• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
30 Haziran 2020 Salı

HDP'yi yönetenler için de tövbe kapısı kapanmamıştır

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar, katıldığı bir TV programında ona yöneltilen, “PKK ile aranızda bir kırmızı çizgi var mı?” sorusuna; “Bu soru baştan çok yanlış bir soru. Bir ilişki varsayılıyor ve bu ilişkide bir mesafe konması talep ediliyor. Biz de diyoruz ki; hiçbir ilişkimiz yok. Hiçbir ilişkimizin olmadığı bir yerle ‘mesafe koyun’ çağrısı da o kadar temelsiz ki. Mesafe koymak değil, bizim hiçbir ilişkimiz yok, bu kadar net söylüyoruz, olmaz da. Bakın net söylüyorum. 1990’larda derin devletin Susurluk kanadının, Gladyosu’nun bir söylemidir bu” şeklinde cevap vermiş.

Herşeyden önce hatırlatılmalıdır ki, Türkiye, 1990’ların Türkiye’si değildir. O dönemin inkarcı politikaları yoktur. AK Parti iktidarları döneminde bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her türlü riski üstlenerek, aldığı inisiyatifle attığı adımlar, birçok geçmişin ceberut uygulamalarını ortadan kaldırmıştır. Doğrudan bölge halkını esas alarak, bölgenin ve Ülkenin huzura ve barışa kavuşması için siyasi, ekonomik, kültürel alanda önemli adımlar atılmış, kimlik sorunu çözülmüş, inkarcı ve dışlayıcı hiçbir uygulama kalmamıştır. Buna rağmen ve tüm bunlar sanki yaşanmamış gibi hala 1990’ların Türkiye’siymiş gibi cümleler kurmanın, hiçbir sahiciliği yoktur. Aksine gerçekleri perdelemektir. PKK terör örgütünün geçmişte kullandığı hiçbir gerekçe kalmamıştır. Ona rağmen terörü durmamıştır. Neden acaba? Öncelikle bu sorunun cevabını, HDP yönetimi vermelidir.

Diğer yandan; HDP yöneticilerine yöneltilen, PKK ilişkisine dair soruların hiçbir anlamı yoktur. Zira bu soruya nasıl cevap vermelerini bekliyorsunuz? Evet vardır mı desinler? Hatta daha açıkça şöyle mi ifade etsinler; “Tabiki, yeri geldiğinde her türlü desteğini de, fikri de PKK’dan alıyoruz. Attığımız siyasi adımlarda da, mesela adaylarımızın belirlenmesinde de söz sahibidirler. Laf aramızda biz onların siyasi koluyuz ve tabi ki ilişkimiz olacaktır.”

Aklı başında hiç kimsenin bu sözleri söyleyeceklerini beklemediği çok açık. Söyleyip de, partilerini mi kapatırsınlar?

Tabi ki hiçbirimiz saf değiliz. Ama insafsız da değiliz. İnancımız gereği, tövbe kapısının kapanmayacağına inanırız ve bu HDP yöneticileri içinde geçerlidir. Bu nedenle bekliyoruz. Vakit geçmeden terör örgütü PKK ile bağımızı kopardık demelerini, PKK’nın, emperyalist güçlerin taşeronu bir terör örgütü olarak, Kürt halkını asla temsil edemeyeceğini, aksine bizzat Kürt halkını da çoluk, çocuk, kadın demeden katlederek, eli kanlı terör örgütü olduğunu demelerini bekliyoruz.

Aynı TV programında, aynı kişiye “PKK terör örgütü müdür?” diye sorsalardı acaba “Evet terör örgütüdür” diyebilecek miydi?

Asla. Zira kısa bir süre önce bir başka TV programında “PKK terör örgütü müdür” sorusuna cevap vermemiştir. Ayrıca 4 ay önce eş başkan olarak seçildiği kongrede de Mithat Sancar; “İmralı’nın kapılarını sonuna kadar açın ki, barışın yolu sonuna kadar açılsın. Barışın yolu açılacaksa Öcalan mutlaka ve mutlaka bu yolun ışığı olacak, mutlaka en önemli yolu üstlenecektir” demiştir.

Sizce PKK ile hiçbir ilişkisi olmayanın sözleri midir bunlar? Zaten bugüne kadar bu ilişkinin olup olmadığını öğrenmek değil meselemiz. Meselemiz; HDP’yi yönetenlerin PKK ile tüm organik bağlarını bitirmeleridir. Bundan böyle tüm Türkiye’nin geleceği için siyaset üreten parti haline gelmesidir.

Bunun içinde; PKK/PYD-YPG yapısının terör yapısı olduğunu kabuletmekle işe başlamaları gerekir.

Yoksa HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş’ın tıpkı Mithat Sançar gibi hem PKK ile ilişkimiz yok deyip hem de “HDP Öcalan’ın projesidir… Başkan APO’nun heykelini dikeceğiz” demesi gibi söylenenlerin hiçbir inandırıcılığı olmaz.

Bugün HDP’yi yönetenler gerçekten PKK’dan kopmak isterseler eğer; işe Diyarbakır Annelerinin ana yüreğiyle buluşarak başlayabilirler.

Birlikte PKK terörüne karşı siper olup, halkla el ele PKK terör örgütünün siyaseti kirletmesini, barışı, demokrasiyi kurşunlamasını önleyebilirler…

Tövbe kapısı kapanmamıştır… Bekliyoruz…

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!