• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
27 Aralık 2016 Salı

Makedonya’da, Üsküp’te Türkiye sevdalıları ve FETÖ

Geçen hafta sonu Makedonya’da Üsküp şehrindeydik. TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve Makedonya Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurumu’nun düzenlediği, Türkiye’den; başta Beyaz Hareket Vakfı olmak üzere, Dünya Balkan Dernekleri Federasyonu, SASAM, Selahattin Eyyubi Vakfı gibi sivil toplum kuruluşları, akademisyen ve gazetecilerin katkı ve katılımlarıyla gerçekleşen ; “Makedonya’da Türkçe Eğitimi, Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayına” katıldık.

Bu vesileyle, ecdat yadigârı topraklarda, tarihin izleriyle ve biriktirdikleriyle hem hal olduk. Yüreği ve zihni her zaman Türkiye için seferber olan, çok sayıda Türkçe sevdalısı öğretmen ve öğretim üyeleriyle tanıştık. Makedonya’da ilkokuldan, üniversite eğitimine dek tüm aşamalarda Türkçe eğitiminde yaşadıkları sorunları dile getirdiler ve bunlara ilişkin çözüm önerileriyle çalıştayın sonuç bildirgesine ortak oldular. Onlar 15 Temmuz gecesi neler yaşadıklarını ve neler hissettiklerini de paylaştılar. Türkiye’nin gönül ve medeniyet sınırlarının enginliğinde, bir kez daha sorumluluklarımızın ne denli fazla olduğunu bize hissettirdiler.

Maalesef birçok ülkede olduğu gibi Makedonya’da da FETÖ’ nün varlığı ve etkinliği oldukça fazla. Henüz okullarıyla ilgili bir adım atılabilmiş değil. 6 lise, 2 ilkokul ve 1 anaokulu olmak üzere 8 FETÖ okulu, her yerde olduğu gibi burada da maskeli ve kripto nitelikli faaliyetlerini sürdürüyor. Üsküp Büyükelçimizden edindiğimiz bilgiye göre, 15 Temmuz sonrası Türkiye’den kaçan FETÖ mensuplarının çocukları, bu okullara kayıt olmadan devam ediyorlar. Makedonya’ ya vize olmadan kolayca gelen FETÖ mensupları, burada sahip oldukları imkânları kullanarak, ihtiyaç duyduklarında kolayca başka ülkelere geçiş yapıyorlar.

Makedonya’da FETÖ okullarının adı Yahya Kemal. Ünlü şairin Üsküplü olması nedeniyle onun ismini kullanıyorlar. Birçok yerde olduğu gibi tarihi ve kültürel birçok değeri, ismi ve unsuru bu tür kullanımlarla kendi karanlık ve kirli amaçlarının birer maskesi olarak kullanıyorlar.

Makedonya‘da da diğer ülkelerde olduğu gibi küresel efendilerinin istekleri ve yörüngesine göre devşirdikleri kimlikleri ve onların elde ettikleri makamları sonuna kadar kullanabilmenin çabasındalar. Bu kimlikler, devlet kademelerinde bizzat o ülke içinde sorun teşkil edecek nitelikte olanlar. Bu bağlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Temmuz sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul’unda yaptığı konuşma bir kez daha hatırlanmalıdır.

Bu konuşma da Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bu terör örgütü varlık gösterdiği 170 ülke için bir güvenlik tehdididir. Bu ülkelerin büyük bölümü bu yapılanmanın tehdidi altındadır. Bu örgüt tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin bir sapkınlık içindedir. Bu kürsüden tüm dostlarımıza kendi güvenlikleri için ülkelerinin geleceği için FETÖ’ye karşı gerekli önlemleri almaları çağrısında bulunuyorum. Tecrübe ile sabittir ki FETÖ ile mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir” demişti. Gittiğimiz her ülkede bu gerçekliği ve tehlikeyi belirgin örnekleriyle bizler de görüyoruz. Bu gerçekliği herkesin görmesini istiyoruz.

Türkiye sevdalısı herkesin bu duyarlılığı göstermesi ve mücadeleye katılması şarttır. Unutmamak gerekir ki, FETÖ’ ye karşı yürütülen mücadelede en ufak bir sapma, çok vahim sonuçlar üretebilir. Özellikle dış bağlantılarını, konuşlandığı ülkedeki sahip olduğu tüm denklemleri bugün açık olarak Türkiye aleyhine kullanmaya çalışan bu ihanet şebekesinin, tüm uluslararası bağlantılarının ve denklemlerinin etkisizleştirilmesi ve köreltilmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Bu noktada Cumhurbaşkanımızın duyarlılığını ve mücadele kararlılığını yalnız bırakmayarak herkes üzerine düşen görevi cesaretle yerine getirmelidir…

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti