yanımız durma, savaş, krizini fırsata çevir, öğren, büyü ve geliş derken, diğer yanımız bir şey yapmak zorunda değilim, yeterince zorlu bir yılı yaşayıp dimdik durabiliyorum diyor. 

Kendine acımazsızca yükleniyorsan yeterince zorlandığın yılını daha da zorlaştırdığını bil isterim. Hiç kimse hatta kişinin kendisi bile kendine taşıyamayacağı yükü taşıtmaya çabalamamalıdır. Kendinle konuşurken davranışlarına yüklenmek yerine hafifletmelisin. Bir şeyler yapmak zoruna değilsin. ‘Nasıl iyi bir şekilde kötü hissedebilirim’ i konuşmak bile krizinin fırsata geçtiği anlamına gelir. Victor E. Frankl ‘İnsanın anlam arayışı’ kitabında; hayatında yaşadığı zorluklar karşısında umudu olanların yaşama tutunduğunu, umutsuz olanların yaşamdan yavaş yavaş nasıl vazgeçtiğini anlatır. Zor bir seneye bakışımız bu süreçten ‘benim ne öğrendiğim’ ile ilgili olmalıdır.

Acımızın ortak olduğu bu yıldan yaralanmadan çıkmak ne kadar mümkün? Burada sorgulanması gereken bu yaranın bizlere ne öğrettiğidir. İşte o zaman büyür, gelişir ve onarılmaya başlarız… Çok korktuğumuz yalnızlıkla baş başa kaldığımızda korkulacak bir şey olmadığını da anlamış olduk. Tüm desteklerin bittiği, belki de onarılamayacak ekonomik zararlara rağmen bu yıl yeni bir gün ile geride kalıyor. Şimdi uyanma, toparlanma ve adım atma zamanı olsun. Her farkındalığın seni geliştirdiği, kendini tanıdığını düşündüren şeylere odaklanma vakti. Beden, zihin ve ruhun toparlanmasına yönelik hedefleri belirlemen, oluşacak sorunlarla savaşında silahındır. Nasıl bir yıl olsun istiyorsan seni o isteklere taşıyan adımları belirle ki, izini kaybetme. Çünkü rotanı şaşırırsan yönünü kaybedersin! Sadece hayattan beklentilerini değil, hayatın senden ne beklediğini de düşünmelisin… Bir şey almanın mutluluğunu alarak edindiğin gibi bir şeyler vererek de hayatın seni nasıl mutlu ettiğini ancak deneyerek fark etmen mümkün. Kendin ile derdin ne kadar çok olursa yaran o kadar derinleşir. Başkalarının iyiliği için atacak olduğun bir adım ise senin en iyi merhemin…

Üzerine düşündüğün her davranışının onarılma ihtimalini hatırlaman, öğrendiklerin ile mümkün. Çok uzun vadeli planları yaparken ölümsüz olduğunu düşünürsün. 30-40 hatta 50 yıllık planlarının bir gün ile nasıl bittiğini hatırlaman bu yılın sendeki en derin izi olsun. Yapmak istediklerini ertelemek yerine ‘anını’ nasıl daha güzel yaşayacağına odaklan. Hedeflerini basamaklara böl ki, en başında seni korkutmasın. Aynı hataları yapma ki aynı senaryoyu yaşama! Sahip olduğun maddiyatın değil, gerçek sevginin seni kucakladığını fark et. Seni huzura götüren şeyin karmaşa olmadığını, sessizliğin, insanlığın ve şefkatin huzurun olduğunu anlaman, bu yılın kötü bir yıl değil senin için ne kadar anlamlı olduğuyla ilgili. Başa gelen olaylar değil, bizim başa gelen olaylar ile baş etme şeklimiz seneyi nasıl geçireceğimizi belirler. Herkese şimdiden mutlu sağlıklı huzurlu ve farkındalıklı yıllar dilerim.

<p>Olay, Hürriyet Mahallesi Aktaş Caddesinde meydana geldi. Kent merkezi istikametine seyir halinde

Hafif ticari aracın refüje çarptığı anlar kamerada

BİM'e bu hafta salı neler gelecek? BİM 27 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu

Ticaret Bakanlığı marketlerdeki fiyat ve etiketleri denetledi

Başkan Erdoğan'ın 70'inci yaşına 70 özel fotoğraf... Bazılarını ilk kez göreceksiniz