• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
15 Şubat 2020 Cumartesi

Hani beni leylekler getirmişti?

Çocukların sorduğu sorular karşısında tıkanmış mı hissediyorsunuz? Hangi cevabın doğru olduğunu bilmediği için sessiz kalmayı tercih edenler ya da bir daha soru sormaması için çocuğunu uyaranlar! Cevap verip nerede durması gerektiğini bilmeyenler… Bu yazı çocuklarınızın ‘Anne ben dünyaya nasıl geldim?’ sorusunu sorduğunda ona en sağlıklı cevabı vermeniz için ele alınmıştır.

Neredeyse her çocuk bu soruyu sorar ve tatmin olana kadar anne-babalarının peşini bırakmazlar. Öncelikle bilinmelidir ki çocuklar cinsellik ile ilgili sorularını yetişkinlerin zannettikleri boyutta ele almazlar. Dolayısı ile tedirgin anne-babalar öncelikle sakin ve sabırlı olmalıdır. Çocuğun kendini keşfi doğduğu andan itibaren başlayan bir süreçtir. Zamanla ellerini, ayaklarını keşfettiği gibi cinsel organını da keşfedecektir. Bazı çocuklar buna 6. ayda başlarken bazıları ise ilerleyen yaş süreçlerinde keşfe başlamaktadır. Genellikle 8. Aydan 6 yaşa kadar olan süreç cinsel organa olan ilginin artış gösterdiği dönemdir. Bu süreçte karşı cinse olan ilgi ve merak artış gösterebilir. Genital organlar ile ilgili sorulara ‘Annenin vajinası babanın da penisi vardır.’ şeklinde açıklamalar yapıp merakı giderilebilir. ‘Annenin memesi vardır çünkü bebeğini oradan besler.’ açıklaması ile de farklı organlara sahip olunmasının nedenleri anlatılmış olacaktır. İlgi ve merak zamanla kaybolup ergenlik sürecinde tekrar yaşanır. Verdikleri tepkilerde aileler oldukça dikkatli davranmalıdır.

Çocuğun yaşı itibari ile sorduğu soruları duymaya hazır olduğu duygusal yaşı ile cevaplarsanız sorun yaşamamış olursunuz. Her çocuk aynı değerlendirilemeyeceğinden her cevapta aynı olmayacaktır. Her detayın yeni bir soru getireceği unutulmamalıdır. Vurgulanması gereken en önemli noktanın anne ve babanın yatak odalarında yani özel alanlarında ‘sevgi dolu bir sarılma’ ile annenin karnında bir bebek olduğu bilgisidir. Zamanla bu bebek büyür ve yaklaşık 9 ay sonra doğar şeklinde anlatılabilir. Sormadığı sorunun cevabını duyan çocuk iyice meraklanıp detay isteyebilir. Bu yüzden kısa ve net cevaplar yeterli olacaktır. İnternet ortamı çocukların birçok sorusuna cevap bulduğu bir yer olduğundan mutlaka internete kota koyulmalı, uygunsuz sitelere girişim engellenmelidir. Yalan olan bir açıklama anı kurtarmış olsa da zaman içerisinde ortaya çıktığı vakit güveni oldukça zedeleyecektir. Bu yüzden çocukların sorularına karşılık olarak ‘Seni leylekler getirdi.’ gibi açıklamalar uygun değildir.

Yaş ilerledikçe sorularda ki detaylar artış gösterebilir. Diğer durumda olduğu gibi sakin kalmanızı ve kız çocuklarına anneleri erkek çocuklara da babaları gerekli açıklamalarınızı yapabilirsiniz. Hali hazırda bu konuların açılması ile anne-babalar durumu mahremiyete bağlayıp ‘özel bölge’ tanımlaması ile çocuklarını koruyabilirler. Sağlıklı cinsel gelişimin çocuğun psikolojik ve sosyal olarak hayatını etkileyeceğini bilmelisiniz. Kimlik gelişim süreçlerinde cinselliğin büyük önemi olduğundan aileler tarafından verilen her bilgi onlar için oldukça değerlidir. Neticede suçlu ve utanmış hissetmeleri durumu ortaya çıkabileceğinden, çocukların kimlik arayışları bu süreçte olumsuz etkilenebilir. Yaşına uygun cevaplar ile sakin tutumunuz birleştiğinde sonuç ikinizi de mutlu edecektir.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...