• $28,8965
  • €31,7024
  • 1899.24
  • 8021.72
24 Ekim 2023 Salı

Gazze'de ve bölgede emperyalist şer hevesler

İsrail, Gazze'de günlerdir süren insanlık dışı saldırılarına devam ederken, Batı emperyalizminin başta ABD olmak üzere başını çeken ülke liderleri, İsrail'e sınırsız desteklerini açıklama yarışındalar.

İsrail'in yanına koşarak gelerek, insanlık suçu işlemeye devam eden İsrail'i sadece desteklemekle yetinmeyerek, kirliliğini aklamanın da yarışındalar. Hastane katliamını, soykırımını göz göre göre yalanlama çabasına giriştiler. Siviller, kadınlar, bebekler, çocuklar katledilmiş hiçbirinin zerre kadar umurlarında değil. Varsa yoksa kirli ajandalarındaki şer hesapları. Bu şer hesapları her şeyin önüne geçmiş durumda. Kirli ajandalarında insanlık adına hiçbir bölüm yok. İnsanlık adına onlardan istenecek de hiçbir şey yok.

ABD Başkanı, İsrail'e "eşi, benzeri görülmemiş" destek paketi açıklayacağını duyurdu. Bunun anlamı; eşi benzeri görülmemiş yeni katliamlara, soykırıma devam edilecek demektir. Adına Birleşmiş Milletler (BM) denilen ama insanlıkta bir türlü birleşemeyenlerin kilitlediği ama kağıt üstünde uluslararası barışın, güvenliğin sağlanmasına yönelik sorumluluk taşıdığı belirtilen kurumdan ateşkes kararı bir türlü çıkarılamıyor. Tek başına ABD bile yetiyor bu kararın çıkarılmamasında. Ateş durmasın, İsrail'in saldırıları devam etsin, yasaklı olan fosfor bombalarını yağdırmayı sürdürsün, katliamları, soykırımı durdurmasın, kara harekatıyla da daha fazla boyut kazansın isteniyor.

Bu tablo küresel ortamı yeni bir savaş atmosferine sürüklemektir. ABD'nin ve İngiltere'nin uçak gemileri Doğu Akdeniz'de yeni sömürge jeopolitiğini dayatmanın planındalar. Gazze açıklarındaki zengin doğalgaz kaynaklarına el koymanın hesabındalar. Parçalanmış Irak ve Suriye'nin geleceklerine hükmetmenin hedefindeler. İsrail'in vaat edilmiş topraklar hedefini gerekçelendirerek, ufaltılmış büyüklükleri kolay kontrol etmenin çabasındalar. Türkiye'nin bölgedeki gücünü, tarihsel ağırlığını hedefe koyarak, sahaya sürdükleri terör örgütleri eliyle zayıflatmanın şer hevesindeler.

ABD, Doğu Akdeniz'e getirdiği iki büyük uçak gemisini CENTCOM'un (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) emrine verdiğini açıkladı. ABD, 2021 yılında da İsrail'i CENTCOM'un yetki alanına katmıştı. Bölgede başta PKK/YPG terör örgütü olmak üzere terör örgütleriyle içli dışlı olan CENTCOM'un bu süreçte daha belirgin sahne alması, terörün bölge ülkelerini daha fazla tehdide yelteneceği anlamına gelir. Hatırlanacağı gibi, CENTCOM'un başındaki general bir süre önce Suriye'nin kuzeyine gelerek, PKK/YPG terör örgütüyle ortak "tatbikat" yaptıklarını açıklamışlardı. Bir terör örgütüyle "tatbikat" yaptığını açıklamak, bugün İsrail'in yaptığı terörden farksızdır. Doğrudan Türkiye'yi hedef alan bu çirkin, hukuk dışı, ahlak dışı, insanlık dışı durumun şer hedefi; emperyalizmin yeni bir tasarımı olarak, İsrail'in yanına destek olacak ve bölgede yeni fitne ve terör yuvalanması olarak kullanılacak karakol işlevli yeni bir garnizon devletçiğini oluşturmaktır.

Gazze'den yayılacak emperyalist saldırının bir boyutu, Türkiye'ye yöneliktir.

Bu bağlamda MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli'nin tespiti ve uyarısı çok

önemlidir.

MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli tehlikeyi görerek, kararlılık vurgusu yapmıştır; "Eğer 24 saat içinde ateşkes sağlanamazsa, saldırılar durmazsa, mazlumların üzerine bombalar bırakılmaya ısrarla devam ederse, Türkiye süratle devreye girmeli, tarihi, insani ve inanç sorumluluğunun gereği her neyse yapmalıdır. Gazze'yi koruma ve kollama misyonunu üstlenmek bize ecdadımızın mirasıdır" demiştir.

Türkiye'nin meseleye yönelik yaklaşımını, hassasiyetini ve kararlılığını Türkiye'nin sesi olarak duyurmuştur.

Unutulmamalıdır ki; Türkiyesiz bu bölgede oyun kurmak, hele de şer heveslere kapılarak kirli oyun kurmak mümkün değildir.

<p></p><p>Çanakkale'nin Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle İncesu ve Başaklar derelerinin taşması so

Çanakkale'de şiddetli yağışlar nedeniyle dereler taştı

Böyle balık tutma yöntemi görmediniz! İzleyenler gözlerine inanamadı

Edin Dzeko'dan itiraf! ''Fenerbahçe'ye gelmemin en büyük nedeni...''

İstanbul Arnavutköy'de İETT durağında dehşet! Oğlunun ölüm yıl dönümünde eski dünürüne kurşun yağdırdı