• $32,648
  • €34,9508
  • 2432.67
  • 10544.9
24 Eylül 2022 Cumartesi

Siirt-Pervari'den; “Hizmet Eden İzzet Bulur” mesajı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; küresel kriz, küresel salgın demeden başladığı projeleri gece gündüz çalışarak, tamamlamaya, yenilerini de hayat geçirmeye devam ediyor.

Türkiye'nin gücüne güç katılabilmesi için öncelikle altyapı ihtiyacının tamamlanarak, gelişme dinamiğine ivme kazandırılması gerekiyordu ki, bu konuda özellikle son yıllarda yapılan hızlı ataklarla tüm ihtiyaçların karşılanmasında büyük mesafe alındı.

İller düzeyinde başarılı altyapı yatırımlarının gerçekleşmesi, bölgesel kalkınmanın itici gücü olmakla birlikte, ülke gelişiminde çarpan etkisi yapıyor. Bu durum tabiatıyla sadece bölgesel gelişmişlik farklılıklarının değil, aynı zamanda iller arasında da gelişmişlik farklılıklarının kapanmasında en temel dayanak haline geliyor.

Ulaşamadığın yer senin değildir anlayışıyla ulaşımda en üst imkanlarla başarılanlar; ülke sathında her karış toprağın değerinin bilinciyle kıymetlendirilip, ekonomik ve toplumsal güçlülüğün yolunu açıyor.

Ulaşımda, hava-kara-demir ve deniz yolları entegrasyonuyla güçlü ve nitelikli altyapıyla, Türkiye dünyada örnek ülkeler arasına giriyor. Sahip olduğu coğrafi konumunun ayrıcaklı niteliğini; siyasi, iktisadi, kültürel olmak üzere tüm boyutlarıyla üstün kılmanın başarısına erişiyor.

Tüm bu başarılı adımların bir yenisi de perşembe günü Siirt'te yaşandı. Büyük bir ihtiyaçla yapılmayı bekleyen Siirt-Pervari yolunun temeli atıldı.

Bu anlamlı ve güzel adımın yaşandığı güne şahitlik etmiş olmanın şansıyla, bir kez daha tespit etmeliyim ki, ülkesine, milletine hizmet edebilmenin heyecanını, aşkını, sevgisini yaşayanların başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Ulaşım ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu onlardan biri. Yorulmak bilmeyen enerjisiyle, yeni eserler üretebilmenin heyecanıyla, titiz çalışma azmiyle kurduğu ve güvendiği ekibiyle çok başarılı işlere imza atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sıkça vurguladığı; "aşk ile koşan yorulmaz" sözünün, gereğini yaşayan ve yaşatanlardan.

Temeli atılan Siirt-Pervari karayolu tamamlandığında Güneydoğu ile Doğu Anadolu'nun kapsamlı biçimde bağlanacak olmasına değinen Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu; "hizmet eden izzet bulur" sözünü hatırlatarak, daha birçok projeyi hayata geçireceklerini ifade etti.

Bakan Karaismailoğlu temelini attığı proje konusunda; "Bugün temelini atmakta olduğumuz Siirt-Pervari Karayolu projesinin uzunluğu 64 kilometredir. Proje kapsamında; toplam uzunluğu 666 metreyi bulan 2 adet viyadük ile birlikte, yine toplam uzunluğu 500 metre olan 10 adet de köprü yer alıyor.

Siirt-Pervari yolumuzun tamamlanmasıyla birlikte; yolun fiziksel standartlarını yükselterek, daha güvenli ve konforlu ulaşım sağlayacağız. Mevcut yola göre yol mesafesi yaklaşık 8 kilometre kısalacaktır. Siirt Organize Sanayi Bölgesi'ne ulaşımı sağlayacak yol ile birlikte, değişen güzergâh üzerindeki bölgelerin ekonomik ve sosyo-kültürel yönden canlanma olacaktır. Başta Siirt fıstığı olmak üzere bölgede yetişen tarım ürünlerinin yurtiçi ve dışına nakli de kolaylaşacaktır. Yol projemiz, terörle mücadele faaliyetlerimize de lojistik destek sağlayacaktır. Projemizin 2025 yılında hizmete açılmasıyla birlikte bir yılda; * Yakıttan 62 milyon lira, * Akaryakıttan 20 milyon lira olmak üzere, * Toplamda 82 milyon lira tasarruf sağlayacağız.

* Yol projemizle birlikte, "4 bin 136 ton egzoz emisyonundan kurtulmuş olacağız" dedi.

Bu sözler, bir yolun; bir il için, bir bölge için ve giderek bir ülke için ne denli olumlu sonuçlar üretebileceğinin verilerle somut tespitidir.

Aynı program dahilinde Ulaştırma Bakanımızla birlikte gidip gördüğümüz 165 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek köprüsü durumundaki Botan Çayı üzerinde inşa edilip, 11 Temmuz 2020'de hizmete açılan Beğendik (Botan) Köprüsü gerçekten bir gurur abidesi olarak hepimizi çok etkiledi.

Türk mühendislerinin gurur veren bu eseri, istenildiğinde, inanıldığında nelerin başarılabileceğinin bir kanıtı.

Daha düne kadar var olan yolun eski haliyle karşılaştırıldığında adeta aradan yüzyıl geçmiş gibi bir duygu ve düşünceye kapılıyorsunuz.

Tüm bu hizmetlerle bölgenin potansiyel güzelliklerine kavuşması, terörün yıpratıcı etkilerinden uzaklaşarak bölge halkının huzura erişmesi Türkiye'nin gelecek umudunun en güçlü dayanağı.

Pervari'de, Siirt'te bölgenin mert, sıcakkanlı, misafirperver halkının hak ettiği hizmetlerle buluşması, Türkiye'nin huzurunun en güçlü güvencesi.

Türkiye güçlenen altyapısıyla, enerjiden ekonomiye tam bağımsız Türkiye hedefinde aşkla koşmaya devam ediyor...

<p>Sarıyer'deki Memduh Paşa Yalısı soygunuyla ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Peki

Film gibi yalı soygununun yeni görüntüleri ortaya çıktı!

20 milyonu aşkın öğrenci karne alarak yaz tatiline girdi

Dünyanın en büyük helikopter filosuna sahip ülkeleri! Türkiye'nin yükselişi devam ediyor

Samsun'da bir plastik fabrikasında yangın çıktı! İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor