• $15,9447
  • €17,0338
  • 949.735
  • 2380.9
12 Eylül 2020 Cumartesi

Dikkat eksikliği olan çocuklar uzaktan eğitime nasıl alıştırılmalı?

Dikkat eksikliği olan çocuklar uzaktan eğitime alışma noktasında birtakım zorluklar yaşayabiliyor. Her evin kendine göre bir düzeni var, sabah kaçta kalkılır, kaçta yemek yenir, kaçta egzersiz yapılır diye oluşturulan bu düzene şimdi uzaktan eğitim saatleri eklendi. Yeni bir düzene ayak uydurmanın kaygısı yanı sıra adaptasyon sürecinde zorlanan ve dikkat eksikliği yaşayan birçok çocuk var.

Hâlihazırda okulda yani yüz yüze eğitimde zorlanan birçok öğrenci bu yeni düzeni oluştururken uyum problemleri yaşayabiliyor. Aileler bu konuda belirsizliklerinden ve ne yapması gerektiğini bilmediklerinden dolayı yoğun kaygı içerisinde. Özellikle de anne-babalar çocukları için öncelikle endişelenmeyi bir kenara bırakmalı, ardından yapmaları ya da yapmamaları gerekenlere bir göz atmalıdır.

DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ÇOCUKLARIN AİLELERİ NE YAPMALIDIR?

• Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu bir hastalıktır. Bu konuda tanı almış bir çocuk doktorun kontrolünde olmalıdır. Eğer ilaç kullanımı var ise günlük hayatına devam edebiliyordur, ilacı kullanıp kullanmaması gerektiğinin kararını bir psikiyatri vermelidir, aileler değil.

• Çocuk, neden televizyon karşısında uzaktan eğitime katıldığının bilincinde değilse, o dersi dinlemek istemeyebilir. Öncelikle yeni düzen çocuğa açıklanmalıdır. Bu durumun dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı olan çocuğun dersi dinlemek istememesi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Aileler tanısı olan çocuk ile ilgili doktorlarına danışmalıdır.

• Ev ortamı diye kuralların hiçe sayılması doğru bir yaklaşım değildir. Özelliklede dehb tanısı olan çocukların aileleri kural ve sınırlar konusunda daha dikkatli davranmalıdır. Çünkü dehb tanısı olan çocuğun olmayan çocuklara oranla kurallara daha çok ihtiyacı olduğu bilinmelidir.

Ne olursa olsun her çocuk tatil dönüşü okula alışmada zorluk gösterir. Zorlandığı konuda konuşmaya ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Yaşanılan durumdan ötürü kaygı seviyesi artan çocuk evde huzursuzluk yaratabilir. Belirsizliklerin aileler tarafından açıklanması, çocukların korkuları hakkında konuşturulması süreci sorunsuz yaşamanıza yardımcı olacaktır. Olası bir durumda bir uzmandan destek alınması gerektiğini hatırlatmak isterim.

UZAKTAN EĞİTİME ÇOCUĞUN UYUM HIZI NASIL ARTTIRILIR?

• Her yetişkin gibi her çocuğunda kendi evinde bir düzeni vardır. Okula giderken gösterilen davranışlar şuanda değişim içerisinde. Dolayısıyla adapte olmakta zorlanabilirler. Anne-babalar bu sürece destek olmak için ev ortamında birkaç değişiklik yapabilirler.

• Çocuğun sabah uyandığında günlük rutini aynı olursa uyum hızı artış gösterir. Yani, çocuğun her sabah diş fırçalama, kahvaltı yapma ve üzerini değişmesi gerekmektedir. Pijamaları ile dersin karşısına oturup, bir yandan kahvaltısını yapmaya çalışan çocuğun ders konusunda verimi düşer. Ebeveynlerin çocuklarını sanki okula gidiyormuş gibi düşünüp hazırlaması ve bu hazırlıkta onlara yardımcı olmaları gerekmektedir.

• Bu süreç yalnızca çocukların değil anne-babalarında hazırlanması gereken bir süreçtir.

• Ailelerin, okulu çocuklarının enerjilerini attığı bir yer olarak görüyor olmaları tamamen yanlış olup okulun onlar için bir eğitim kurumu olduğunu ve hayatı öğreten bir yer olduğunu benimsemeleri gerekmektedir. Evde olan çocuk öğrenemez diye bir durum söz konusu bile değildir.

• Ailelerinin, kendilerine destek olduğunu gören çocuğun sürece adaptasyonu artar. Çocuğa baskı yapılmamalı ve cezalar verilmemelidir. Çocuklara biraz zaman tanınmalı ve aileler çocuklarının yapamadıklarını gördüklerinde bir uzmandan destek almalıdırlar.

• Bilinmelidir ki; çocuklar yeni düzene yetişkinlerden çok daha hızlı adapte olurlar.

• Lütfen, kendi kaygınızı çocukların kaygısı ile karıştırmayın.

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor