• $32,3607
  • €34,4602
  • 2438.65
  • 9814.19
11 Nisan 2023 Salı

Milletvekili aday listelerinden ilk yansımalar

Siyasi partilerin milletvekili listeleri belli oldu. AK Parti listesinde büyük değişim var. Mevcut milletvekillerinin sadece 104'ü yeni milletvekili aday listelerde yer alıyor. Geri kalan 496'sı ise yeni adaylar. Listede yer alan 104 mevcut milletvekillerinin de büyük bölümü, kadın ve daha genç vekillerden oluşuyor.

AK Parti'de mevcut milletvekilleri üzerinden değişim oranı, %65 düzeyinde. 3 dönem kuralı istisnasız uygulanmış durumda. Ayrıca bununla da yetinilmeyerek, aralıklarla 3 veya daha çok dönem vekillik yapanlara da listede yer verilmemiş durumda. Bu durumda olan milletvekili sayısı da 65.

AK Parti listelerinde dikkat çeken diğer bir husus, kadın ve genç aday sayısının diğer partilere kıyasla daha çok olması. AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan, İzmir 2. Bölge'den 1. sıradan aday yapılmış durumda. Listede 18 ve 19 yaşlarında genç adaylar var.

AK Parti'nin dikkat çeken diğer adayları bakanlar. Kültür ve Turizm ile Sağlık Bakanı dışında diğer tüm bakanlar, çeşitli illerde listelerin birinci sırasından aday yapılmış durumdalar. Bugüne kadar yaptıkları başarılı icraatlarının karşılığını almak üzere şimdi milletvekili adayı olarak seçmen karşısına çıkacaklar. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu durumu daha önce açıklamış, mevcut bakanların ve Cumhurbaşkanı yardımcısının milletvekili adayı olarak listelerde olacağını duyurmuş ve seçilmesi durumunda yeni kabine oluşturacağını ifade etmişti.

CHP'de ise milletvekili listelerinde hayal kırıklıkları ve tepkiler dikkat çekici. Özellikle CHP listelerinden girecek olan; Saadet, Deva, Gelecek ve Demokrat Partilerine verilen aday sayılarının çokluğunun yanı sıra adayların isimleri de CHP içinde huzursuzluklara yol açtı. Bu konuda en çok tepki, FETÖ'nün kumpas davalarının yaşadığı, FETÖ'nün yargıda ağırlık kazanmaya çalıştığı dönemin Adalet Bakanı olan Sadullah Ergin'in Ankara 1. Bölge'den aday gösterilmesinde yaşandı.

Öte yandan yine FETÖ' nün kumpas davalarına destek veren ve o dönemin operasyon gazetesi Taraf'ta köşe yazarlığı yapan Yüksel Taşkın'ın, Kılıçdaroğlu'nun danışmanlığından sonra şimdi de İzmir 1. bölge 1. sıradan aday gösterilmesi de dikkat çekici. "KHK'lıların dosyalarını yeniden ele alacağız" diyerek, başta FETÖ'yü sevindiren Denizli milletvekili Biçer Karaca yine Denizli'den 1.sıradan aday yapılmış durumda.

Bu arada birçok parti emekçisinin adaylık beklentisi de karşılanmamış durumda. Mesela CHP Trabzon İl Başkanı milletvekili adayı olmak için görevinden ayrılmıştı ama listeye konulmadı. Bu durumun küskünlüklere yol açabileceği gibi seçmen üzerinden oy kaçışına da yol açabilir. Bu noktada Muharrem İnce'nin adres olma ihtimali yüksek. Nitekim seçim çalışmalarına Bolu'da başlayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, ilk mitinginde CHP'ye yüklenerek; "Şu CHP listelerini görünce dudaklarınız uçuklayacak, kalbiniz sızlayacak, yüreğiniz daralacak, utanacaksınız" ifadelerini kullandı.

Görünen o ki, CHP yönetimini; "Atatürk'ten uzaklaşmasıyla, Soros, FETÖ yakınlaşmalarıyla" eleştirip, CHP'den ayrılıp, yeni parti kuran İnce, bu seçim de hem CHP seçmeninden, hem de 72 saatlik krizin etkilerinden sıyrılamamış ve sarsıntısı süren İYİ Parti'nin seçmeninden de büyük yönelişin adresi olacak.

Öte yandan İYİ Parti'nin de aday listelerinin oluşumuna yönelik eğilim yoklamalarında çıkan karmaşanın izleri sürerken, partiden istifalar da devam ediyor.

Bir diğer durum tespiti de özellikle AK Parti'den ayrılıp parti kuran Davutoğlu ve Babacan'la ilgili. Önce Saadet Partisi'nin önerisiyle bu 3 parti "ittifak içinde ittifak" dedikleri bir formülde çalıştılar. Amaçları CHP amblemi altında seçime girmeyip, seçmen çekincesini yaşamamaktı. Ama aralarında anlaşamayarak, CHP amblemi altında seçime girmeye razı oldular. Esasen mecbur kaldılar. Zira gördüler ki, 3 parti olarak ayrıca ortak liste de yapsalar, milletvekili çıkarmaları mümkün değil. Bu yüzden CHP listelerinden girmeye mecbur kaldılar. Böylece Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek olmalarının karşılığını da almış oluyorlar.

Ancak bu arada ilk defa seçime girecek olan Deva ve Gelecek partilerinin oy oranlarının ne olduğu bilinemeyecek. Büyük iddialarla kurulmuş olan bu partilerin Yeniden Refah Partisi gibi amblemleri altında kendi listeleriyle seçime girme cesaretini gösterememiş olmaları, partileşme süreçlerini zedeleyecek bir durum olarak dikkat çekiyor.

Dikkat çeken daha birçok konu var ki, onları da süreç içinde ele almaya devam edeceğiz.

<p>Anadolu Yayıncılar Federasyonu (AYF) Başkanı Sinan Burhan, Filistin'de bugüne kadar 140 gazetecin

Sultanahmet Meydanı'nda Gazze'de öldürülen gazeteciler anılacak

İstanbul'da insan trafiği!

Hasankeyf'te bayram tatili yoğunluğu

Kapış kapış gidiyor: 50.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri…