• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
26 Kasım 2022 Cumartesi

Sisi'nin el sıkıştığı kişi kimdir?

Türkiye'nin küresel saldırılara karşı amansız mücadelesi eksilmeden sürüyor. Terör örgütleri eliyle, ekonomik araçlar yoluyla, uydu- kukla rejimler aracılığıyla yapılan küresel saldırıların asıl failleri, emperyalist aktörlerdir.

Suriye'nin ve Irak'ın kuzeyinden Türkiye'yi sıkıştırma çabaları, Doğu Akdeniz'de Türkiye'yi etkisizleştirme gayretleri emperyalizmin kirli ajandasının ürünüdür.

Bugüne değin bu durum değişmeden devam etmiştir. Ancak Türkiye'nin mücadele kararlılığı, bölgede tutum değişikliklerine zemin hazırlamıştır.

Türkiye'nin Libya ile yaptığı, deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşması, Doğu Akdeniz'de emperyalizmin yeni sömürge planına darbe vurmuştur.

Zaman içindeki Türkiye'nin kararlılığı, Doğu Akdeniz'in yeni kaynaklarına göz koyan emperyalist sömürge planının işlemesini engellemiştir.

O plan ki; Doğu Akdeniz ülkelerini kontrol ederek, zenginliklerine el atarak, Doğu Akdeniz'e en uzun kıyısı olan Türkiye'yi etkisizleştirerek işlemesi gereken plandı. Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) odağında sürdürülmek istenen bu plana göre, Türkiye Antalya Körfezi'ne hapsediliyordu.

Bu kirli plana katkı sağlayan bir başka gelişme de; Mısır'da tezgahlanan darbeydi. Mursi iktidara geldiğinde; Mübarek döneminde İsrail'le yapılmış olan Mısır çıkarlarının aleyhine gaz anlaşmalarını iptal etmesi, Mısır karasularında çok zengin yeni gaz rezervlerinin keşfedilmesi, mazlum halkların iktidarının hedef olmasına yol açıyordu. Öyle de oldu ve darbeyle halkın iktidarının önü kesildi.

Bu sürecin bir başka unsuru da, Türkiye'nin Mısır'a örnek olmasının engellenmesiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakan iken Mısır ziyaretinde; İslam ve demokrasinin birlikte olabileceğini, laikliğe de atıf yaparak ifade etmesi ve demokrasi yolunda Mısır'ı cesaretlendirmesi, sömürgeci-emperyalist güçleri çok rahatsız etmişti.

Darbeyi destekleyerek, demokrasi yolunu tıkayıp, Türkiye ile bağ kurulmasının da önünü kesmiş oldular. Darbeyle işbaşına gelen Sisi de bu çizgiden hiç çıkmadı. Oysa bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz'e kıyısı olan ülkelere; bir araya gelerek, kaynaklarını koruyup kollayabilecekleri barış ortamını tesis edebilecekleri çağrısını defalarca yapmıştı.

Bu bağlamda Türkiye; Libya ile yapılan deniz yetki alanlarını sınırlandırılması anlaşmasının aynısını Mısır ile de yapabileceklerini açıkça ifade etmişti. Ancak Sisi buna yanaşmayarak, Yunanistan-GKRY çizgisinde kalmayı, Türkiye karşıtı cephenin unsuru olmayı tercih etmiştir.

Üstelik Mısır halkıyla yapılan bir kamuoyu araştırmasında, kendi ülkelerinden sonra en çok güven duyulan ülkenin Türkiye olmasına rağmen Sisi'nin bu tercihi devam etmiştir.

Şimdi Mısır devlet başkanı sıfatıyla Sisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la el sıkışarak, yeni bir dönemin başlayacağının habercisi olmuştur.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; Doğu Akdeniz'in mazlum halklarının çıkarlarını zedeleyerek, sömürge planını bölgeye dayatanlara karşı duran ve bu kirli planı bozan kişidir.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; Libya dayanışmasıyla, Doğu Akdeniz'de hakkı, hukuku, adaleti hiçe sayan emperyalist güçlerin gölgesinde hüküm sürmek isteyen Yunanistan-GKRY şer heveslerini kursaklarında bırakan kişidir.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; Mavi Vatan stratejisiyle, Türkiye'nin 462 km2' lik deniz alanlarında hakkını, hukukunu kararlılıkla koruyan kişidir.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; emperyalist odakların ve onların maşalarının hedef aldığı ama bir türlü bileğini bükemediği kişidir.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; Ortadoğu'nun ve tüm mazlum halkların umudu olan kişidir.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; Mısır'daki haksızlıklara, hukuksuzluklara, adaletsizliklere asla sessiz kalamamış, başta elini sıktığı kişiye yönelik olmak üzere en kuvvetli, en sert eleştirileri yapmış kişidir.

Sisi'nin el sıkıştığı kişi; Doğu Akdeniz'de, Suriye'nin kuzeyinde ve Türkiye'ye yönelen her emperyalist saldırı da asla boyun eğmemiş kişidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini sıktığı kişi ise; tüm bu gerçekleri bilerek, yaşayarak elini uzatan kişidir.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini sıktığı kişi; Türkiye karşıtı zeminden çıkabileceğinin sinyalini veren kişidir.

Bu el sıkışmadan rahatsız olanlar ise; emperyalist planın ilerlemesinin aksayacağından kaygı duyanlardır. Mısır'a verilen rolün zedeleneceğinden rahatsız olanlardır.

Ve sonuçta Mısır'ın, Türkiye karşıtı zeminden kopabileceğine ilişkin endişelerini dizginleyemeyenlerdir.

<p>Alınan bilgiye göre kaza, Zafer Mahallesi Ankara-Eskişehir Yolunda meydana geldi. Doğan K. yöneti

Yaya geçidini kullanmadı, canından oldu

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu