• $32,8455
  • €35,3136
  • 2487.19
  • 10739.9
6 Eylül 2022 Salı

Annelerin yüreği emperyalizmin kirli oyununu bozacak

17 Ağustos 2022 tarihinde İstanbul'da gerçekleşen "Evlat Nöbeti "çalıştayının düzenleyicileri ve katılımcılardan oluşan bir heyetle 3 Eylül günü Diyarbakır'daydık. Diyarbakır annelerinin yürekli direnişlerinin 4.yılına girildiği gün onlarla yüreğimizi buluşturmak için, önlerinde saygıyla eğilmek için bir aradaydık.

Anne Hacire Akar'ın; HDP aracılığıyla kaçırılarak PKK'ya teslim edildiğini söylediği oğlu Mehmet Akar için 22 Ağustos 2019'da HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde başlattığı oturma eyleminin sonuç vermesi, evladına kavuşmak isteyen diğer annelere örnek olmuştu.

Hacire annenin 24 Ağustos 2019'da evladına kavuşmasının ardından Fevziye Çetinkaya, Remziye Akkoyun ve Ayşegül Biçer anneler, 3 Eylül 2019'da HDP il binası önünde oturma eylemi başlatmıştı.

O gün bugündür sayıları giderek artarak ve diğer illere ve hatta Almanya'ya, Irak'a uzanarak, annelerin evlat nöbeti direnişi sürüyor. 4. yılına giren ve dünyada örneği olmayan anne yüreğinden fışkıran büyük bir öfkenin, isyanının yıktığı korku duvarları, kirli bir oyunun çözümüne en büyük katkıyı sunuyor.

Onlar; görmeyen gözlere, hissetmeyen yüreklere, düşünmeyen zihinlere, korkuya teslim olanlara, hakikaten kaçanlara ders vermeye devam ediyor. Son derece yalın, hesapsız, plansız, tertemiz bir duygunun cesaretiyle, anne yüreğinin engel tanımayan cesaretiyle evlatlarını doğru adresten istiyorlar ve çoraklaşmamış yüreklere, teslim alınmamış zihinlere çağrıda bulunuyorlar; "Bizi görün, fark edin, korkmayın, yürekli olun, gelin bu toprakların kir, pas tutmasına izin vermeyerek, emperyalizmin kirli emellerine evlatlarımızı kurban vermeyelim" diyorlar.

Bu ülkenin aydın sanılanları neredesiniz? Bu ülkenin erdemli siyasetçileri neredesiniz? Sahip çıksanıza bu emsalsiz yürekli direnişe. Bozsanıza emperyalizmin bu kirli oyununu.

3 Eylül günü direnişin 4.yılına girilirken Diyarbakır annelerini yalnız bırakmayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı konuşmada; "Son 3 yılda ABD Senatosu PKK/PYD'ye 2 milyar dolar yardım yapmıştır. ABD PKK/PYD'nin güvenliğini sağlamazsa yarım metre adım atamaz. ABD olmazsa PKK/PYD olmazdı. PKK'nın patenti ABD'dedir. HDP de uşağıdır. Bizim ABD'ye ihtiyacımız yok. Bizi zayıflatmak için her türlü senaryoyu uyguluyorlar.

Bu millet sıkı durmaktadır, sıkı durmaya da devam etmektedir. Allah razı olsun. Biz içimize gözyaşımızı dökelim ama artık anneler ağlamasın" dedi.

Evet anneler ağlamasın. Hiçbir anne ağlamasın. Diyarbakır anneleri, şehit anneleri, cumartesi anneleri sadece anne yüreğiyle buluşsunlar ve dünyaya;"biz bu kirli oyunu bozuyoruz, bizi birbirimize düşman kılamazsınız, bizi bölemezsiniz, evlatlarımızı kirli emelleriniz için kurban edemezsiniz" desinler. Hiçbir siyasi hesabın yansımadığı sadece anne yüreğinin haykırışıyla tüm maskeleri düşürsünler. Emperyalizmin terör silahını ellerinden alsınlar. PKK terör örgütü ve siyasi ayağının barışı, kardeşliği emperyalizmin kirli hesapları uğruna kurşunlamasına izin vermesinler.

İşte o vakit; gerçek barışı, huzuru sağlamış, maskeleri düşürmüş, kirli oyunları bozmuş oluruz.

Anne yüreğine inanıyoruz. Annelerin yüreği emperyalizmin kirli oyununu bozacak.

<p>Olay, Battalgazi ilçesi Başharık Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Toprak sok

Havalandırma boşluğuna düşen kuş kurtarıldı

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''