• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
13 Ağustos 2016 Cumartesi

Türkiye ve Rusya İlişkilerini Tazeliyor…

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin buluşmasıyla Türkiye-Rusya ilişkilerinde tazelenme süreci başlıyor. Başından beri iki ülke arasında ilişkinin tamamen kopmasının mümkün olmadığını, bunun Türkiye’den çok Rusya açısından çok daha zor olduğunu daima ifade ettik. Zira NATO üyesi Türkiye’nin Batı tarafından ambargoya uğratılmış Rusya ile ilişkilerini başkalarının güdümüne veya çıkarlarına göre değil tamamen Türkiye’nin çıkarları ve iradesiyle saptamasının kıymeti , Rusya açısından emsalsiz değerdeydi.

Uçağın düşürülmesi üzerine Rusya’nın başlangıç tepkisinin ve ardından giderek köpürtülen gerilim atmosferinin uzun süreli olamayacağı, bunun daha çok Rusya’nın iç ekonomik sorunlarının siyasal baskılarına karşı kamuoyunun konsolide edilmesine yönelik olduğunu ifade etmiştik. Ayrıca Türkiye’nin bu gerilim atmosferinde özellikle doğalgaz konusunda Rusya ile olan ilişkiye karşı yeni seçenekler üretebilmek için birçok ülkeyle temas kurarak enerji diplomasisini devreye sokması, Türkiye’den daha çok Rusya’nın kayba uğrayacağına yönelik mesajlar niteliğindeydi.

Sonuçta bu gerilimli evre geride kaldı ve yeni bir sayfa açıldı. Bu sayfa, uluslararası ilişkiler açısından yeni denklemlerin üretilmesine ve buna bağlı olarak yeni pozisyonların alınmasına imkan tanıyacaktır. Bu yeni dönemin iki ülke açısından en önemli odak konusu, hiç kuşkusuz Suriye meselesi olacaktır. Bu konuda iki ülke yeni bir Suriye ajandası oluşturacaklardır. Bu ajandanın da en önemli odak noktası, teröre karşı ortak mücadele mutabakatı olacaktır. Zira bugün Suriye, terörize edilmiş ve bu yolla darmadağın edilerek, çökmüş bir devlet görüntüsündedir.

Bir yandan PKK/PYD diğer yandan DAEŞ terör örgütleri Suriye topraklarında iç savaşla birlikte alan hakimiyetleri kurdular. Bu terör örgütlerinin arkalarındaki devletler, Suriye üzerindeki çıkarlarına dayalı projeleri etnik ve mezhepsel düşmanlıklar üreterek, körükleyerek derinleştirdiler. Bu noktada ABD’nin DAEŞ karşı mücadele edeceği gerekçesiyle geliştirdiği PYD ilişkisi , Suriye’nin istikrarına değil aksine meselelerinin daha fazla kördüğüme dönüşmesine yol açmıştır. Özellikle PKK/ PYD terör örgütünün Suriye’nin kuzeyinde sadece Arap ve Türkmenleri değil kendileri gibi düşünmeyen Kürtleri de katliamlarla alan süpürmesine uğratarak bu alanları birleştirip bir koridor oluşturma gayreti başta Türkiye’yi tehdit eden bir faktöre dönüşmüştür. Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan son derece kararlı bir şekilde Türkiye’nin güneyinde Suriye topraklarında terör örgütü eliyle bir devlet oluşumuna asla müsaade edilmeyeceğini ifade etmiştir.

Diğer yandan DAEŞ terör örgütüne karşı mücadelenin en az 30 yıl süreceğini söyleyen küresel güçler bu örgütle sahici ve samimi mücadele edilmeyeceğini de ifade etmiş oluyorlardı. Nitekim öyle de oldu. Bugüne kadar DAEŞ terör örgütü, Suriye de ağırlığını korudu Rakka’da petrole dayalı can damarına da yeterince müdahale edilmedi. Esed’ de bu süreçte kendi ülkesinin parçalanmasına, halkların düşmanlaşmasına katkı sağladı.

Bugünkü görünen Suriye fotoğrafı, tüm bunları kapsıyor ve tazelenen Türkiye-Rusya ilişkisinin yeni Suriye ajandasına tüm bunlar yeniden irdelenerek işlenecektir. Türkiye ve Rusya’nın yeni ilişki döneminde iki ülke olarak doğrudan DAEŞ’ e karşı mücadeleyi gündeme almaları gerekir ki, ABD’nin bu örgüte karşı mücadele ettiğini bahane ederek PYD yi meşrulaştıran yaklaşımının etkisizleşmesi sağlanarak Suriye’nin toprak bütünlüğü korunabilsin. Türkiye ve Rusya için Suriye konusunda en önemli ortak nokta, her iki ülkenin de Suriye’nin toprak bütünlüğü tezinde buluşabilecekleridir. Bu ortak tez, hem PYD’ nin hem de DAEŞ ‘in anti tezidir. Yani Suriye’nin yeniden Suriye olabilmesi, yeniden bir devlet haline gelebilmesi, yeniden toprak bütünlüğüne sahip olması için topraklarından terör örgütlerinin süpürülmesiyle mümkündür. Bu süpürülme mazlum halkların düşmanlaştırılmasının önünün kesilmesine zemin hazırlayacaktır.

Türkiye ve Rusya yeni dönemde Suriye konusunda Esed meselesini de değerlendireceklerdir mutlaka. Bu konuda esas olan; Suriye’yi yeniden yapılandırılmasında ülkenin tüm halklarının, tüm taraflarının eksiksiz olarak katılımının sağlanmasıdır ve bunun için Esed’ in bir bariyer olmasının bilhassa Rusya tarafından çözüme kavuşturulmasıdır.

Bekleyip göreceğiz…

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?