• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
2 Ocak 2021 Cumartesi

Ezber bozan çözümler

Bu yazıda yalnızca güzel dileklerden bahsedilecektir...

Yeni yılın ilk yazısı umutlarımızı beslesin istedim. Hayatımızda sahip olduğumuz değerlerimizi hatırlayıp, şükretmemiz gerektiğine inanıyorum. İnsan, var olan değerlerini yüceltirse ve hayatına dâhil ederse iyi hissetmeye başlıyor. Şimdi birlikte yıl değerlendirmesi yapalım ve sahip olduklarımızı anımsayalım…

Elinize bir kâğıt alın ve şunları not edin;

• Kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanı düşünün ve hikâyenizi kâğıda not edin. 3 gün boyunca her gün okuyun.

• Bu dönemde neyi en iyi yaptığınızı not edin.

• Size neyin en iyi geldiğini not edin.

• Ortaya çıkan iyi yanlarınızın neler olduğunu not edin.

• Yıl içinde güçlü yanlarınızı not edin.

• Ortaya çıkan sonucu, bu yıl içinde sizi zorladığını düşündüğünüz durumlarda uygulamaya çalışın.

Hepimizin sahip olduğu güçlü yanları elbette var. Önemli olan bu özelliklerin farkında olmamızdır. Pozitif duygular, pozitif düşünceler ile hayatımıza dâhil olur. Bilip yapmadığımız her bilgi yok olmaya mahkûmdur. O zaman hadi gelin birlikte ezber bozalım ve kendimizde bizi biz yapan değerlerimizi hayatımıza dâhil edelim. Hayatın can yakan yanları da var elbette ama kişinin dikkatini neye odakladığı hissedeceği duygu durumunu şekillendirir. Nasıl ki sevdiklerinizi mutlu etmek için onların değer verdiği şeyleri yaparak onların mutlu olmasına olanak sağlıyorsanız, bugünde kendinizin mutlu olması için bir adım atın. İyi hissetmek sanıldığı kadar zor değil. Sevmek, yardım etmek, bir başkasına dokunmak kişiyi en mutlu eden zaman dilimlerini oluşturur. Kendi mutluluğunuzu arttırmak için yapabileceğiniz en etkili şeylerden biri diğer kişilerin mutlu olmasına olanak sağlamaktır.

Bedeni ve ruhu besleyen düzenli ve sağlıklı beslenme, fiziksel egzersiz, meditasyon, kaliteli uyku… Bu değerlerin kaçını uyguladığınıza bir bakın. Hayatınıza dâhil etme zamanı gelmedi mi? Bilip uygulamamak değil, elinden gelen çabayı sarf etmek şart! ‘Mutlu hissetmek bulaşıcıdır’ derler. Çünkü etrafınızda olumsuz düşünen kişilerin sizinle yapacağı sohbetler sizin düşüncelerinizin kendisinin olumsuz düşünce ekseninden şekilleneceği kanıtlanmıştır. Psiko-vampirler tarafından hayatınızın mutluluğunu kaçırmayın derim…

Yaşamınızdaki olumsuzluklara bakışınız ‘Neden ben?’ yerine ‘Bu olaydan ben ne öğrendim?’ şeklinde olursa yitirilen umutların nasıl canlandığına şahit olursunuz. Bu durum, her şeyden önce kendine nazik olmayı ve kendine şefkat duymayı gerektirir. Kendine şefkat; zorlukların ve başarısızlıkların karşısında, kendinize öfkelenmek ya da saldırmak yerine nazik ve anlayışlı olma şeklidir. Yapılan birçok araştırma kendini sevme ve kendine şefkat duymanın daha iyi hissetmenizi sağlamakla kalmayıp endişe ve depresyondan sizi koruduğunu göstermektedir. Ayrıca kendini sevmeyen ve kendine şefkat duymayanın sorunları çözmekten kaçındığı ve olumsuz düşünce, davranışlara da yatkın olduğunu söyleyebilirim.

Kendinize bir avukat belirleyin ve kendinize acımasızca yaklaştığınızda bu avukatınız sizi eleştiriniz karşısında savunmaya geçsin. Nasıl ki bir başkasına hata yaptığında umut veriyorsanız, kendi hatanız karşısında da kendinize destek olmalısınız. Bunu yaparken çok zorlanan kişiler, olayın kendi başına geldiği durumu en sevdiği insanın başına geldiğini hayal ederek düşündüklerinde, onlara olan yaklaşımını not ederek, kendilerine ne kadar acımasızca yaklaştıkları an ile karşılaştırma yaparak bulabilirler. Mutlu hissetmek, önce kendi içinde iyi hissetmek adına yapabileceklerinin keşfi ile başlar. 

<p>Yaşlılar Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte, TürkMedya ekibi, büyüklerimizle samimi röportajlar g

TürkMedya Ailesi Tuzla Belediyesi'ne Misafir Oldu

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı