• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
3 Haziran 2023 Cumartesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferinin sırrı

Seçim sonuçlarına yönelik irdelemeler sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın girdiği en zor seçimi de kazanmış olmasının nedenleri üzerinde duruluyor. Muhalefetin ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaybetme sebepleri de bu bağlamda sorgulanıyor. Kimi muhalefet partilerinin yönetimleri seçimi kaybetmenin şokuyla gerçeklerden uzak gerekçelere sığınabilme çabasında. Başta CHP'de kazanlar kaynıyor.

Muhalefet öylesine büyük beklenti oluşturmuştu ki, kazanacaklarına kesin gözüyle bakıyor, kadro paylaşımına girişiyor, kimleri görevlerinden uzaklaştıracaklarını da sınırsızca ortaya koyuyorlardı.

FETÖ de büyük heyecan içindeydi. Devletteki görevlerine dönmek için gün sayıyorlardı. PKK/YPG terör örgütü ve onun siyasi kolu HDP/YSP seçim sonrasının hesaplarını açıkça ifade ederek, beklenti çıtasını en üst seviyeye çekmeye başlamıştı.

Emperyalizmin kirli planı işleyecek; Suriye'den başlayarak, Doğu Akdeniz'de egemenlik hedeflerinin önü açılacak, Kıbrıs adasındaki Türkiye direnci kırılacak, Karabağ zaferi sonrası Zengezur koridoru açılarak, Türk dünyasının jeopolitik ağırlığının artmasının önü kesilecek, Türkiye Rusya'ya, ABD'nin çok istediği ambargoyu uygulayacak, Cumhuriyetin ilk yıllarındanki milli savunma hamlelerinin köreltilmesi gibi bugün de aynı hamlelerle sonuç alınacaktı.

Baykar Makine'ye yönelik karalama çabaları, yıldırma gayretleri boşuna değildi. Tam bağımsız Türkiye'nin geleceğinden korkuluyordu. "Tabii ki İHA'lara, SİHA'lara dokunacağız kardeşim" naraları atanlar, Nuri Demirağ'ın önünün kesilmesinin günümüzdeki misyonuna soyunmuşlardı.

Muhalefet sözcülerinden Türkiye'nin sahip olduğu sismik arama ve sondaj gemi filosunun maliyetinin yüksek olduğu gerekçesiyle iktidarlarında satılacağını bile söyleyenlere rastlanmıştı.

Oysa o gemilerin satın alma süreçleri binbir güçlükle, engellemelerle karşılaşılmasına rağmen kararlılıkla sürdürülmüş ve devrim niteliğinde bir sonuca ulaşılmıştır.

Böylece Türkiye; 462 bin km2'lik Mavi Vatan'da varlıklarına, zenginliklerine sahip çıkma imkanına kavuşmuş oldu.

Karadeniz'de bulunan ve işletmeye alınan doğalgaz varlığına; "Rus gazı, Putin'in hediyesi olabilir" gibi akıldışı yakıştırmalara varan muhalefet söylemi, nükleer santrallerin iktidarlarında kapatılacağı vaatleri, enerjiden ekonomiye tam bağımsız Türkiye davasının nasıl da içeriden köreltileceğinin kanıtlarıydı.

Kıbrıs adasında KKTC'yi yok sayarak, onun tanınma mücadelesini körelterek, emperyalizmin çok sevdiği "iki toplumlu" tezini benimsemek, PKK/YPG, FETÖ'ye karşı mücadele stratejisini ortaya koymadan, hatta adlarını dahi anmayarak terör ve güvenlik başlığı açıp içinde genel geçer ifadelerle konuyu geçiştirmek de, HDP/YPG destekli 6'lı masanın ortak politikalar mutabakat metnine emperyalizmden"aferin" almanın nedenleriydi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kazanması neden acaba Türk dünyası, İslam dünyası, mazlumların dünyasında büyük sevinçle karşılandı?

Çünkü biliyorlar ki; adaletsiz dünya sistemi can yakıyor. Yaşıyorlar ki; dertlerine derman olacak güçlü bir irade yok. Görüyorlar ki; küresel vicdan kaybına karşı, adalet haykırışı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geliyor. Dünyanın beşten büyük olduğunu her zaman hatırlatıyor ve mazlumlara dost yaklaşımlar sergiliyor. Afrika'yı sömürge topraklarına dönüştürüp, posasını çıkaran emperyalizmin devam eden kötülüklerine karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika mazlumlarına nefes olmaya çalışıyor. Türk Devletleri Teşkilatı'nın kuruluşuna öncülük ediyor. İslam coğrafyasının üzerine çöken emperyalist kara bulutların dağıtılması için büyük adımlar atıyor.

Yüreğiyle zihni arasında bağı kopmamış her insan bu gerçekleri görüyor, hissediyor, inanıyor, umutlanıyor.

Bakınız binlerce mil öteden Brezilya'dan bir ses, bir sevinç bir kutlama mesajı geliyor.

Brezilya İşçi Davası Partisi Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kutlarken; "Emperyalizm bir kez daha yenildi. Kendisine karşı devasa bir darbe kampanyasının ortasında kalan mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de yeniden seçildi. Emperyalizm, Ortadoğu'nun kontrolünü kaybediyor" diyor.

Farklı siyasi görüşte, farklı inançta, binlerce mil uzaklıkta olmak gerçekleri görmeye engel olmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kazanmasıyla," Ortadoğu'da emperyalizm kontrolü kaybediyor" saptamasını yapıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün küresel düzeyde etkilere yol açan büyük bir mücadelenin içindedir.

Mazlumların, ezilenlerin, adalet arayanların, emperyalizmin ötekileştirdiklerinin umududur.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zaferinin sırrı da budur.

<p>Kocaeli'nin Gebze ilçesinde palet fabrikasında çıkan yangına müdahale ediliyor.</p><p>Barış Mahal

Kocaeli'de palet fabrikasında yangın çıktı

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor