• $13,3755
  • €15,2043
  • 762.8
  • 1881.07
7 Haziran 2020 Pazar

Siyah beyaz bir film(!): Oscar'lık bir zulüm senaryosu

Allah indinde en şerefliniz takvaca en ileri olanınızdır. Arap’ın Arap olmayan üzerine bir üstünlüğü yoktur. Arap olmayanın da Arap üzerine bir üstünlüğü yoktur. Beyaz derili olanın siyah derili üzerine bir üstünlüğü yoktur, siyah derili olanın da beyaz derili üzerine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takva iledir.”buyruğuyla tüm ayrımcı yaklaşımlara karşı tavrını net bir şekilde ortaya koyan medeniyetimiz, yüzyıllar öncesinden dünyanın bugün dahi idrak edemediği ayrıştırıcı politikaların önünü kesecek reçeteyi ve ilahi nizamı insanlığın refahına sunmuştur... Her dilden ve milletten insanın huzur içinde yaşadığı mukaddes ve muazzez ülkemiz, bu anlayışın müşahhas bir numunesi olarak dünya sahnesindeki onurlu duruşu ile güven telakki etmeye devam etmektedir.

Evvelden beri ucuz bahaneler ile bu huzuru baltalamak isteyen fitne odakları çeşitli sıfat ve oluşumlarla muhtelif zamanlarda boy göstermişler ve fırsat buldukları her an göstermeye de devam etmektedirler. Hafızalarımızda tazeliğini koruyan sözüm ona halk ayaklanması diye nitelendirdikleri Gezi olaylarının bir ağaç için yola çıkan, ama aslında ormanları ateşe verme niyetindeki grupların hasis planı olduğunu gün gibihatırlıyoruz.

Suni gündemler ile devletimizi kendi kirli minderlerine çekmeye çalışan şer odaklı güreşçilerin eylemleri ile meşgul olduğumuz dönemlerde dünya kamuoyu nasıl da ittifak ile bize ayar vermeye çalışmıştı; onu da unutmadık!

Küçük ve maksatlı grupların ağaç bahanesiyle hükümeti yıpratma gayretleri ve demokrasi sevdalısı (!) ülkelerin bu tabloyu cilalama mücadeleleri tarihteki yerini almıştır. Şimdi bana bu cümleleri kurduran ve bu haftaki köşe yazımı şekillendiren olay ise ABD’de yaşanan, siyahi bir vatandaşın polis eli ile göz göre göre öldürülmesidir. Suç işlediği iddiasıyla derdest edilen George Floyd, faşist bir beyaz polisin ayakları altında kamuoyunun gözleri önünde katledilmiştir.

Dünyanın dört bir yanında ve yıllardır sınırlarımızın hemen yanı başında terörü ve teröristleri besleyen ABD bu menfur olayın akabinde yediden yetmişe dil, din, ırk farkı olmadan tüm halkının ve dünya vicdanının tepkilerini bir kez daha üzerine çekmiştir. Bu tepkiler kendi sınırları içindeki halkının tepkisini öyle bir çekmiştir ki, bir hafta içinde on altı eyalete sıçramış ve çığ gibi büyümüştür. Ne bu tabloyu görmek ne bu satırları yazmak ne de bundan bir sevinç devşirmek gayesindeyiz. Ancak;

Ne diyordu Sn. Cumhurbaşkanımız: “Terör bumerang gibidir. Gül gelir beslediğiniz terör sizi de vurur!” Ne doğru bir ifade... Bugün terör sevici ve besleyici bir sistemin aldığı ahların ve akıttığı kan ve gözyaşlarının “küçük” bir bedelini ödediğini söylemeden edemeyeceğim. Başkası için reva gördüğün neyse, esasında kendi hak ettiğin odur.

Süper güç olmak, o gücü adalet ve merhamet istikametinde işletmek ile olur. Kütlesel hacmimizin ne olduğu çok da bir şey ifade etmez aslında. Asıl mesele, özgül ağırlığınızın ne kadar ettiğidir. Bu tabloya seviniyor değiliz elbette. Lâkin, geçmişten bugüne bir okuma ve özet niteliğinde manzara değerlendirmesi yapmamız da gayet tabiidir.

Siyahi insanlarla evvelden beri sorunu olduğunu haykıran bir sistem, bu öfkesini ve zulmünü tüm dünyada da somutlaştırmıştır zaten! ABD ve tüm zulüm pazarlayanları bu vesile ile medeniyetimizin ulvi geçmişinden ve mukaddes değerlerinden istifade etmeye davet ediyorum. İnsanlık, insana saygı ile müşerref olmadan refah içinde bir istikbale kavuşamayacaktır. Bu da böyle biline! İnanç ve mana iklimimizi her fırsatta eleştiren maksatlı cenahları da bu elim hadise sonrası kimin eleştiriye daha müstahak olduğu noktasında düşünmeye davet ediyorum.

Merak Ediyorum:

ABD cildinin rengi farklı diye kaç milyon insanı katletmiştir?

Sağlık ve afiyet içinde kalınız.  

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Savunma sanayisinin altın çağı! Amerika'nın en büyük fuarına Türkiye damgası

Koronavirüse karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı! Türkiye 13 basamak yükseldi

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?