• $33,0771
  • €36,2141
  • 2612.51
  • 11139.5
20 Ağustos 2022 Cumartesi

Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı'ndan yansıyanlar

Geçtiğimiz çarşamba günü İstanbul'da Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı gerçekleşti. Mismed Sosyal Medya Derneği ve Medya Platformu tarafından düzenlenen, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi'nin de ev sahipliği yaptığı çalıştay, bir ilke imza attı.

Diyarbakır Annelerinin 1000 günü aşan HDP Diyarbakır il binası önündeki evlat nöbeti, akademik düzeyde ilk defa enine boyuna her açıdan ama bilhassa sosyolojinin tüm boyutlarıyla ele alındı. Çok kıymetli isimler, çok değerli sunuşlar yaptılar. Ben de bu kıymetli çalıştayda sunuş yapma imkanı buldum.

Yıllardır bu çok kıymetli, yürekli direnişe dikkat çekmeye çalıştım. Bu köşeyi takip edenlerin bildiği gibi birçok yazımı Diyarbakır Annelerinin bu yürekli eylemine ayırdım. Katıldığım her TV programında Diyarbakır Annelerini anmaya, onların bu yürekli, cesur direnişlerine değinmeye özen gösterdim. Birçok akademisyen, yazar, gazeteci, siyasetçi de aynı duyarlılıkla çaba sarf etti.

Ama maalesef çok daha geniş bir kitle var ki, bu büyük eyleme duyarsız kaldı. Bazı medya kuruluşları, bazı siyasi partiler böylesine önemli, kıymetli yüreklice yapılan bir direnişe kayıtsız kaldı. Hele de adına "aydın" denilenlerin önemli bir kısmı için Diyarbakır Anneleri hiç yokmuş gibiydi. Oysa gerçek aydın; gerçekleri herkesten önce görebilendir. Vicdanı ve zihni arasında bağı kopmayandır. Yürekli olandır.

Bu kitlenin kimisi; PKK/HDP korkusundan, kimisi basit siyasi oy hesapları yüzünden, kimisi sahte aydın kimliği yüzünden kayıtsız kaldılar, kalmaya devam ediyorlar.

PKK terör örgütünün anatomisinden kopmayan, onun siyasi kolu olarak siyasi alanı kirleten bir yapının aslında siyasi parti olmadığını, PKK terör örgütünün insan kaynakları ofisleri gibi çalıştıklarını, evlatlarını ellerinden kopartarak, küresel sömürü ve terör baronlarının ve emperyalizmin maşası terör örgütüne teslim ettiklerini korkusuzca, yüreklice haykıran Diyarbakır Anneleri, Van'da, Muş'ta, Şırnak'ta daha birçok yerde aynı direnişin yolunu açtılar.

Aslında gerçek aydının nasıl olması gerektiğini de onlar ortaya koydular. Gerçek erdemli siyasetçinin kimler olduğunu da onlar saptadılar. Maskeleri düşürdüler. Barış, demokrasi, insan hakları maskeleriyle dolaşanların gerçek yüzlerini ortaya koydular.

Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı'nın sonuç bildirgesi bir gün sonra Diyarbakır'da Kurşunlu Camii önünde; Çalıştay'ın Kurul Başkanı Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Genel Koordinatörü Doç. Dr. Adem Palabıyık, Kurul Üyeleri; Mustafa Çınar, Mismed Başkanı Ferdi Dinç, Eğitimci-Yazar Metin Sakınç ve Medya Platformu Başkanı Ahmet Durkaya'nın yanı sıra Diyarbakır milletvekilleri eski Bakan Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal'ın yer aldığı kurul tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

Bildirgede önemli başlıklar yer aldı. Evlat nöbetinin planlanmış ve örgütlü bir hareket olmadığı, doğal, kendi seyrinde devam eden ve spesifik olarak ortaya çıkarak, sonradan işlevselleşen bir hareket olduğu ve Evlat Nöbeti Aileleri kimlik üstü bir bağlama sahip olarak, hiçbir ailenin kendisini yalıtıcı bir kimlikle ifade etmediği, tam tersine bütünleştirici bir kimlik vurgusu yaptığının altı çizildi.

Bildirgede; "Evlat Nöbeti Ailelerinin ortaya koyduğu pratik süreç artık yeni bir toplumsal harekettir denilerek, dünyada ilk defa, bir kadın hareketi, terörizme karşı direnç göstermiş ve başarılı olmuştur" tespiti yapıldı.

Bunun yanı sıra bildirgede; "Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı, terörizm ve bileşenlerinin sona erdirilmesi için evlat nöbetinin oldukça önemli bir sosyolojik kırılma yarattığını ve yıllardır kırılamayan korku kalıplarının Evlat Nöbeti Aileleri sayesinden parçalandığının rasyonel zeminini ortaya koymuştur" denildi.

Ayrıca bildirgede;" Evlat Nöbeti Aileleri Çalıştayı, terörün ve terörizmin özellikle uluslararası kodlar ve desteklerle hareket ettiğini ve tam da bu sebepten, evlat nöbetinin özellikle uluslararası bağlamda ele alınması gerekliliği ile birlikte iletişim ağının uluslararasılaştırılmasının ivedi olarak hayata geçirilmesini zorunlu kılmıştır" vurgusuna yer verildi.

Daha birçok önemli hususun altı çizilen bildirgenin her satırının mutlak okunması ve okutulması gerekir. Çalıştay sürecinde emeği geçenleri yürekten tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Selam olsun Diyarbakır Annelerine... Selam olsun evlat nöbetindeki tüm yürekli ailelere...

<p>Trump'ı 'kaçak göçmenler' kurtardı...</p><p>Yasa dışı göçmenlerle ilgili tabloyu okumak için başı

Trump'a suikast girişimi neden öngörülemedi?

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)